Nyolc és fél

Kisajátíthatunk egy részt Marozsán Dzsenifer aranyérméből, de ez csak nagyon sovány vigasznak jó.

2016. 08. 20. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beismerem, van ebben némi csalás. Csábító volt megvárni a női kajak négyes sikerét, azaz a nyolcadik magyar aranyérmet, hogy kölcsön vehessem Federico Fellini halhatatlan filmjének a címét, ugyanakkor tény, az a fél magyar aranyérem még pénteken este született meg a Maracana Stadionban. A német női futballválogatott 2-1-re győzött a döntőben Svédország ellen, és az első gólt egy bizonyos Marozsán Dzsenifer tekerte a bal felső sarokba. A második előtt pedig ő találta el a kapufát szabadrúgásból, és a kipattanót egy svéd védő zavarában a saját kapujába rúgta.

Nem erőltetett ez a büszkeség. Dzsenifer anyanyelve magyar, korábban a cipőjén viselte a piros-fehér-zöld színkombinációt, kimondottan sajnálja, hogy itt az olimpián erre nem volt lehetősége. Az egyik hírportálnak azt nyilatkozta, hogy a szíve elsősorban Magyarországért dobog, és persze nem kis mértékben Németországért is, ami azért érthető, hiszen ott él húsz éve, ott lett világklasszisnak számító labdarúgó. Az édesapja, a négyszeres magyar bajnok Marozsán János 1996-ban szerződött Saarbrückenbe levezetni, majd állást kapott, és az egész család ott maradt. Állítólag a fia is óriási tehetség volt, ám fiatalon megtalálta egy súlyos sérülés, ami derékba vágta a karrierjét, helyette Dzsenifer futott be már most, 24 éves korára pompás karriert: 2008-ban U17-es Eb-aranyérmes és gólkirály, ugyanebben az évben vb-bronzérmes és gólkirály, 2010-ben U20-as világbajnok. A Frankfurttal 2013-ban Bajnokok Ligája-győztes, jelenleg a francia BL-címvédő Lyon légiósa.

És szombat óta olimpiai bajnok, a gólját és a – nevezzük így – kapufás gólpasszát 75 ezer néző tapsolta meg a világ futballjának egyik legnagyobb szentélyében, a riói Maracanában.

Nyertünk már nyolc aranyérmet – és egy felet –, mégis, nem tudok szabadulni a hiányérzettől. Szombaton ott voltam a női pólósok utolsó másodpercben elbukott bronzmeccsén, mintegy három tucatnyi magyar szurkolt a lányoknak, és szinte sírt velük együtt a drámai vég után. Néhány órával később az öttusa és Pars Krisztián fellépése előtt volt idő beülni a Franciaország–Németország kézilabda elődöntőre, ahol hihetetlen hangulat uralkodott. Ezt eddig csak ott érezhettem, ahol brazilok is játszottak, ám másként, hiszen a lelátón akkor az ellenfél elhanyagolható mértékben képviseltette magát. Itt azonban tombolt a német és a francia tábor is, a csarnok természetesen dugig megtelt, az csak hab volt a tortán, hogy a végjáték ugyancsak drámai módon alakult: a németek hatgólos hátrányt ledolgozva döntetlennel fordultak a hajrára, és egy másodperccel a lefújás előtt kapták a vesztüket jelentő gólt.

A pólós bronzmeccs után meg tudtam érteni a fájdalmukat

Mint ahogyan az is fájt, hogy nekünk nem lehetett ilyen élményben részünk, a két pólócsapatot leszámítva – ezt a sportágat csak akkor kísérte nagyobb érdeklődés, amikor Brazília játszott – nem izgulhattunk magyar csapatokért. Nincsenek itt a kézilabdázók, a kosarasoknak, a röplabdásoknak és a labdarúgóknak pedig halvány reményük sincs, hogy kijuthassanak az olimpiára. Nincs rangbéli különbség egyéni és csapatsport között, ám az tagadhatatlan, hogy utóbbiak nagyobb tömegeket vonzanak, a játékosaik ismertebbek, több sztárt „termelnek ki”, és ha tetszik, ha nem, a sikereik súlya is nagyobb a világban. Magyarországon öt látványsportág élvez kiemelt állami támogatást, három el sem jutott Rióig (a jégkorongosok pedig elbuktak a 2018-as olimpia selejtezőjén).

Kisajátíthatunk egy részt Marozsán Dzsenifer aranyérméből, de ez csak nagyon sovány vigasznak jó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.