Feministák és rasszisták a Star Wars ellen

Vannak olyan hiperérzékeny emberek, akik zavart éreznek az Erőben.

Földi Bence
2016. 01. 05. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban azért háborogtak a feministák, hogy a Csillagok háborúja epizódjaiban alig szerepel erős női karakter, és akik akadnak, azok sem igazán alakítják a történetet. Most, hogy berobbant a franchise-ba Rey, a feministák örülhetnek. A filmnek és Reynek örülnek is, de úgy döntöttek, rászállnak a kiegészítő, merchandising-termékekre.

Így például az új Star Wars Monopoly is kicsapta a biztosítékot körükben, ugyanis ebben a bábuk között nem szerepel a női főhős, helyette Finn, Kylo Ren, Luke Skywalker és Darth Vader kapott helyet. Éppen ezért Twitteren rengeteg panaszkodó posztot lehet olvasni #WhereisRey, azaz #HolvanRey hashtaggel. Amiatt is kritika érte a gyártó Hasbrót, hogy miért van benne Az ébredő Erő-féle Monopolyban Darth Vader, ha egyszer a filmben nem szerepel.

Rey amúgy más termékekből is hiányzik, így az Ezeréves Sólyom-dobozban sincs benne – holott a filmben vezeti is az űrhajót –, ahogy a fontosabb karakterek dobozában sem szerepel. A hatfigurás készletbe egyébként több fontosabb női karakter (így Maz Kanata és Phasma százados) sem került be – írja összeállításában a brit The Guardian.

A Disney egyébként az amerikai The Daily Beastnek megígérte, hogy az új, januári játékokban már Rey is hangsúlyosabb szerepet kap majd. Egyébként jó eséllyel spoilerveszély miatt nem hangsúlyozták a premier előtt megjelent termékekben, hogy a brit Daisy Ridley által játszott karakter lesz a legfontosabb szereplője Az ébredő Erőnek.

A férfijogvédők viszont nem amiatt akadtak ki, hogy túl kevés a női szereplő, hanem éppen ellenkezőleg: túl sok. Ugyanaz a csapat, akik a Mad Max: Fury Road miatt is tiltakoztak, bojkottot hirdettek a Star Wars VII ellen, mivel azt a sokszínűség és társadalmi igazságosság káros propagandájának tekintik.

Mostanra eredményt is hirdettek a férfijogvédők, akik rettegnek attól, hogy egy nő hozzáér egy fénykardhoz. A Return of Kings című, „heteroszexuális, maszkulin férfiaknak szóló” blog állítása szerint a bojkott sikeres volt, hiszen 4,2 millió dollárral károsították meg a Disney-t. Ezt úgy számolták ki, hogy november 21-e és december 21-e között kilencszázezren olvasták a blogot, amely folyton hírt adott Az ébredő Erő „visszásságairól”. Ezt felszorozták egy átlagos jegyárral, így jött ki a 4,2 millió dollár – ez egyébként közel akkora összeg, amennyit eddig Magyarországon fizettek a mozinézők azért, hogy láthassák a filmet. A Forbes szintén utánajárt a dolognak, szerintük egy árva fillér kárt sem okoztak a férfijogvédők a franchise-nak.

Korábban már beszámoltunk azokról, akik az afroamerikai színészek szerepeltetése miatt haragudtak meg a film rendezőjére, J.J. Abramsre és a Star Wars VII-re. Egyes véleményformálók szerint a Csillagok háborúja új epizódja fehérek elleni népirtást propagál, valamint demoralizálja a fehéreket. A film egyik főszereplőjét, Finnt John Boyega alakítja – róla azt írták, hogy „elveszi a szerepet a fehérek elől” –, míg egy CGI-mellékszereplő, Maz Kanata mozgásáért és mimikájáért a szintén afrikai származású Lupita Nyong’o felelt.

A kommentelők egyébként két pontban is tévednek: egyrészt korábban is voltak már afroamerikai szereplői a franchise-nak (gondoljunk csak a Darth Vader hangját adó James Earl Jonesra, a Lando Calrissiant megformáló Billy Dee Williamsre vagy a Mace Windut játszó Samuel L. Jacksonra). Másrészt a rasszista véleményeket megfogalmazókat láthatóan nem mozgatta meg Yoda mester tanítása:

„A félelem a Sötét oldal kapuja. A félelem dühöt szül, a düh gyűlöletet, a gyűlölet pedig kínt és szenvedést.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.