Kenderesi: Öt éve bronz és sajtburesz, most óriási fájdalom

Milák Kristóf olimpiai bajnoki címe mellett kevesebb szó esik Kenderesi Tamás negyedik helyéről a férfi 200 méteres pillangóúszás döntőjében. A szám riói olimpiai bronzérmese mindössze hét századdal maradt le a dobogóról, és érthető módon rendkívül csalódottan értékelt. Milyen sokat számít egyetlen helyezés? Öt éve a sajtburesztől volt hangos a sajtó.

2021. 07. 28. 6:25
KENDERESI Tams
Tokió, 2021. július 28. A késõbbi negyedik helyezett Kenderesi Tamás a férfi 200 méteres pillangóúszás döntõje elõtt a világméretû koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Tokiói Vizesközpontban 2021. július 28-án. MTI/Kovács Tamás Fotó: Kovács Tamás

Ki ne emlékezne legendás nyilatkozatára, miután a példaképe, Michael Phelps mögött bronzérmes lett 200 pillangón a riói olimpián 2016-ban? „Fantasztikus volt, nagyon meglepett, hogy összejött egy érem. Az utolsó öt méter már nagyon csípett, azt hiszem, a szívem vitt be. Elfáradtam, rám férne pár sajtburesz” – mondta öt éve felhőtlen örömmel a hangjában.

Azóta nem úgy alakult Kenderesi pályafutása, ahogy ő és mindenki más remélte. Európa-bajnokságokon ugyan szerzett egy-egy ezüst- és bronzérmet a riói játékok óta, de a vb-ken már nem jött ki neki a lépés, ahogy a tokiói olimpiai döntőben sem. Mindössze hét századdal maradt le a dobogóról, az újabb, számára a világot jelentő bronzról, miközben mindenki a bajnok Milák Kristófról beszél körülötte, aki már évek óta túlragyogja Kenderesit.

Kenderesi Tamás (háttal) az elsők között gratulált Milák győzelméhez Fotó: MTI/Kovács Tamás

– Nagyon csalódott vagyok, tudtam, hogy századok fognak dönteni az éremről – fogalmazott a tokiói negyedik helye után Kenderesi Tamás. – Azt éreztem, hogy ha mellettem Chad le Clost meg tudom verni, akkor érmes is lehetek, ebben szinte biztos voltam. Egy tized sem hiányzott hozzá, ami most nagyon fáj. Mindenképpen szerettem volna egy második olimpiai érmet Rio után, és most csak arra tudok gondolni, hogy nagyon kevéssel maradtam le róla. Jobban nem tudok edzeni és odafigyelni magamra, megtettem mindent, most ennyi jött ki belőle.

Mennyivel másabb ez a nyilatkozat, mint a sajtbureszes, ugye? Pedig végeredményben kicsi a különbség, közben mégis óriási. A szám londoni olimpiai bajnokát, Chad le Clost megverte Kenderesi, de érem ezért most nem járt.