Gödreink

Furcsán van az ember az újragondolt pillanatokkal. Pilhál György '56-ról.

2015. 10. 28. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Furcsán van az ember az újragondolt pillanatokkal. Felnőttként végigsétálni a gyermekkori játszótéren, a régi iskolafolyosón, ahol fölcseperedett, érzékszervi meghasonulás: hát ilyen csöppnyivé fonnyadt volna az a benyargalhatatlan, végtelen világ? Jó helyen járok?

Valahogy így vagyok az ötvenhatos emlékeimmel is. Ha elsétálok az erzsébetvárosi Dob utca Nagykörút mögötti első sarkánál, a Hársfa utca után pillanatra mindig megállok. Tényleg itt történt? Tényleg ezen a körbekövezett, kutyapiszkokkal megjelölt, kisárgult fűvel szegélyezett aszfaltdarab helyén ásták azt a gödröt? Mintha még érezném a járdára dobott sáros föld szagát Apám mellett álltam, a kezét szorítottam, mellettünk néhány szótlan idegen, talán puska is volt az egyik vállán. Magyar zászló vásznába tekert halottat eresztett le a gödörbe két szuszogó férfi. Aztán fölálltak, kiegyenesedtek, és már lapátolták is vissza a földet. Gyorsan, némán dolgoztak. Hatéves múltam, nem sokat értettem az egészből. Meg aztán hirtelen is történt minden. Percekkel előbb jöttünk ki a házból, a rádió tűzszünetről beszélt, meg hogy az oroszok elmentek, estig ki lehet menni az utcára. Apám kiment, vele kéredzkedtem.

Hetekkel később, amikor újraindult a tanítás, az iskolában egymásra licitáltunk a hasonló történetekkel. Mindenkinek volt valami izgalmas emléke, az egyik srác töltényhüvelyeket hozott az osztályterembe, a Kertész Pista pedig elmesélte, hogy napokig a kapujuk előtt feküdt egy összeégett orosz katona holtteste. Hadonászva, egymást túlkiabálva soroltuk a forradalmi élményeinket. Senki sem akart lemaradni, néha lódítottunk is kicsit, belefért az a káoszba.

Katonának a karhatalomhoz hívtak be tizennyolc évesen, tehettem is én arról A belügyhöz tartozott a fegyvernem, kék paroli volt az egyenruhánkon. Előfordult, hogy az utcán szemközt jövő férfiember a lábunk elé köpött. Ávósok! – sziszegte. 1968-at írtunk, még rossz utózöngéje volt az alakulat létének. (Két évvel később föl is számolták.) A laktanyafolyosók falán tabló függött, rajta az ÁVH ötvenhatos elesettjei mint hősi halottak. Október 23-án mindig riadókészültségben volt a laktanya, kimenőre, „eltávra” senki nem mehetett, még a lógós sportszázad katonáit (itt szolgáltam) is berendelték erre a napra, a Dózsa sztárfutballistáinak sem volt pardon A Kalasnyikov mellett gumibot tartozott a fegyverzetünkhöz, a kiképzésen a tömegoszlatás fortélyait is belénk verték. A belső épületek falaira mázolt jelszavak közül egyre emlékszem: „Hűség a néphez, hűség a Párthoz!” (Így, nagy P-vel.)

Nagyon kellett gyűlölnöm az „ellenforradalmárokat” – bár én csak azt az egyet láttam életemben, azt a nemzeti színű zászlóba csavartat

Mátyásföldre a nyolcvanas évek végén költöztünk. Néhány utcányira volt tőlünk a szovjet katonai főparancsnokság, a legnagyobb az országban. Laktanyák sorjáztak a környéken, a tisztek a családjukat is magukkal hozták, a boltok némelyikén cirill betűkkel is hirdették a portékát. Furcsa, kicsit ijesztő volt ez az orosz negyed Budapesten, afféle történelmi kérdőjel, torzó. Az ideiglenes állandóság fából vaskarikája.
Kilencvenegy nyarán, amikor hazaparancsolták az ármádiát, a megürült laktanya néhány épületébe egykori ötvenhatosok költöztek. Hogy miért éppen ide? Ők úgy mondták, megmutatni, hogy győztek. Hogy győztünk.

Ráncos, idős emberekből állt a csapat, legtöbbjük hosszú éveket töltött börtönben, nemritkán köztörvényesekkel összezárva. Ha a forradalomról beszélgettem velük, a szemük megfényesedett. Volt, aki elsírta magát. Néha hajba kaptak egymással a múlton, hogy az nem egészen úgy volt a Tűzoltó utcánál, a Széna térnél, amikor a tank kiégett, a lőszer elfogyott Egyikükkel, Csoszival szoros barátságba keveredtem. Ő tizenhárom évet ült, cellatársainak nagyobbik fele bitón végezte. Amikor róluk beszélt, mindig megfogta a karomat: „Tudod, milyen hangja volt a cellaajtónak hajnalban, amikor jöttek valakiért?” Remek elbeszélő volt, kitűnően szavalt Villon-verseket, egy ízben egyik előadói estemre mint meglepetésvendéget magammal vittem. Nagy sikere volt. Három éve ment el. „Ne oltsátok le utánunk a villanyt” – tréfálkozott, amikor utoljára meglátogattam.

Hogyan is oltanám le, még így is nagy a sötétség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.