A hetedik arany! Olimpiai bajnok Kozák Danuta

A K-2 500 m után egyesben is aranyérmes a kajakkirálynő, elsőként négyszeres bajnok a sportágban.

2016. 08. 18. 13:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- A TELJES MAGYAR PROGRAM RIÓBAN
- Az aranyos kajakdélután PERCRŐL PERCRE

Sporttörténelmet írt Kozák Danuta! A 29 esztendős kajakos a női egyesek 500 méteres döntőjében győzött, ezzel ő lett a magyar kajak-kenu sport első négyszeres olimpiai bajnoka; maga mögött hagyta a háromszoros aranyérmeseket, Douchev-Janics Natasát, Kovács Katalint, Storcz Botondot és Kammerer Zoltánt. Kozák ráadásul a szovjet Ljudmila Pinajeva (1964, 1968) után a második olyan versenyző, aki megvédte olimpiai bajnoki címét K-1 500 méteren.

A döntő maga nem sok izgalmat tartogatott, hiszen Danuta elképesztően versenyzett. A táv elején a fehérorosz Maria Litvincsuk próbált meglépni tőle – Danánál sokkal jobban rajtolt –, 250 méterig fej fej mellett haladtak, ezt követően azonban a magyar kajakos gyakorlatilag állva hagyta a teljes mezőnyt, közel másfél hajónyi előnnyel érkezett a célba. Mögötte a további helyezésekért ádáz csata folyt, de kis túlzással a célba érkezésükkor Dana már a haját is megszárította...

Kozák egyébként a női kajaknégyessel holnapután beérheti az ötszörös olimpiai aranyérmes Keleti Ágnest és Egerszegi Krisztinát, ha győz. Kozák mostani aranyérme volt Magyarország 500. olimpiai érme.

„Amikor vízre száll az ember, nem gondol arra, hogy milyen fölénnyel nyer, én már annak örültem, hogy egészségesen oda tudtam állni a rajthoz, és ki tudtam hozni magamból azt, amit tudok. Köszönettel tartozom ezért az egészségügyi teamnek, Toman Józsefnek, Klenyán Tamásnak, Molnár Tamásnak és az egész magyar csapatnak, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy ma minél jobb lehessek. London után az volt a célom, hogy megvédjem a címemet, ez egy négyéves álom beteljesülése” – mondta a verseny után Kozák Danuta.

Éremben reménykedett a Tótka Sándor, Molnár Péter kettős is, amely világbajnoki címvédőként állt rajthoz 200 méteren. Igaz, Horváth Bence és Szomolányi Máté doppinggyanús ügye miatt ők csak az utolsó pillanatban csatlakoztak az utazó csapathoz, gyakorlatilag két héttel az utazás előtt nyaralásból álltak újra edzésbe. Hüvös Viktor tanítványai ugyan végig versenyben voltak a dobogóért, a cél előtt azonban a litvánok jobban rúgták be hajójukat, s így a magyar kettős a negyedik lett. Ennyire szoros volt a verseny:

 

„Ha két héttel ezelőtt valaki azt mondja nekem, hogy indulunk az olimpián és a negyedik helyen végzünk, akkor azt mondom, hogy buta vagy és kiröhögtem volna. Ez egy megnyert negyedik hely, amellyel tökéletesen elégedettek vagyunk, hiszen a maximumot tudtuk kihozni magunkból” – mondta Tótka Sándor a versenyt követően.

„Hogy hol lehet megtalálni azt a három századnyi különbséget? Ezen a pályán sehol, mert tökéletesen mentünk. Három század ide vagy oda, erről szól az olimpia, mi tényleg hihetetlen boldogok vagyunk ezzel a negyedik hellyel, hiszen már az is csoda számunkra, hogy itt vagyunk” – tette hozzá Molnár Péter, aki még K-1 200 méteren is rajthoz áll Rióban.

Férfi K–2 1000 méteren a hetedik helyen zárt Hufnágel Tibor és Ceiner Benjámin párosa, amely Dombvári Bence pozitív doppingtesztjét követően állt össze. Kiss István tanítványai korábban kétszer is ünnepelhettek együtt U23-as világbajnoki címet, de jelenlegi tudásuk még nem volt elég ebben az erős az olimpiai mezőnyben, amelyben az abszolút favorit német Max Rendschmidt, Marcus Gross kettős diadalmaskodott.

„Úgy melegítettünk, úgy készültünk, hogy meghalni megyünk a pályára, ezt teljesítettük és ez a hetedik helyhez volt elég” – mondta kimerülten Hufnágel Tibor a döntő után.

„Nem volt bennünk több, ötszáznál már keményebben nyomtam a hajót Hufi alá, aki hétszáznál indított. Keményen küzdöttünk, ez most erre volt elég, de ebben a párosban van potenciál, így a tanulságokat levonva folytatjuk tovább a közös munkát” – tette hozzá Ceiner Benjámin.

A középfutamok és az elszalasztott A-döntő után Hajdu Jonatán ígéretet tett arra, hogy megnyeri a kenu egyesek 200 méteres versenyének B-döntőjét. A négyszeres ifjúsági világbajnok majdnem állta is a szavát, csak azzal nem számolt, hogy a csehek világklasszisa, Martin Fuksa jobban rúgja be a hajóját a célban.

„Nem vagyok bosszús, mert jó pályát tudtam menni, szoros volt a befutó, amit Fuksa a berúgással nyert meg. Elégedett vagyok magammal” – mondta a versenyt követően Hajdu Jonatán.

Az olimpiai éremtáblázat csütörtök délutáni állása az olimpia hivatalos honlapján:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.