Még a legelvakultabb sportbarátok se szégyenkezzenek, ha szinte semmit sem tudnak Guinea kézilabda-válogatottjáról. A szegény nyugat-afrikai országnak úgy általában a sportélete sem éppen gazdag. Guinea csupán 1968 óta állandó résztvevője a nyári olimpiai játékoknak, de még egyetlen érmet sem szerzett. Nem meglepően a labdarúgás a legnépszerűbb, egyben legsikeresebb sportág az országban, Guinea csapata kijutott a 2024-es párizsi olimpiára is.
Paul Pogba is Guinea büszkesége
Egy guineai származású futballistáról minden sportkedvelő hallott már: Paul Pogba, a Juventus és a Manchester United korábbi klasszisának (aki jelenleg doppingvétség miatt az eltiltását tölti) a szülei Guineából vándoroltak Franciaországba, Pogba két testvére jelenleg is játszik a guineai válogatottban.
De vissza a kézilabdához! Guinea annak köszönhetően kvalifikálta magát a kézilabda-vb-re fennállása során először, hogy a tavalyi Afrika-kupán ötödik lett, a sportágban ismertebb Angola elleni győzelem volt a siker kulcsa.

A kézilabda-vb újoncát majdnem hazaküldték
Guinea legnagyobb, sőt szinte egyetlen célja a kézilabda-világbajnokságon nem más, mint hogy tisztességgel végigjátssza a tornát. Ez valóban szó szerint értendő, a küldöttséget kis híján már a vb rajtja előtt hazazavarták. Az ország küldöttsége mindenféle hivatalos állami dokumentum nélkül érkezett Horvátországba, a kiküldetésről szóló felhaltalmazást guineai miniszterelnök elfelejtette a csapatvezetőhöz eljuttatni.
Mi több, a megérkezés után derült ki, hogy még a szállásköltséget sem egyenlítették ki, Guinea 48 órás haladékot kapott ennek a pótlására. Az már csak keserű adalék, hogy a guineai játékosok napidíj nélkül tartózkodnak Varasdon – idézi az Origó Djibril Firawa Tourét, a Guineai Kézilabda-szövetség kommunikációs menedzserét.
Csak a győzelem elfogadható a magyar válogatottól
Guinea az első fordulóban tulajdonképpen tisztességgel helytállt Hollandia ellen, csupán 40-23-as vereséget szenvedett a D csoportban. Ennél sokkal rosszabbul járt például egy másik afrikai csapat, Algéria Dánia ellen. Guineától már az is siker lenne, ha nem az utolsó helyen zárná a kézilabda-vb-t.