Banánt tényleg ritkán láttunk

A napköziben osztott almának banáníze volt, ami zavart is okozott sorainkban.

Pethő Tibor
2016. 02. 29. 20:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nahát! Te, Ibolya néni, kóstold csak meg! Harapjatok bele bátran ti is, gyerekek! Ennek az almának egészen olyan íze van, mintha banánt enne az ember – ejtette ki fennhangon a szavakat Erzsi néni a napköziben. Olykor mást is mondott emlékeim szerint, általában kevésbé finom, kellemetlen dolgokat: „bimbókám, pofán csaplak”, vagy: „rád uszítom a papucsomat”, s hogy stílszerűen a lábbeliknél maradjunk: „olyan hülyék vagytok, mint hat pár rendőrcsizma”.

Lehet persze, hogy a banánról nem is Erzsi néni beszélt, hanem Ibolya néni. És talán Gréti néninek mondta. Végeredményben mindegy. Az üzenet a nejlonköpenyben izzadó ötödikeseknek szólt (miért nénizte volna különben vele egykorú kolléganőjét), a lényege pedig – ahogy akkor levettük – a következő: lehet, hogy a Magyar Népköztársaságban a banán hiánycikk, s a szülők emiatt olykor panaszkodnak, netán a kákán csomót kereső kedves apukák, anyukák olyan cifra dolgokat is kiejtenek a szájukon, amit jobb lenne meg sem hallani, ám hiába ugat a kutya, a karaván akkor is halad. Kétségtelen, hogy van fejlődés. Az alma például már egészen banánízű, s van belőle bőven, még a napköziben is ezt osztogatják a világoszöld műanyag tálcáról. A műtrágya teszi tán ezt a szabolcsi starkinggal, vagy más korszerű vegyészeti eljárás? Ki tudja; igazából ez sem érdekes a végeredmény szempontjából.

Banánt tényleg ritkán láttunk, leginkább karácsony előtt, vagy amikor Bécsből hozott a család. Elfeleztük, úgy ettük meg húgommal a különleges csemegét. A napköziben osztott almának egyébként tényleg banáníze volt, ami zavart is okozott sorainkban – nagyrészt a rendszerrel nehezen békélő, értelmiségi szülők gyermekei jártak az osztályba –, s csak fanyalogva, kényszeredetten ismertük el tanárnőnk a mából tekintve kérészéletű diadalát.

Minap a Nemzeti Múzeumban sétálva jutott eszembe a gyermekkori emlék; Hemző Károly fotóművész képeiből nyílt tárlat egy hete az épület első emeleti hátsó traktusában, azt néztem meg. Hemző pályafutása 1942-ben indult a Hunnia Filmgyár fotólaborjában; évtizedeken át volt a Képes Sport és a Magyar Szemle munkatársa. (Az utóbbi nem azonos a mai és a háború előtti tudományos igényű Magyar Szemlével. A kommunista idők Magyar Szemléje képes propagandaújság volt, afféle kirakat a kádári Magyarországról.) A művész végigfényképezte az elmúlt fél évszázadot, szeretett szülővárosát, Budapestet, megörökítette a nevezetesebb sporteseményeket. Az egyik teremben az Aranycsapat tűnik fel Puskással, Cziborral, Hidegkutival, Budaival, a másikban pedig megrendítően papírba vésett természetfotók: lovak, tájak s az égbolt. Amikor már betegsége szobájához kötötte, az ablakból szemlélődve alkotta meg finom transzcendenciával átszőtt csendéleteit.

Bámulom a felvételeket, s nyomukban megnyílik a múlt; kézzelfoghatóan ott van előttünk, kétségbevonhatatlan természetességgel éled újjá. Az egyik képen a Kálvin tér szerepel még a háború ütötte sebekkel, az egyik tűzfalat beborító hatalmas cascohirdetéssel. A kopott házak homlokzatairól nemzeti színű és vörös zászlók lógnak, egy parkosított zugban pedig kivehető Kádár János, Losonczi Pál és Lázár György feltehetően április 4-e vagy május elseje alkalmából kiállított fényképe. Átellenben, ez már feltűnőbb, ember nagyságú, üveget formázó, talán műanyagból alkotott reklámbutélia, rajta keretben felirat: Star üdítőital; a „magyar kóla” – nem volt az persze kóla, csak itthon becézték annak.

Ismét Kádár János – a Felvonulási téren május elsején vezetőtársaival a dísztribünön. A tribün nem sokkal előbb még a Sztálin-szobor talapzata volt, az ötvenes években innen integetett Rákosi, Gerő, Dobi István. Dobi ugyan megmaradt – legalábbis 1967-ig –, ám a talapzatot, amelyről a bálványt a forradalom ledöntötte, megőrizték, igaz, a felismerhetetlenségig átalakítva.

Vidéki házakat látok: látszólag épülő, valójában örökre elpusztuló falvakat. Kockaépületek; a kontyos tető, a szép fatornác mintha sohasem lett volna – eltünteti, eltékozolja némi biztatás után az istenadta nép. A Balatonnál és a Velencei-tónál fa- és bádogvárosok nőnek ki a földből. Felmérhetetlen a kár – juthat eszünkbe a régi, fájdalmas felismerés a múlt képei közt barangolva –, még most sem tudjuk igazán, mekkora rombolást végzett a Kádár-rendszer főként a hetvenes-nyolcvanas években a hazai épített örökség felelőtlen pusztításával. (Intő jel azoknak, akik manapság hasonló Kádár-kori bádogvárosokkal boldogítanák, etetnék meg ugyanazt a népet – háromszáz négyzetméter alatt szabadon szárnyaló barkácsfantáziával.)

Hemző képei beolvasztanak a korba, s hirtelen többet is látok, mint ami a kasírozott felvételeken megmaradt. Érzem a régi tünékeny biztonságot, a zsongító-bágyasztó nyugalmat; életszínvonalunk lassan, de fokozatosan emelkedik: megszületett a szocialista polgárosodás, a kommunista fogyasztói társadalom – talmi fénye a Nyugathoz való tartozásunkra emlékeztet. Nyugaton is vagyunk, meg nem is, akár a mesében. Ülésezik az Országgyűlés; a felvett hitelek kozmetikázva, „egyéb bevétel” címszó alatt, többletként jelennek meg a költségvetésben.

Mind-mind megannyi banánízű alma.

Be kell vallanom, olykor megkóstolnám újra. Csak azt nem tudom, van-e még belőle. Állítólag megint forgalomba hozzák. Lenne rá igény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.