Rióból hazatérő magyar hősök

Párbajtőrözőinket a gyermekeik, érmes úszóinkat a rajongóik vették körül. Kimentünk eléjük Ferihegyre.

2016. 08. 18. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három muskétás, mellettük a sikeredzőjük, a szövetségi kapitányuk és a szövetségi elnök. A több ezer kilométeres távolság után, amely Budapestet Riótól elválasztja, nem volt rossz szemtől szemben látni az elmúlt másfél hét főszereplőit, elsősorban a bronzérmes párbajtőrcsapat tagjait: Somfai Pétert, Boczkó Gábort és Imre Gézát, továbbá trénerüket, Dancsházy-Nagy Tamást, akik mellett Udvarhelyi Gábor kapitány és Csampa Zsolt elnök foglalt helyet a konferenciaterem asztalánál a ferihegyi landolás után. Az viszont még boldogítóbb lehetett, amit ők láttak onnan, a kamerák, fényképezők, újságírók felé nézve.

A közönség első sorában Boczkó Gábor óvodáskorú kisfia, Áron (ez a keresztnév elég nyerő egy vívócsaládban), mellettük Somfai Péter kislányai, Eper és Bodza, mögöttük pedig a kishúguk, Málna – még édesanyja méhében. A legkisebb lány ugyanis jövő csütörtökön érkezik. A szülők pedig a magyar nevekben hisznek.

Imre Géza felesége és gyermekei is ott voltak valahol a háttérben (a kézilabdás Kökény Beatrix, továbbá a tizenhárom éves Bence és a tizenkét éves Szofi). Így érdemes hazatérni egy olimpiáról, ahol ráadásul még érmeket is gyűjtöttek. – Nehezebb szívvel utaztam volna el, ha az első gyermekünket várnánk – mondta a médiatalálkozót követő beszélgetésünkkor Somfai Péter. – Annak idején Eper születése után három nappal kellett edzőtáborba mennem, az borzasztó volt. Málnát szándékosan időzítettük az olimpiát követő időszakra. Kriszti, a feleségem nagyon sokat segített abban, hogy Rióban csak az olimpiára kellett figyelnem. Mindennap beszéltünk, a bronzmeccs előtt pedig SMS-t váltottunk.

Ezután állt be Rióban a csapatba Somfai Péter. A válogatott vezérének számító Boczkó Gábor – saját bevallása szerint – csak szenvedett a franciák elleni elődöntőben, nem derogált számára leülni a padra, ezért is döntöttek úgy, hogy helyére becserélik Somfai Pétert. Ő ráadásul első osztályú teljesítménnyel segítette a csapatot az ukránok ellen.

– Már az olimpia előtt megbeszéltük, hogy én is vívni fogok, csak az volt a kérdés, hogy mikor – mondta Somfai Péter. – Bíztunk egymásban, nem féltem tőle, hogy be kell állnom, inkább nagyon örültem neki, az edzőtáborokban csak erre készültem.

Boczkó Gábor a Dél-Korea elleni negyeddöntőben nyert kulcsfontosságú asszót, mégpedig az egyéni olimpiai bajnok Pak Szang Jung ellen. Korábban az egyéniben viszont formán kívül érezte magát – de az is lehet, hogy a nyolcaddöntőben Imre Géza jobban kezelte a furcsa helyzetet, hogy egymással kellett megküzdeniük.

– Folytatom a vívást egy darabig, már csak azért is, hogy mondjuk az országos bajnokságon revánsot vegyek Gézán – mondta 41 éves csapattársával kapcsolatban a 39 éves Boczkó Gábor. – Sokszor vívtunk már egymás ellen, az olimpián a jobbik nyert.

Imre Géza az egyéni ezüstérme után a csapatverseny mindhárom mérkőzésén nagy formát mutatott. A kérdés megint ugyanaz, mint évek óta: ugye folytatja? – Sokszor mondtam már, hogy abbahagyom. Először a 2008-as pekingi olimpia után – árulta el az egybegyűlteknek Ferihegyen. A kérdést pedig nyitva hagyta, akárcsak a válogatottság kapuját maga előtt.

De volt még egy muskétás a riói bronzcsapatban: Rédli András, a befejezőasszók hőse. Az ő családja – „két fiú és egy lány” – egyelőre terv szintjén létezik, úgyhogy az aranygép hazatéréséig inkább Rió vendégszeretetét élvezi.

Úsztak a boldogságban. Olimpiai küldöttségünk legnépesebb csapatának képviselői – leszámítva a NOB sportolói bizottságába kandidáló Gyurta Dánielt és az „aranygéppel érkező” Hosszú Katinkát –, az úszók is hazaérkeztek. A három érmest, Kapás Boglárkát, Cseh Lászlót és Kenderesi Tamást mérhetetlen rajongással fogadták. A pécsi pillangózót, a spontán „sajtbureszezésével” népszerű hőssé avanzsált Kenderesit locsolták pezsgővel, szelfire kérték a tinédzserek, és ő boldogan állta a rohamot. Mikor lecsendesült a tömeg, Kenderesi kifejtette, hogy élete meghatározó élménye volt legyőzni Michael Phelpset. Noha ez csak az elő- és a középfutamban sikerült, nem szegi kedvét, Rio egy fontos állomása a már most sikeres karrierjének. – Olimpiai bajnok akarok lenni! – jelentette ki határozottan a 200 pillangó bronzérmese.

Kenderesi Tamás nem akart felhajtást maga körül, kicsit csodálkozik azon, hogy felkapták a nevezetes „sajtbureszes” nyilatkozatát. – Magamat akartam adni, nem volt a megszólalásaimban semmi tudatosság, így alakult – mondta a 200 pillangó bronzérmese.

Kapás Boglárka csak állt, mosolygott, ahogy megszoktuk és megszerettük, a törékeny gyorsúszó szeme könnybe lábadt a boldogságtól. Egy Újpest-zászlóba burkolózva nyilatkozott a maga természetességével.

– El sem tudom mondani, hogy milyen sok erőt kaptam itthonról, a szeretteimtől, a szurkolóktól. Boldog vagyok, hogy az úszásommal boldoggá tettem az embereket. És teljesült a nagy álmom, amiért Rióba mentem: nyertem egy olimpiai érmet – próbálta túlkiabálni a dzsúdós Ungvári Miklós fogadására kitelepült ceglédi szurkolókat Kapás Boglárka.

Cseh Lászlót korra, nemre való tekintet nélkül ölelték, fotózták, interjúzták a repülőtéren. Halásztelek leghíresebb lakosától szinte mindenki azt tudakolta, hogy az elrontott 200 pillangó után miként született újjá. Cseh László jelezte, nem volt más választása.

– Összeszorítottam a fogam, be akartam bizonyítani magamnak, hogy sokkal többre vagyok képes. A 100 pillangó már jobban sikerült – mondta a 31 éves úszó, aki negyedik olimpiáján vett részt. Adódik a kérdés, melyiken érezte magát a legjobban, elvégre Rióban is nyert egy ezüstöt, igaz, Pekingben háromszor végzett a második helyen.

– 2008-ban három számban úsztam jól, Phelpset nem lehetett megelőzni, Rióban volt egy nagyon elrontott 200 pillangóm, már csak ezért is Peking a kedvesebb. De örülök, hogy fel tudtam állni a padlóról, és 100-on megmutattam, hogy maradt bennem – mondta Cseh, aki nem zárta ki, hogy vállalja Tokiót, bár amikor tisztelettudóan szembesítettük a korával, maga bökte ki, hogy a négyéves felkészülési ciklus most soknak tűnik. – De a budapesti vb-t már várom – mondta a négyszeres olimpiai ezüstérmes úszó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.