A kajakőrület kódja: 14.47

A szombati zárófelvonás mind a négy jelenetében érdekeltek vagyunk, az adrenalin garantált, jön a hölgynégyes.

2016. 08. 20. 6:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olimpia előtt három – nagyjából – biztos arannyal számolhattunk: Hosszú Katinka két vegyesúszó-dicsőségével és a Szabó Gabriella, Kozák Danuta kajakkettes 500 méteres elsőségével. Nos, ezek a medálok már zsebben vannak. Aztán voltak csendesen remélt elsőségeink, egy „valamilyen” vívóarany, egy ugyanilyen cselgáncs- vagy birkózósiker, de miután Storcz Botond kajakos vezetőedző mindössze „egynél több” aranyérmet és 5 érmet „írt elő” a lagúna harcosainak, már jutalomjátéknak kell felfognunk minden elsőséget, ami ezután jön a Cukorsüveg-hegy lábától. Ámde evés közben azért már csak megnőtt az étvágy – jelezzük, Storcz Botondé is... –, és látva női kajaknégyesünk igen brutális mezőnyfölöttiségét, aligha remélhetjük, hogy a sportág szereplői és rajongói megelégednek majd egy aranynál kevésbé csillogó éremmel.

Női négyes 500 m, Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina

Szépen vagy sem, de körülírtuk: az aranyérem megszerzésének tökéletesen megalapozott reményével száll vízre a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina alkotta kajakos hölgykvartett a Rodrigo de Freitas Lagúna sötét vízén – magyar idő szerint – kevéssel 3 óra előtt.

No, de áll-e bármi vagy bárki Kozák 5., Szabó 3., Fazekas-Zur 2. vagy a bajnokcsemete Csipes 1. ötkarikás aranya útjában? Kevés dolog, de azért van:

– Minden idők legeredményesebb kajakosával, Kovács Katalinnal a hajóban szerzett az egység aranyérmet a londoni olimpián, Kovács Katalin azonban most nem tagja a négyesnek, nem vívta ki a szereplés jogát, és bejelentette visszavonulását. Helyén a még „aranyszűz” Csipes Tamara ül.

– Bár a 2013-as vb-n simán nyertünk a németek és a fehéroroszok előtt, és 2014-ben sem szorongattak meg minket az ezüstérmes lengyelek, a bronzérmes fehéroroszok és a negyedik németek, a 2015-ös világbajnokságon kikaptunk a fehérorosz egységtől 3 tizeddel, igaz, fél hajóval vertük a németeket, és még az olimpiára ki sem jutott Kárász Anna volt a „kormányos”, Csipes mostani helyén pedig Fazekas-Zur Krisztina ült. A lényeg: nem győztünk, így a regnáló világbajnokok sem mi vagyunk – visszavágnunk mondjuk sikerült az idei Eb-n két hónapja Moszkvában...

– A Rodrigo de Freitas Lagúna mérsékelten és csak oldalról hullámvédett, így hát amilyen szép, annyira ügyetlenül kialakított síkvízi kajak-kenu pálya otthona, rendes hullámzással, főként, ha a szél nem oldalról fúj, hanem szemből vagy hátulról, ahonnan a pályák védtelenek. Igaz, a lehetetlen vízfelszíni közeg mindenkit egyformán zavar elvileg, de beleszólhatnak a verseny eredményébe az extrém körülmények.

A hölgyek mindenesetre hihetetlenül aggodalommentesen nyilatkoztak a simán nyert előfutam után:

Szabó Gabriella– Iszonyatosan vártuk a mai napot, a holnapit még jobban. Az ellenfeleket nem kell figyelnünk.
Kozák Danuta– Két arany után természetesen felszabadultan vártam a négyes rajtját, de koncentrálni kell itt is minden mozdulatunkra. Mentünk egy jó előfutamot, ugyanakkor én óvatos duhaj vagyok. Szép, hogy most nyertünk, de majd a döntőben kell bizonyítani. Erő van, remélem, meg tudjuk csinálni. Kétnaponta kapok egy energiatöltést.
Csipes Tamara– Nagyon szurkolok magunknak.
Fazekas-Zur Krisztina– Sikerült, örülünk, így találtuk ki. Nagy magabiztosságot adott nekünk a páros, hogy így ment. Szerintem jól megoldottuk a feladatunkat, jó volt a rajt, csak hamar vége lett a versenynek. Jó formában vagyunk. Nem is mondhatnék mást, de így is érzem.

De foglalkozzunk a többiekkel is, hiszen „még csak” három érem volna meg eddig az előírt ötből, és még hátravan három áttekintendő futamunk!

Férfi K-1 200 m, Molnár Péter

Férfi C-2, 1000 m, Vasbányai Henrik, Mike Róbert

A-döntőben bizonyíthat viszont a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros (1000 m), amely vb-aranyéremmel és -ezüstérmekkel érkezett Rióba, de miután nem törték össze magukat sem az elő-, sem a középfutam során, illetve halálosan dühös volt rájuk mind az edző Oláh Tamás, mind Storcz, nem tudhatjuk, tartalékoltak-e a döntőre vagy más áll a háttérben. Reméljük, az előző, tőlük érmet vár a szakvezetés. Dolgukat elvileg tényleg könnyítené, hogy a román, a fehérorosz és a moldovai duót doppingvétség miatt nem engedik rajthoz állni. A legnagyobb ellenfeleink biztosan a németek lesznek.

Férfi K-4 1000 m, Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin, Kugler Attila, Somorácz Tamás

A magyar kajak-kenu válogatott riói programját a férfi ezres kajaknégyes zárja, Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin, Kugler Attila és Somorácz Tamás B-döntős szereplése azt is jelenti, hogy nem teljesíthető már az 5 érmes elvárás, de tekintettel a kajakos szakágat sújtó doppingügyekre, utólag beláthatjuk, nem volt feltétlenül reális elvárás az az 5 érem – főleg úgy, hogy a nyaralásból visszarángatott Tótkáék párosa csak pár századdal bukta el a bronzot.

No, meglátjuk, legalább négy éremig eljutunk-e, tényleg csak a hullámok akadályozhatják meg a női kajakkvartettet, hogy egy érmet minimum kihalásszanak a zavaros vizű lagúnából. Az biztos, hogy mi nagyon figyelünk, a mi időnk szerint 13.40-től tartsanak velünk a futamok szöveges tudósításáért!

A magyar vonatkozású program
14.00: férfi K-1 200 m B döntő (Molnár Péter)
14.22: férfi C-2 1000 m A döntő (Vasbányai Henrik, Mike Róbert)
14.47: női K-4 500 m A döntő (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina)
15.04: férfi K-4 1000 m B döntő (Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin, Kugler Attila, Somorácz Tamás)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.