Miért sántít a „török–EU megállapodás”?

A kiskötőjel kisebb veszélyt rejt magában, mint a nagykötőjel két oldala.

Póla Gergely
2016. 04. 24. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hónapban számtalan írás jelent meg az Európai Unió és Törökország képviselői között folyó csúcstalálkozókról, majd a megkötött egyezményről. Első ránézésre talán semmi baj nincs a lapokban, hírportálokon olvasható „török–EU megállapodás” és „EU–török megállapodás” kifejezéssel, de vizsgáljuk meg kicsit közelebbről. Török–EU: egy melléknevet és egy főnevet kapcsolunk össze, olyan, mintha azt írnánk, hogy június 14-én „osztrák–Magyarország mérkőzéssel” kezdődik számunkra a labdarúgó-Európa-bajnokság. Kinek a Bach-korszakot, kinek a dualizmust juttatja eszébe, de nem csak ezért szerencsétlen a megfogalmazás. Ugyanígy billegni fog az a kifejezés, amelyben a főnevet tesszük a melléknév elé: ugye, hogy az „Ausztria–magyar meccs” sincs rendben?

Nem olyan szűk a helyes változatok kínálata: EU–Törökország, unió–Törökország, Európai Unió – Törökország, uniós–török, EU-s–török, Brüsszel–Ankara. Bármelyiket választhatjuk,

a lényeg, hogy ne kutyuljuk őket, mert abból torz megoldások születnek.

Van még egy vitaforrás, mégpedig az, hogy az összekapcsolt tulajdonnevek után kell-e kiskötőjelet tenni. Az EU–Törökország-csúcstalálkozó vagy az EU–Törökország csúcstalálkozó a helyes változat?

Az infó vagy az info a helyes? A -stul-/stül vagy a -stól/-stől használandó? Hogyan mondjuk a csuklik igét felszólító módban? Dőlhet-e jobbra az eredetileg balra dőlő ékezet? A bratyiszlavázásról, a mozgószabályról, a szerb nevek írásmódjáról és sok egyéb helyesírási-nyelvhelyességi témáról olvashat rovatunkban. Korábbi írásainkat itt találja.

Kapásból rávághatjuk, hogy kell a kötőjel, mivel birtokos vagy jelentéssűrítő összetételről van szó: EU és Törökország csúcstalálkozója, illetve EU és Törökország közötti csúcstalálkozó. Igen ám, de van a helyesírási szabályzatnak a mozgószabályként ismert 141. – a korábbi, 11. kiadásban 139. – pontja, amelynek c) alpontja szerint „Vannak olyan többszörös szókapcsolatok, amelyekben két tag egyetlen egységként kapcsolódik egy harmadik elemhez. Ilyenkor az egységet alkotó szókapcsolat tagjait kötőjellel kötjük össze, és különírjuk a harmadik elemtől. Például: élet-halál harc, kutya-macska barátság, réz-arany ötvözet.” Nyelvtudorok között is vita zajlik arról, hogy a nagykötőjellel összekapcsolt tulajdonneveket kezelhetjük-e így. Elvégre a szabályzat nem tiltja, és szerkezetében nem különbözik az író-olvasó találkozó és a Putyin–Obama találkozó kifejezés. Talán egy cseppet áramvonalasabbá, egyszerűbbé teszi a szöveget, ha elhagyjuk a kiskötőjelet. Vannak persze esetek, amikor a kiskötőjel már nem oszt, nem szoroz, itt van például egy egészen friss mondat, amelyben huszonnyolc elem kapcsolódik egymáshoz nagykötőjellel: „Ebben az időszakban lezárják a Közraktár utca – pesti alsó rakpart – Dráva utca – Dózsa György út – Andrássy út – Bajcsy-Zsilinszky út – Károly körút – Múzeum körút – Üllői út – Ferenc körút – Petőfi híd – Műegyetem rakpart – budai alsó rakpart – Döbrentei tér – Attila út – Váralagút – Lánchíd – Széchenyi István tér – Akadémia utca – Garibaldi utca – Nádor utca – Báthory utca – Honvéd utca – Markó utca – Széchenyi rakpart – Jászai Mari tér – Margit híd – Margitsziget útvonalat.” Mire az ember a mondat végére ér, elfelejti az elejét.

Akár ragaszkodunk a kiskötőjelhez, akár elhagyjuk, a lényeg, hogy egy szövegen belül következetesen járjunk el. Inkább arra figyeljünk, mit fűzünk össze nagykötőjellel: az EU–Törökország-megállapodás és az EU–Törökország megállapodás is sokkal jobb, mint ha EU–török megállapodást vagy török–EU-megállapodást írnánk. A kiskötőjel kisebb veszélyt rejt magában, mint a nagykötőjel két oldala.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.