A nyílt víztől a nyílt vízig

Az első olimpiai bajnok utódai ha nem is sokoldalú egyéniségek, de figyelemre méltó figurák.

2016. 08. 04. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második újkori olimpián Párizsban (1900) egy atléta, a diszkoszvető Bauer Rudolf szállította az aranyat, 1904-ben St. Louisban taroltak az úszók. Itt fordult elő először és azóta utoljára, hogy minden érmet egy sportág versenyzői érjenek el. Halmay Zoltán két aranyat, Kiss Géza egy-egy ezüst- és bronzérmet nyert. Az első londoni olimpia mérföldkő volt a magyar olimpiai mozgalom történetében, színre léptek a vívók, pontosabban a kardozók. Páratlan sorozatuk 1908-ban kezdődött, és az 1964-es tokiói játékokig tartott. Zsinórban tizenegy olimpián magyar vívó nyerte a kard egyénit.

Művészeti kategóriában – mert akkor még ez is volt az ötkarikás játékokon – Mező Ferenc 1928-ban Az olympiai játékok története című művével az amszterdami olimpián elnyerte az irodalmi verseny aranyérmét. A náci Németországban rendezett berlini olimpián szereztünk először legalább tíz aranyat, itt született meg az első női olimpiai elsőségünk Elek Ilona révén, és ekkor győzött először a vízilabdacsapatunk. És ekkor közbeszólt a második világháború…

A második londoni olimpián, 1948-ban ismét tíz arannyal zártunk, a tőrvívó, Elek Ilona megvédte a címét. Papp László először hallatott magáról, a bokszolózseni London után Helsinkiben és Melbourne-ben is diadalmaskodott. Következett minden idők legjobb magyar szereplése: Helsinkiben tizenhatszor szólt a magyar himnusz. A finn fővárosban győzött először olimpiai tornán a magyar labdarúgócsapat. Az olimpiák történetében először Helsinkiben szereztünk aranyat öttusában, szintén az 1952-es játékokon ünnepelhettünk először két birkózóaranyat.

Itthon tombolt a forradalom 1956-ban, a magyarok meg sem álltak kilenc aranyig Melbourne-ben. Emlékezetes a vízilabdatornán a szovjetek elleni véres verekedésbe torkolló elődöntő. Zádor Ervin felrepedt szemhéjjal, véres testtel kászálódott ki a medencéből, a nézők heves szovjetellenes rigmusokat kiabáltak. A játékvezető 4-0-s magyar előnynél lefújta a mérkőzést. Tokióban, majd Mexikóvárosban is nyert a futballcsapat, 1972-ben megkoronázták az öttusázók királyát, Balczó Andrást, itt nyerte Hegedűs Csaba a századik magyar olimpiai aranyérmet. Montrealban egy állatorvos parádézott egy lovon, azaz Magyar Zoltán győzött, és hosszú idő után újra nyert a pólócsapat.

S vajon ki feledné Növényi Norbert nagyszerű alakítását és bírócsókját a moszkvai birkózószőnyegen 1980-ban?

A rendszerváltás hajnalán rendezték a szöuli olimpiát 1988-ban. Érdekesség, hogy az akkori bajnokok jelentős része ma a magyar olimpiai mozgalom meghatározó alakjai. A lólengés győztese, Borkai Zsolt jelenleg a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke, az öttusacsapat tagja, Fábián László a riói csapatvezető. A szovjetek ellen 8-4-es hátrányból visszakapaszkodó kardcsapat tagja, Szabó Bence a MOB főtitkára. A dél-koreai olimpián tűnt fel az akkor 14 éves Egérke, azaz Egerszegi Krisztina, aki az NDK-s izomkolosszusok mellett az első helyig siklott hátúszásban. A szöuli medencében mindkét számában világcsúccsal győzött a vegyes úszás legendája, Darnyi Tamás.

Négy év múlva Barcelonában is az úszók voltak meghatározók: a Darnyi, Egerszegi kettős a tizenegyből öt aranyat nyert. Negyven évvel Papp László melbourne-i győzelme után 1996-ban, Atlantában szereztünk ismét aranyat ökölvívásban, Kovács Kokó Istvánt senkinek sem kell bemutatni. Sydneyben indult a magyar férfivízilabda-válogatott hármas sorozata: Kemény Dénes szövetségi kapitány vezetésével 2000-ben, 2004-ben és 2008-ban is győzött a pólócsapat. A 2000-es játékokon négy aranyéremmel minden idők legjobb magyar szereplésével rukkoltak ki a kajakosok. Sydneyből emlékszünk a Csenge nevű kislányától nehezen búcsúzó párbajtőröző Nagy Tímea aranyérmére, Titi megvédte a címét Athénben.

A görög fővárosban a magyar női öttusasport első olimpiai aranyát Vörös Zsuzsanna nyerte. Pekingben a vizes sportolók arattak: két kajak-kenu arany mellett a férfipólócsapat is első lett. Cseh László egymaga nyert három ezüstérmet, mindannyiszor az amerikai zseni, Michael Phelps előzte meg. Négy éve Londonban nyolc magyar aranyból ötöt szereztek a kajakosok és az úszók, élete harmadik olimpiáján Gyurta Dániel győzött 200 méteres mellúszásban, és a máig utolsó, a 168. – ahogy az első – magyar arany nyílt vízi úszásban született, Risztov Éva győzött tíz kilométeren. Vajon ki nyeri Rióban a következő magyar olimpiai aranyérmet?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.