A fenti állítás alátámasztására nézzük az alábbi öt tényt:
1. 2015. február 20-án a Fidesz kezdeményezésére az Országgyűlés vitanapot tartott a „megélhetési bevándorlás” kérdéséről. A vitában Rogán Antal amellett érvelt, hogy vissza kell térni a 2012 előtti szabályozáshoz, amely lehetővé tenné az illegális bevándorlók őrizetbe vételét, ellenőrzés alatt tartását és mielőbbi kiutasítását az országból. A frakcióvezető ezzel összefüggésben vetette fel a nemzeti konzultáció gondolatát: „Mivel ez az Európai Unió részéről kötelezettségszegési eljárással fenyeget, azt gondoljuk, hogy ehhez szükség van a parlament felhatalmazására, minél szélesebb körű felhatalmazására, és értelemszerűen szükség van a magyar választók támogatására is. Ezért gondoltuk azt, hogy a kormány minél hamarabb erről a három kérdésről nemzeti konzultáció formájában kérdezze meg a magyar családokat, mert tudnunk kell, hogy az emberek támogatják-e, hogy a kormány drasztikus szigorító intézkedéseket hozzon, annak ellenére, hogy ez valószínűleg az Európai Unió részéről kötelezettségszegési eljárással fenyeget.”
2. A május elejétől kézbesített nemzeti konzultációs ívek bevezetőjében Orbán Viktor miniszterelnök így határozta meg, miért kérik ki az emberek véleményét: „Döntést kell hoznunk arról, hogyan kell védekeznie Magyarországnak a törvénytelen határátlépésekkel szemben. Döntenünk kell, hogyan korlátozzuk a robbanásszerűen növekvő megélhetési bevándorlást.”
3. Május végén a kormány a nemzeti konzultációt népszerűsítő kampány indításáról döntött. Június 5-én helyezték ki az első plakátokat, kezdetét vette az internetes reklámkampány, a konzultációs ívet pedig innentől kezdve online is ki lehet tölteni.
4. A június 17-i kormányülés szünetében Szijjártó Péter bejelentette, hogy a kormány utasítást adott a belügyminiszternek, haladéktalanul kezdje meg fizikai határzár létesítésének előkészületeit a szerb–magyar határon. Június 29-én a kormány benyújtotta „Az ideiglenes biztonsági határzár létesítésével, valamint a migrációval összefüggő törvények módosításáról” szóló törvényjavaslatot. A jogszabály-módosítások tárgyalására a parlament honlapján olvasható tájékoztatás szerint az Országgyűlés július 3-i és 6-i rendkívüli ülésnapján kerül sor.
5. A Kormányzati Információs Központ június 30-án közölte az MTI-vel, hogy a konzultációs kérdőívek visszaküldésének határidejét július 15-ig meghosszabbították.
Kommentelők szíves figyelmébe: ez a bejegyzés nem a kormány bevándorláspolitikájáról szól. Annak ugyanis nem sok köze van a nemzeti konzultációhoz.