Járt utat járatlanért

Vörös Zsuzsanna után Kovács Sarolta lehet a következő, aki vb-t és olimpiát nyer egyazon évben.

2016. 08. 01. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két olimpiai újonccal és két érem-, sőt aranyesélyessel indul a magyar öttusaküldöttség a Rio de Janeiró-i olimpiára. A magyar színeket az egyéniben 2009-ben világbajnoki címet szerzett Marosi Ádám, a 2012-ben Európa-bajnoki bronzérmes, Demeter Bence, az idei női világbajnok, Kovács Sarolta és a 2013-as egyéni világbajnok, Földházi Zsófia képviseli. A 2000 óta hivatalban levő szövetségi kapitány, Pálvölgyi Miklós óvatos optimizmussal várja az olimpiát.

– A világversenyeken bizonyították versenyzőink, hogy miért sorolják őket a nemzetközi elit tagjai közé. Ha mindannyian a tudásuk legjavát nyújtják, akkor elégedettek leszünk. Tisztában vagyunk vele, hogy a magyar öttusasport hagyományai köteleznek bennünket, és érmet, minél nemesebbet vár a közvélemény a versenyzőinktől. Az előzmények ismeretében kijelenthetjük, hogy az érem jogos elvárás. Hogy kitől? Mind a négy versenyzőnket képesnek tartom arra, hogy az élvonalban végezzen – mondta lapunknak a kapitány, majd hozzátette: nincs olyan versenyző, akinek a győzelmére rá merné tenni a vagyonát, annyira kiegyensúlyozott a nemzetközi mezőny.

– A kilencvenes évek elején szétesett a Szovjetunió, ennek következtében a posztszovjet öttusázók elárasztották a mezőnyt, rájuk mindig érdemes figyelni. Mivel 1992 óta lekerült az öttusacsapat az olimpia programjáról, a franciák és az olaszok láttak lehetőséget egy-egy versenyző kinevelésében – indokolt a kapitány.

A magyar öttusasport eddig kilenc arany-, nyolc ezüst- és öt bronzérmet nyert az olimpiai játékokon. Legutóbb Vörös Zsuzsanna szerzett aranyérmet 2004-ben Athénban. Abban bízhatunk, hogy a történelem ezúttal ismétli önmagát. Vörös 2004-ben egyéni világbajnok lett, és győzött az olimpián. Idén Kovács Sarolta nyerte a vb-t, és eséllyel indul az olimpiai aranyéremért. Még 2012-ben megoperálták a térdét, de utána minden évben rajthoz állt világversenyen, egy kivétellel mindig az első tíz között zárt, az említett moszkvai világbajnokságon nem várt, hatalmas fölénnyel győzött, és a csapattal is aranyérmet szerzett.

Földházi Zsófia úszóként indult, korosztályos csúcsait a mai napig nem tudják megdönteni. Juniorkorúként robbant be a nemzetközi élmezőnybe. Idén az olimpiai kvalifikáció kivívása után az országos bajnokságon sajnálatos sérülést szenvedett másfél hónappal a riói rajt előtt. Meg sem fordult a fejében, hogy lemarad az olimpiáról. A szövetségi kapitány szerint egy jó vívószám után bármire képes lehet.

Marosi Ádám elsősorban katona, és csak utána sportoló. Az első számú magyar férfi öttusázó a Magyar Honvédség szerződéses katonája, mellette magas szinten űzi az élsportot. Több mint tíz éve tagja a világ élmezőnyének, junior- és felnőttszinten is nyert egyéniben világ- és Európa-bajnokságot. Pálvölgyi Miklós jó előjelnek tekinti, hogy idén kiegyensúlyozott formát mutatott a világkupa-sorozaton. Négy éve harmadik helyen zárt Londonban, idén – túl a harmincon – akár az aranyéremre is képes lehet.

A Marosi Ádámnál tíz évvel fiatalabb Demeter Bence 2012 óta stabil tagja a felnőttcsapatnak. Az utóbbi években a technikai számokban, a lovaglásban és vívásban erősödött, az úszásban is megbízható. Már a londoni olimpiára kvótát szerzett, mivel országonként csak két versenyző indulhatott, ezért ő esett ki a magyar indulók közül. Egyéniben junior-világ- és Európa-bajnok, a felnőttmezőnyben még várat magára az igazi áttörés. Rióban élhet a lehetőséggel.

Az olimpián változik a lebonyolítás a londoni versenyhez képest. Kettő helyett három napon át tart a verseny. Az első nap döntő lehet: ekkor tartják a rangsorolót (más néven: körvívást), a pontok jelentős részét itt lehet megszerezni, ekkor dől el, hogy a második és a harmadik napon következő bónuszvívás során milyen sorrendben küzdhetnek meg egymással a versenyzők. Ekkor az utolsó kezd majd az utolsó előtti helyen álló ellen, és a győztes maradhat a páston, ő folytathatja a versenyt a közvetlen előtte állóval.

Magyar indulók

Férfiak:

Marosi Ádám – Született: 1984. július 26. Klubja: BHSE. Kiemelkedő eredményei: olimpiai 3. (2012), vb-1. (2009), vb-3. (2011); Európa-bajnok (2013). Esélyei a kapitány szerint: „Legalább megismétli, de remélem, túlszárnyalja a londoni teljesítményét.”

Demeter Bence – Született: 1990. március 20. Klubja: Volán Fehérvár. Legjobb eredménye: Eb-3. (2012). Esélyei a kapitány szerint: „A fiatal kora lehet az előnye, az olimpia légköre a legjobbat hozhatja ki belőle.”

Nők:

Kovács Sarolta – Született: 1991. március 12. Klubja: Volán Fehérvár. Legjobb eredményei: vb-1. (2016), vb-2. (2011). Esélyei a kapitány szerint: „Adja a Jóisten, hogy megismételje Vörös Zsuzsanna 2004-es bravúrját!”

Földházi Zsófia – Született: 1993. június 9. Klubja: KSI. Legjobb eredménye: Eb-1. (2013). Esélyei a kapitány szerint: „Ha stabilizálódik az önmagába vetett hite, kellemes meglepetést okozhat.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.