Magyarországon és Erdélyben egyaránt szóba került több ízben is a sajtó hasábjain a magyar „sörforradalom” exportja/importja. A minőségi sörök terjedése egy általános trend, de a határokon átívelő magyar-magyar kapcsolatok révén a gasztronómia, a sör és a bor világának jelenségkörei – ez esetben a minőség-elv központba helyezése – lehetnek közvetlen hatással is a hajdanvolt magyar területekre. Ezen túl, mivel Magyarország régiós szinten élen jár a vendéglátás terén, modellértékű lehet, ami ott történik más nemzetek számára is.
Szép visszaigazolása ennek a jelenségkörnek Temesvár 2018-ban nyitott gasztro-pubja, a Berarescu. Itt a saját csapat által főzött sörök, valamint az e rovatban már többször emlegetett Bereta sörfőzde nedűi mellett az egyik legjobb magyar főzdének, a 2016-ban „Kraft Sör Egyesület” egyik alapító tagjának, a Mad Scientistnek a söreit mérték ki a vírusjárvány miatti kényszerbezárásig. Midőn a Berarescu megnyitott, a Partiumban és Bánságban szokatlan volt, hogy csúcsminőségű sör legyen csapon, ezt addig egyetlen komoly söröző működtetői sem merték meglépni, azóta nyílt viszont több egység is, melynek ez a fő profilja, kettőt közülük be is mutattam a temesvári sörözőkről szóló sorozat harmadik részében. (Erdélyről nem szóltam, mert Kolozsvár e téren is úttörő volt.)
A Berarescuban hangulatos, jól megtervezett a beltér, nyáron igényes teraszt működtetnek, szép kilátással a környező parkra. Alkalmanként élő koncerteket is tartanak.
A helyszín nosztalgikus lehet azoknak, akik a rendszerváltás körül érettségiztek, itt volt ugyanis a helyi magyar diákság törzshelye a Ceausescu-korszakban, majd a kilencvenes évek elején. Abban az időben nem vették komolyan, hogy 18 év alattiakat nem szolgálnak ki alkoholos itallal, a „licisták”, a kilencedik osztályosba lépők, avagy anyaországi szóhasználattal az első éves gimnazisták már szép számmal látogatták az egységet. 15-16 év felett a fiatalság sörözőbe járása a „tűrt” kategóriába tartozott. Beraria Banateana volt a kocsma neve (magyarul: Bánsági söröző), amit Bánatnak becéztünk. Az egykori komplexumot három részre osztották, de úgy hírlik, mindhárom egy tulajdonban van. A hagyományt a Gradina Banateana (Bánsági sörkert) viszi tovább a Béga parti festői teraszával, a Riviére Brasserie étteremként és rendezvényházként működik, a Berarescu pedig gasztro-kocsma a javából.