Perczel-kúria rászorulóknak

Az emberre egyszerre néz rá a történelem és az irodalom – bár ehhez némi fantáziára is szükség van.

2016. 08. 30. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez itt a Völgység, ahol állok. Közelebbről a Bonyhádhoz tartozó Alsóbörzsöny, annak is egy szelíd domboldala, rajta a Perczel-kúriával. Az emberre itt egyszerre néz rá a történelem és az irodalom – bár ehhez némi fantáziára is szükség van.

Az 1746-ban épült uradalom ugyanis – mint az itthoni kastélyfélék általában – nem kerülhette el a népi demokráciában reá váró sorsot. Ami itt most azt jelenti, a főépületet a kiszolgálólétesítményekkel, a mögötte épült hatalmas magtárral, istállókkal együtt apró lakásokra, ilyen-olyan mellékhelyiségekre darabolta föl a létező szocializmus, hogy aztán majd tanácsi bérleményként, szociális szükséglakásként oszthassák szét a „rászoruló” népek között. Az elképesztő helyzet a rendszerváltás óta eltelt negyed században sem sokat változott. Az egyik itt lakó idősebb asszony szerint csupán annyi történt, hogy a korabeli kapu kőoszlopairól már a kovácsoltvas rácsokat is elvitte a téeszből lett zrt. Hogy hová, ne kérdezzem, nyilván kellett valakinek. Eddig innen csak vittek, igaz most már nincs, ami mozdítható

A rozzant épület lassan megadja magát, de ez itt láthatóan senkit nem zavar.

Most írjam ide, hogy Magyarországon törvény védi a műemlékeket?

A történelemkönyvet forgató ember mindemellett tudja: a kétségbeejtő látvány ellenére egykor nagy emberek lakták a vidéket. Az évszázadok során magyarrá lett Perczel család bajor ősei még a 16. században telepedtek le itt. A leszármazottak alaposan kivették részüket a török elleni honvédelemből, helytállásukért 1697-ben nemesi címet szereztek, s a nemzetség legnevezetesebb tagja, a nyolcvannyolc esztendőt megélt Perczel Mór, a szabadságharc honvéd tábornoka is ezen a helyen, a Rák-patak völgyében, a bonyhádi major nyeregtetős, árkádívsoros kúriájában látta meg a napvilágot. Tizennyolc (!) testvérével egyetemben. A népes család legtöbb tagja a bonyhádi Kálvária-domb árnyas temetőjében nyugszik. A tábornok sírjáról sosem hiányzik a nemzetiszínű szalagrengeteg.

Ami engem idecsalogatott – a témában kutakodó Magyar Patrióták Közössége lelkes munkái nyomán –, az az, hogy itt, a Perczel-kúriában élt és alkotott éveken át az ifjú Vörösmarty Mihály, a család házitanítója. Kalandos elbeszélésből tudhatjuk, hogy Perczel Sándor nagybirtokos és táblabíró annak idején, 1817-ben egy országúti találkozás során kérte fel a tizenhét éves költőt, költözzék le hozzá Alsóbörzsönybe, és tanítsa három kisebbik fiát a kúrián. Vörösmarty nem kis meghatottsággal fogadta el az állást. Perczel Mór, az egyik tanítvány, a későbbi tábornok visszaemlékezéséből tudjuk, hogy a fiatal tanító mekkora lelkesedéssel végezte a nevelői munkát, elnyerve a család szeretetét.

A költőben is mély nyomokat hagyott a festői hely – meg az első szerelem élménye. „Téged is, oh, Völgység! az idő kiragadjon-e tőlem, / Szóljak-e mindenről, ha dal ébreszt, csak ne terólad? / És ha neved zendűl nagy késő korra lejutván, / Senki ne tudja, hogy oly szentté lett tájad előttem? / Hogy fiatalságom tündérországa te voltál?” (Széplak, 1828 tavasza, nyara) Perczel Etelka váltotta ki a költő érzelmeit, jóllehet a nála hét esztendővel fiatalabb leány mindebből úgyszólván semmit vagy legalábbis nagyon keveset vehetett észre. A befelé forduló ifjú maga is sejtette, hogy viszonzatlan szerelme reménytelen. (Gyulai Páltól, a kor legjelesebb irodalomtörténészétől tudjuk, hogy Perczel Etelka az a soha meg nem nevezett nőideál, akinek ezeket a szerelmes Vörösmarty-verseket köszönheti az irodalom.)

A közel három évszázados, romos épület keleti, oromzatos homlokzatán egy 1950-ben állított emléktábla hirdeti: itt élt, tanított és írta verseit 1820 és 1822 között, majd 1823–24-ben Vörösmarty Mihály, „a nemzeti függetlenség és haladás nagy költője”.

Valami frappánsat terveztem ide a végére (cifrát mégsem illenék), de csak egy idézetet találtam magától a költőfejedelemtől. Sajnos nagyon ideillik: „Emlékek nélkül nemzetnek híre csak árnyék.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.