Most odafentről szorít

Érző és optimista magyar ember nem megy el közömbösen a most kezdődött futball-Európa-bajnokság mellett.

2016. 06. 14. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érző és optimista magyar ember, magamat is ideértve, nem megy el közömbösen a most kezdődött futball-Európa-bajnokság mellett. Ezek a sorok még az Eb-megnyitó előtt kerültek nyomdába, így eredményekkel még nem szolgálhatunk, csupán az ismert hírrel: legényeink odakint vannak. Szoríthatunk értük.

A magyar drukker viszonya a futballhoz régóta sajátos. Bárhonnan nézi is a játékot, előbb-utóbb szembejön vele az Aranycsapat. A diadalmas, zseniális, utolérhetetlen és mégis bánatos nemzeti tizenegy emléke. Legtöbbször a 6:3 a Wembley-ből meg az elveszített 1954-es vb-döntő Fölemelő és gyötrelmes örökség. Megkerülhetetlen, ha a magyar futball szóba jön valahol.

Sokáig merengtem, kiről kéne írnom, akinek a személye áthidalja ezeket az ellentmondásos évtizedeket, akire mindenkor jó szívvel emlékezünk.

Baróti Lajos. Igen, ő ilyen. Tíz esztendeje nincs már velünk ez a szelíd, kivételes ember, aki szövetségi kapitányként 117-szer irányította a nemzeti csapatot. Nála többször még soha senki; 62-szer vitte sikerre a csapatot. Lajos bácsi kilencvenkét évet töltött közöttünk, ebből nem keveset futballpályák kispadján, gyepszőnyegén. Igazi labdarúgást varázsolt a pályákra, szemrevalót, korszerűt és mégis békebelit. Ellensége sosem volt, tisztelői annál inkább. Megjelenése nyugalmat sugárzott, tartós jelenléte harmóniát. Gyermekfejjel szinte ma is hallom, ahogyan a győztes meccsek végén a közönség kórusban skandálja: „Lajos bácsi, köszönjük!”

Lehet mondani, igazán értett a futballhoz, ismerte a közösségépítés fortélyait. 1928-ban kezdett futballozni Szegeden, szinte teljes játékos-pályafutását itt töltötte. Kétszer volt válogatott, szerepelt a főiskolai világbajnok csapatban is. 1953-tól a Budapesti Vasas edzője, első szakmai sikereit itt érte el (győzelem a Közép-európai Kupában, a Magyar Népköztársasági Kupában). 1957-ben már mesteredző, sőt a válogatott – a csonkává lett Aranycsapat – szövetségi kapitánya. Grosics Gyula később így nyilatkozott róla: „Neki köszönhető, hogy 1956 után új nagy csapatot sikerült felépíteni. 1962-ben a chilei vébén rászolgáltunk volna a döntőre.” 1966-ig három világbajnokságra és egy – bronzérmet hozó – Európa-bajnokságra juttatta ki a válogatottat, amely az 1964-es olimpián aranyérmet szerzett. Az Újpesti Dózsával háromszor lett bajnok, volt perui szövetségi kapitány, és sikeresen irányította három éven át a portugál Benficát is. 1975 és 1978 között újra magyar kapitány volt, a csapat ismét kijutott a világbajnokságra. Közben elismerések (UEFA-életműdíj, Magyar Örökség díj stb.) egész sorát kapta.

Van egy rövid történetem Baróti Lajosról (Varga Béla barátomtól, egykori kollégámtól hallottam, garantáltan igaz). Ötvenhetet írunk, első bajnokságát nyeri a Vasas, a Közép-európai Kupában is győztes, edzője Baróti Lajos. A Vasas a párt csapatának számított, Kádár János kedvencének. A vezér a bajnoki banketten is megjelent, a protokoll végén magához kérette a játékosokat, szakvezetőket. Ki-ki azt kérhetett, amit akart, lakást, kocsit, toronyórát lánccal Sorra került az akkor negyvennégy éves Baróti mester is. Ha egy helikoptert kér pilótástul, leszállópályástul, talán azt is megkapja, hiszen ő a siker atyja, a bajnokcsináló. Az edző némi tipródás után csendesen csupán annyit kért, engedjék szabadon testvérbátyját, aki rácsok mögött volt valahol, még a családja sem tudta, hol. A „bűne”, hogy 1956-ban szerepet vállalt a szegedi egyetem forradalmi bizottságában. Kádár erősen meglepődött, két hét türelmet kért, mondván, át kell néznie az „ügyet”. (A helikopter könnyebben ment volna.) Két hét múlva aztán hazatért a testvérbáty. Nagyvonalú volt a vezér? Inkább csak fölmérte Baróti nagyságát

Lajos bácsi még kilencvenéves korában is ki-kiment a válogatott meccseire. Ha tanácsot kértek tőle, boldogan segített. Most odafentről szorít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.