A törpe sem rémiszthette el a bányászokat

III. Béla jövedelmeiről a külföldi források irigykedve írtak, s azt hiszem, Károly Róbert aranyforintjának ma is örülne mindenki.

Bárány Krisztián
2012. 08. 30. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak idején az iskolapadban történelemórán örömmel vizsgáltam az atlaszban a Magyar Királyság térképét. Kilószámra láttam magam előtt azt a sok aranyat és ezüstöt, amelyet a Kárpátok gyomrából kibányásztak. Persze fogalmam sem volt arról, hogy a kitermelt rögökből végül hogyan lesz aranypénz vagy ezüstékszer, mindenesetre izgalmas gyermeki víziók voltak.

A fennmaradt emlékek szerint sokszor nemcsak a kitermelés volt életveszélyes feladat, de még a bányarém vagy a bergmanli is hátráltathatta a bányászokat. A törpealakban ábrázolt lény azonban sokszor kegyes volt, és szerencsével segítette a hegy gyomrában munkálkodókat.







A hiedelmeken túl persze ez életveszélyes munkának számított a középkorban, de még napjainkban is előfordul egy-egy bányakatasztrófa. A magyar bányásztársadalom hagyományosan szeptember első hétvégéjén tartja a bányásznapot. A II. világháború előtt vidékenként eltérő időpontban rendezték meg az ünnepséget egészen 1951-ig, amikor törvénybe iktatták a megemlékezést.

A tatabányai bányászat rendkívül sanyarú viszonyai, az 1950-es nagy bányaszerencsétlenség és az ezek miatti elégedetlenség késztette a politikát a bányászok helyzetének javítására, erkölcsi és anyagi elismerésére. Ennek egyik eszköze volt a bányásznap törvénybe iktatása, melyet az 1919-ben eldördült tatabányai csendőrsortűzhöz, annak áldozataihoz kötötték.

 

Korabeli magyar híradások számos tragikus vagy éppen örömteli eseményről számolnak be a XX. századi magyar bányászat történetéről. Persze ezekből maga Rákosi Mátyás sem maradhatott ki, Tatabányán még egy aknát is elneveztek róla. A tudósításokból kiderül, hogy igenis szem előtt tartották a bányászok ügyeit, problémáit. Mátraszelén például 1948-ban a munkások gyermekeinek még egy bányászóvodát is létrehoztak.

A tudósításokból nem hiányozhat a szovjetek szerepe, no meg a magyar dolgozók családi tűzhelyét tápláló brikett sem.

Jó szerencsét!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.