Korábban azért háborogtak a feministák, hogy a Csillagok háborúja epizódjaiban alig szerepel erős női karakter, és akik akadnak, azok sem igazán alakítják a történetet. Most, hogy berobbant a franchise-ba Rey, a feministák örülhetnek. A filmnek és Reynek örülnek is, de úgy döntöttek, rászállnak a kiegészítő, merchandising-termékekre.
Így például az új Star Wars Monopoly is kicsapta a biztosítékot körükben, ugyanis ebben a bábuk között nem szerepel a női főhős, helyette Finn, Kylo Ren, Luke Skywalker és Darth Vader kapott helyet. Éppen ezért Twitteren rengeteg panaszkodó posztot lehet olvasni #WhereisRey, azaz #HolvanRey hashtaggel. Amiatt is kritika érte a gyártó Hasbrót, hogy miért van benne Az ébredő Erő-féle Monopolyban Darth Vader, ha egyszer a filmben nem szerepel.
Rey amúgy más termékekből is hiányzik, így az Ezeréves Sólyom-dobozban sincs benne – holott a filmben vezeti is az űrhajót –, ahogy a fontosabb karakterek dobozában sem szerepel. A hatfigurás készletbe egyébként több fontosabb női karakter (így Maz Kanata és Phasma százados) sem került be – írja összeállításában a brit The Guardian.
A Disney egyébként az amerikai The Daily Beastnek megígérte, hogy az új, januári játékokban már Rey is hangsúlyosabb szerepet kap majd. Egyébként jó eséllyel spoilerveszély miatt nem hangsúlyozták a premier előtt megjelent termékekben, hogy a brit Daisy Ridley által játszott karakter lesz a legfontosabb szereplője Az ébredő Erőnek.
A férfijogvédők viszont nem amiatt akadtak ki, hogy túl kevés a női szereplő, hanem éppen ellenkezőleg: túl sok. Ugyanaz a csapat, akik a Mad Max: Fury Road miatt is tiltakoztak, bojkottot hirdettek a Star Wars VII ellen, mivel azt a sokszínűség és társadalmi igazságosság káros propagandájának tekintik.
Mostanra eredményt is hirdettek a férfijogvédők, akik rettegnek attól, hogy egy nő hozzáér egy fénykardhoz. A Return of Kings című, „heteroszexuális, maszkulin férfiaknak szóló” blog állítása szerint a bojkott sikeres volt, hiszen 4,2 millió dollárral károsították meg a Disney-t. Ezt úgy számolták ki, hogy november 21-e és december 21-e között kilencszázezren olvasták a blogot, amely folyton hírt adott Az ébredő Erő „visszásságairól”. Ezt felszorozták egy átlagos jegyárral, így jött ki a 4,2 millió dollár – ez egyébként közel akkora összeg, amennyit eddig Magyarországon fizettek a mozinézők azért, hogy láthassák a filmet. A Forbes szintén utánajárt a dolognak, szerintük egy árva fillér kárt sem okoztak a férfijogvédők a franchise-nak.
Korábban már beszámoltunk azokról, akik az afroamerikai színészek szerepeltetése miatt haragudtak meg a film rendezőjére, J.J. Abramsre és a Star Wars VII-re. Egyes véleményformálók szerint a Csillagok háborúja új epizódja fehérek elleni népirtást propagál, valamint demoralizálja a fehéreket. A film egyik főszereplőjét, Finnt John Boyega alakítja – róla azt írták, hogy „elveszi a szerepet a fehérek elől” –, míg egy CGI-mellékszereplő, Maz Kanata mozgásáért és mimikájáért a szintén afrikai származású Lupita Nyong’o felelt.
A kommentelők egyébként két pontban is tévednek: egyrészt korábban is voltak már afroamerikai szereplői a franchise-nak (gondoljunk csak a Darth Vader hangját adó James Earl Jonesra, a Lando Calrissiant megformáló Billy Dee Williamsre vagy a Mace Windut játszó Samuel L. Jacksonra). Másrészt a rasszista véleményeket megfogalmazókat láthatóan nem mozgatta meg Yoda mester tanítása:
„A félelem a Sötét oldal kapuja. A félelem dühöt szül, a düh gyűlöletet, a gyűlölet pedig kínt és szenvedést.”