Mindent a Tata-jelenségről

Egy példakép üzenetei: Novák Ferenc „Tata”, a legendás koreográfus könyvben vall saját életútjáról.

2016. 04. 10. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tőle megszokott őszinteséggel vall életútjáról Novák Ferenc „Tata”, aki a 85. születésnapjára most megjelent Tánc, élet, varázslat című kötetbe olyan, többségében már korábban megjelent írásokat, interjúkat szerkesztett, amelyek egymást kiegészítve nagyjából teljes képet adnak a művészről, a közéleti személyiségről, vagyis az egész Tata-jelenségről.

 

A kötet gerincét a Planétás Kiadó Elmondtam én című kiadványa szolgáltatta, ebből meglehetősen sok részt átemeltek. Ugyanakkor mégsem ugyanaz a könyv, a máshonnan származó szakaszok összefüggései sokkal összetettebb képet festenek Tatáról.

Egy-egy először megjelenő írás is bekerült a kötetbe, például az egész könyvet Péter Márta tulajdonképpen laudációnak számító összegzése vezeti fel, amely tavaly a Hagyományok Házában hangzott el. Fontos része még a Korniss Péter Ki népei vagytok? című könyv bevezető tanulmánya, amelyet Szále László jegyez, és a Honvéd Táncszínházat méltatja. Az ajánlás sem mindennapi: Jancsó Miklós, „Nyiku”, egykori cserkészparancsnoka köszönti régi kiscserkészét, Tatust.

Találunk a válogatásban szakmai anyagot, szakdolgozatot, személyesebb interjúkat, bepillantást nyerhetünk különleges pillanatokba a régi fényképek segítségével, és megelevenedik az az életút, amelyik alapjaiban vált a magyar kultúra egyik szegmensének fontos mozgatórugójává. A Tata-féle koreográfiák ma is elemi erővel hatnak, és az azóta felnőtt összes koreográfus alkotói hozzáállását befolyásolták.

A szakmai életút mellett a közéleti megnyilvánulásairól is ismert, a kultúra ügyeiben gyakran véleményt nyilvánító, a számára fontos ügyek mentén a hatalommal bármikor szembehelyezkedő, független művész alakja is kirajzolódik. Olvashatjuk például a Magyar Művészeti Akadémia közgyűlésein elhangzó felszólalásait, a kilépéssel kapcsolatos, elnökségnek írt levelét, és az azt követő első jelentős interjút, amelyet a 168 órának adott.

A korábbi évtizedekből az Élet és Irodalomban, illetve lapunk hasábjain megjelent írásaiból szemezgethetünk, utóbbiak közül fontos korlenyomat az az 1991 nagypéntekén megjelent írása, amely a rendszerváltás kulturális vonzatait elemzi, nem éppen elégedettséggel. Rengeteg példaképem van – vallja Tata egy 2000-ben készített interjúban, ugyanakkor kár tagadni: ő maga is sokak példaképe. Ez a kötet nem más, mint üzenete a jövő számára.

(Novák Ferenc Tata: Tánc, élet, varázslat – gondolatok, küzdelmek. Hagyományok Háza, 2016.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.