Korán kell kelni szombaton, senki nem menti meg Hosszú Katinkát a 4. riói olimpiai aranyérme elől, 200 m háton látjuk majd. Rajta kívül csak Cseh László (100 m pillangó) volt érdekelt a csütörtök éjjeli olimpiai úszóprogramban, de ők, kiegészülve az este már döntőbe jutott Kapás Boglárkával (800 m gyors), nagy sikerek szállítói lehetnek. Lássuk az éjszaka történteket kicsit részletesebben!
Hosszú Katinka szereti a rajt-cél győzelmeket, 200 m háton is végig őt üldözte a mezőny. Katinka tovább faragott a saját legjobbjából az éjszakai középdöntőben, a 2:06.09 országos csúcs, jobb az előfutamban úszott idejénél, és természetesen a négyes pályán láthatjuk majd a döntőben is. Katinkán kívül senki nem úszott 2 perc 7 másodpercen belül, a háromszoros olimpiai bajnok több mint egy másodpercet vert a 2. kanadai Hillary Caldwellre, és már csak egyet kell úsznia, hogy meglegyen a negyedik olimpiai bajnoki címe. A döntő mezőnyébe nem került be a világcsúcstartó Missy Franklin, ami még érdekes lehet. Összesen két versenyzőnél volt jobb a középdöntők összesített eredményeit figyelve.
Szombaton okosabbak leszünk, valószínűleg boldogabbak is.
Hosszú Katinka (M4 Sport): – Szerettem volna 2:06 alá menni, csomó olyan dolog van, amin tudok javítani, azon leszek, hogy összerakjam. Lesz, ami lesz 200 méter háton, az olimpia már enélkül is iszonyatosan jól sikerült.
Cseh László legyőzte Michael Phelpst! Borzasztóan rajtolt, de a második ötvenet, főleg az utolsó 10-15 métert nagyon meghajtotta, és megnyerte a 100 pillangó első középdöntőjét. Az ideje elmaradt az előfutamban repesztett 51,52-től: 51,57 lett, de kit érdekel! Cseh Laci ott van a döntőben, és élete utolsó olimpiáján újra megcélozhatja a dobogót, konkrét, nyilvános várakozásairól alább... Szombat hajnalban úszik a fináléban. Cseh László összességében a negyedik idővel került a döntőbe.
Cseh László (M4 Sport): – Az első fele nem áll össze, nem vagyok dinamikus, a vége rendben van. Valamit ki kell találni. A legjobbamat szeretném megdönteni a döntőben, az sem baj, ha 8. leszek vele.
Michael Phelps a negyedik aranyérmét nyerte Rióban. A már 22 olimpiai elsőségnél járó amerikai klasszis 200 m vegyesen iskolázta le a mezőnyt, két testhosszt adott a leggyorsabb őt üldözőnek. Phelps majdnem két másodperccel előzte meg a japán Hagino Koszukét és a kínai Szun Vangot. Ryan Lochte teljesen elkészült az erejével, csak az ötödik helyre futott be a 32 éves amerikai, és a Phelpst jó ideig veszélyeztető Pereira sem végzett a 7. helynél előrébb.
Több versenyt is láthatott a szép számú közönség az Olimpiai Uszodában, a sorok között például Matthew McConaughey filmsztár, aki Phelpsért megint kilátogatott a riói csarnokba.
Takács Krisztián hiányában is megrendezték például a férfiak két középdöntőjét 50 méter gyorson, amelyben egy jó kis kusza mezőny formálódott ki a döntőre, a 8 versenyző közül 7 különböző nemzetiségű, csak amerikaiból van kettő. Trandafir Norbert Marosvásárhelyről egyébként nem is állt túl messze a bravúrtól, de neki is meg kellett végül elégednie a 14. hellyel.
Magyarok nélküli volt Kovács Ágnes korábbi fő száma is, a 200 méteres női mellúszás, Kenderesi Tamás szerelme, Sebestyén Dalma ugyanis 19., Sztankovics Anna pedig 20. helyen fejezte be a versenyzést. Ott volt viszont a doppingbotrányba keveredett Julija Jefimova, aki tragikusan rajtolva majdnem megnyerte az aranyat, végül azonban meg kellett elégednie az ezüsttel a japán Kaneto Rie mögött. Az eredményhirdetésnél szórványosan még mindig fütyülték botránya miatt, de ahogy lejöttek a dobogóról fotózkodni, iszonyatos hangerőre kapcsolták a szignált, így legalább a tévés közvetítésbe nem hallatszódott bele a jelenlévők hangos véleménynyilvánítása...
Már érmekért tusakodtak a legények a 200 m hát versenyében is, amely az amerikai Ryan Murphy és az ausztrál Mitchell Larkin nagy összecsapását hozta. Végül Murphy akarata érvényesült, Larkin pedig a nagy igyekezetben majdnem az ezüstöt is elveszítette a jól hajrázó orosz Rilovval szemben. Érdekesség, hogy ekkorra már az úszóprogramban két orosz érem is termett, miközben az ország sportolóinak jelentős része a doppingbotrány miatt otthon kellett, hogy maradjon.
A 100 m női gyors döntőjének legnagyobb érdekessége pedig az volt, hogy az élen holtverseny alakult ki egy kanadai és egy amerikai hölgy között, s mivel olimpiai csúcsot úsztak (55,70), így mindkettejük neve szerepelni fog a táblán az OR felirat mellett legalább négy esztendeig.
Úszással legközelebb este 6 előtt jelentkezünk, addig is tartsanak ki a Kedves Olvasók!