A szovjetek felszabadítás helyett megerőszakolták a fél országot

A 99 éves Fejes László megjárta a Don-kanyart. Akkor még álmában sem gondolta volna, hogy egyszer majd a szovjetek Magyarország földjére lépnek.

Bárány Krisztián
2013. 04. 26. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vidám és életerős Fejes Laci bácsi 1936-ban vonult be katonának. A bécsi döntések és a világháború eseményei magával sodorták az ifjú páncélost, olyannyira, hogy végül 9 évet szolgált a hadseregben.

Beszélgetésünk során egyértelművé vált, hogy az 1. felderítő zászlóalj kötelékében a Don-kanyarban szolgált időszak emlékei számára a legmeghatározóbbak. Kíváncsi voltam, hogy akkor ott 1942-ben a keleti fronton ő el tudta-e képzelni azt, hogy egyszer csak fordulhat a kocka és a szovjetek masíroznak majd Magyarországon. A válasz megrendítő volt. A 99 esztendős egykori őrmester családi emlékeiről és a szovjetek brutalitásáról is mesélt nekünk.

Laci bácsi családjának szerencséje volt. Az más kérdés, hogy ha ő akkor nincs otthon, más vége lehetett volna a történetnek. A veterán elmondása szerint a „begazolt” katona miután rámosolygott a kisfiára, leakasztotta a falról a család rádióját, majd sarkon fordult. A Fejes família azonban csak egy volt a sok ezer családból, melyet megnyomorított a „felszabadító” sereg. „A győrújbaráti nagyanyám abban az időben 14 esztendős volt. Őt és testvéreit dédapám a padláson sikerrel bújtatta el az oroszok elől, balszerencséjére azonban mikor lejöhetett volna a rejtekhelyről, beszakadt alatta a deszka és lezuhant. A veséje megrepedt, s a fájdalommal élt egész életében, sosem tudták meggyógyítani.”

Fejes László 1944–1945-ben a Szent László hadosztály őrmestereként szolgált Pápán, majd Budapesten, szerencséjére így többször meg tudta látogatni családját. 1945 telén Laci bácsi felesége már a második gyermeküket várta. A katona érthető módon nagyon aggódott szeretteiért. Egy alkalommal még azt is megkockáztatta, hogy engedély nélkül távozzon a hadosztálytól. Ő úgy gondolta, s gondolja ma is, hogy a 9 évnyi szolgálattal rászolgált arra, hogy várandós feleségét és kisfiát meglátogassa, s biztonságban tudja őket otthon. Ezért is merte bevállalni, hogy engedély nélkül távozott, aminek a vége természetesen fogda lett, de mint említette, számára még így is megérte. Családja biztonságban átvészelte a nehéz napokat, míg szomszédasszonyát többször megerőszakolták. Egy alkalommal a szomszédok összefogtak, s – ahogy mondta – eltettek láb alól egy szovjet katonát. El[fordult, hogy a félelem erősebb volt, mint az életösztön.

Aki ellenállt, tudta, miért védekezik, s aki védekezett, már akarta is azt, amitől menekült” – szól Márai Sándor gondolata. Az író egyébként a szovjet „felszabadítást” megszabadulásnak nevezte. Sulyok Dezső „két éjszaka nappal nélkül" kifejezése a két diktatúra közötti folytonosságot láttatta. A diktatúrától nem szabadult meg az ország: a németek által megszállt, Szálasi vezette Magyarországon csak a „főség” változott. A Szovjetunió vesztes és legyőzött országként tekintett hazánkra. Míg Csehországban felszabadító jelszavakkal, addig a magyar harci cselekményekben részt vett s kitüntetett szovjet katonákat megszálló jelzővel illette még maga a Vörös Hadsereg is.

Illésfalvi Péter, a Honvédelmi Minisztérium munkatársa kérdésünkre elmondta, sosem készült egzakt, pontos felmérés arról, hogy az oroszok hány hadifoglyot, sebesültet, polgári személyt gyilkoltak meg, hány nőt erőszakoltak meg, s mennyi értéket pusztítottak vagy vittek el. A történész azonban kiemelte, nemzetközi szinten eléggé ismert a szovjetek brutalitása.

„A nyugati szövetségesek tudták, hogy rendkívül sok barbárságot követnek el, de ezt az antifasiszta koalíció háborús célkitűzései miatt nem tárták a nyilvánosság elé. Ilja Ehrenburg, a Vörös Hadsereg egyik fő propagandistájának szövege közismert, amelyben egyértelműen arra szólította fel a Harmadik Birodalom területére betörni készülő szovjet katonákat, hogy erőszakolják meg a német nőket. Ezt több millió röplapon, valamint a frontok, magasabb egységek tábori újságjaiban is közzétették, az alakulatok pártmunkásai számára kötelező oktatás tárgyává tették” – magyarázta Illésfalvi.

S mit hagytak hátra a „felszabadítók”? Megaláztatásban, szégyenben kellett élniük a megerőszakolt asszonyoknak s lányoknak, nem beszélve a nemi betegségekről és a terhességek megszakításáról. Pető Andrea az MNO-nak korábban adott interjújában elmondta, 1945 februárjától bizottság által jóváhagyottan és ingyenesen elvégezhetővé tették az abortuszt. Pető Andrea történész tanulmányában számos érdekes tényt tár fel, a téma iránt érdeklődőknek kötelező olvasmány.

A választ az érintettek sokszor érzelmi alapon hozzák meg. A korábban üldözötteknek mindenképpen annak számított, de a szakértők érzelmi alapon nem hozhatnak döntést.

„Az üldözöttek számára felszabadulás volt, s ez a részükről, de sok esetben a leszármazottaik részéről is inkább érzelmi kérdés, mintsem tárgyilagos megközelítés. A korszakkal foglalkozó történettudósok zöme számára nem vitás, hogy a szovjetek 1944–1945-ben megszállták Magyarországot, még akkor is, ha ezzel véget ért a közvetlen háborús szenvedések időszaka, s a politikai meggyőződésük és/vagy származásuk miatt bármilyen módon hátrányt szenvedett honfitársaink fel is lélegezhettek” – vélekedik Illésfalvi Péter.

Fejes László katonaemlékeiről szóló sorozatunkat hamarosan folytatjuk itt, a SZEMbeszédben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.