A hollandok azt mondták, hó! (a mi szekerünk csendben döcög tovább)

A ’48-as szelek nem süvítettek Amszterdamig.

Wekerle Szabolcs
2017. 03. 18. 9:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most is a lázadás állapotában vannak Európa népei. Az elmúlt évben a nemzetek újra fellázadtak, először az angolok, aztán az amerikaiak, és ebben az évben jön a folytatás. Ma ismét ’48-as szelek fújnak Európában. 

Egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor március 15-e hűvös, ám derült délelőttjén Budapesten, a Nemzeti Múzeum előtt a világpolitikát elemezve.

Mindeközben az 1400 kilométerre lévő Hollandiában a választókorú lakosság az urnákhoz járult, s a négy és fél évvel korábbinál jóval nagyobb számban szavazott. Éppen az ellenkezőjéről annak, amit miniszterelnökünk emitt felvázolt.

Pedig a Szabadságpártot vezető Geert Wilders korábban sokak által várt és a múlt év végén, ez év elején a közvélemény-kutató cégek által is megjósolt elsöprő győzelme remekül illeszkedett volna a fideszes retorikába. Tolerancia, eutanázia, melegjogok, marihuána, fapapucs és tulipán – legtöbb hazánkfiának alighanem ezek jutnak először eszébe a holland szó hallatán. És lám, még ebben a liberális mintaállamban is diadalmaskodnak a lázadás zászlóvivői, a tömegek elméje végre megvilágosodott, és arra a politikusra bízzák országuk vezetését, aki kérlelhetetlen harcot hirdetett a bevándorlás, az iszlám vallás, az EU és az euró ellen!

Aztán nem így történt. A miniszterelnök, Mark Rutte pártja, a liberális–konzervatív VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, vagyis Néppárt a szabadságért és a demokráciáért) bár vesztett nyolc helyet a 150 tagú parlamentben, immár zsinórban harmadszor lett Hollandia legerősebb politikai alakulata. Ruttéék harminchárom képviselőt delegálhatnak az alsóházba, míg legnagyobb riválisuk, a Wilders-féle PVV csupán húszat. De ez nem minden: több mérsékelt, nem kis részben markánsan baloldali párt is a vártnál sokkal jobb eredményt ért el. Igaz, a régi szocdemek Munkapártja történelmi vereséget szenvedett, ám a másik ősi elitpárt, a kereszténydemokrata CDA csupán egy képviselői hellyel marad el Wilderséktől, a D66 (az egyszerűség kedvéért: a holland SZDSZ) szintén 19 képviselőt küldhet a parlamentbe, a baloldali zöldek és a szocialisták pedig egyaránt tizennégyet.

A forradalom tehát finoman szólva is elmaradt, a negyvennyolcas szelek nem süvítettek Amszterdamig (ezt a győztes Rutte így kommentálta a választások éjszakáján: Hollandia azt mondta a rossz populizmusnak, hogy hó!), ami nem jelenti azt, hogy a királyság ne lenne teljesen más ország ma, mint volt mondjuk tizenöt évvel ezelőtt. Akkor, 2002-ben tűnt fel az iszlámot addig elképzelhetetlen nyíltsággal és szavakkal támadó Pim Fortuyn, aki határozott esélyekkel indult volna a választásokon. Őt azonban egy szélsőbaloldali merénylő meggyilkolta. Az utána maradó politikai űrt foglalta el jó érzékkel az éppen a VVD-t otthagyó Geert Wilders, hogy aztán egyre magasabbra tegye a lécet. A beilleszkedni képtelen hollandiai muszlimok – elsősorban marokkóiak, kisebb részben törökök – következetes kritikusaként tett szert egyre nagyobb népszerűségre, aminek köszönhetően csakúgy, mint a mostaniak, már a legutóbbi választások előtt is győzelemre esélyesként várhatta a Hollandiában hagyományosan szerdánként rendezett országos voksolást.

Most azonban úgy tűnik, a rendkívül tehetséges és visszafogott Rutte éppen a saját terepén mért győztes csapást szőkített hajú ellenfelére. Az ugyanis önmagában talán kevés lett volna, hogy a VVD a világválság után kemény megszorításokkal és okos gazdaságpolitikával sikeresen tartotta meg Hollandiát az európai és a nemzetközi gazdaság élvonalában. (A 17 milliós, hazánk területének kevesebb mint felét kitevő ország kontinensünk hatodik legerősebb gazdaságával büszkélkedhet.) A vártnál nagyobb győzelemhez alighanem kellett az a múlt heti incidens is, amelynek során a Rotterdamba kampányrendezvényre érkező török családügyi minisztert finoman, de határozottan kitessékelték az országból, vállalva az ezt követő tüntetéseken erőszakosan fellépő hollandiai törökökkel szembeni kifejezetten kemény fellépést is. A demonstrálókat gumibotozó, kutyáikkal kordában tartó holland rohamrendőrökről készült képek bejárták a világsajtót – és a holland választók figyelmét sem kerülték el.

Rutte és Hollandia végső soron hálás lehet Wildersnek: nélküle talán jóval később ébredtek volna fel abból az álomból, amelyben nagyon sokáig csak suttogva és szemérmesen volt szabad szót ejteni a bevándorló családok integrációs problémáiról, miközben a holland nagyvárosok néhány negyede elindult a no-go zónává válás Franciaországból jól ismert útján. A probléma a közbeszéd részévé vált, nem tabu többé – ám a megoldást a hollandok a minapi választások eredményei szerint nem a hangzatos kijelentésekre mindig kész, egyébként nagyon szellemes és agyafúrt Wilderstől, hanem a jóval megfontoltabb, a valós politikai válsághelyzetekben már többször bizonyító Ruttétől várják.

Itthon kezdtük, fejezzük is be magyar vonatkozással. Orbán Viktor 15-én azt mondta a múzeumkertben, üzenve az őt kifütyülőknek és ellenfeleinek: „Nekünk nem a pártocskák lökdösődésében, hanem a nemzetépítés horizontján kell helytállnunk.” Ez a mondat némileg emlékeztet arra, amellyel Rutte szúrt oda most hétfőn a Wildersszel folytatott tévévitán. A holland miniszterelnök azt vetette kihívója szemére, hogy könnyű a kanapén megfogalmazott, bombasztikus Twitter-üzeneteket küldözgetni a nagyvilágba, de az igazi politikus arról ismerszik meg, hogy nehéz helyzetekben is képes kormányozni a rá bízott országot.

Orbán képes erre, ám önmagát egyelőre az elitet kihívók oldalán helyezi el. A holland, majd a várhatóan szintén nem a populista erők sikerét hozó, közelgő francia és német választások után könnyen lehet, hogy átértékeli a szerepét. Mindannyian jobban járnánk ezzel a forgatókönyvvel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.