Megrázó történet pedofil papok bűneiről

Az év egyik legjobb filmjének tartott Spotlightról van szó: a sajtó és az egyház gyermekmolesztálási ügyei.

fib
2016. 02. 22. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egy gyermek felneveléséhez egy egész falu kell, egy egész falu kell a bántalmazásához is – hangzik el a Spotlight – Egy nyomozás részletei című filmben. Boston hiába nagyváros, zárt közösségei miatt mégis inkább egy falura hasonlít. És e zártság eredményeként fordulhat elő, hogy a titok titok marad, legyen az bármilyen gyalázatos is.

A Boston Globe újságírói hosszas nyomozás után fényt derítettek arra: pedofil papok évtizedeken át molesztáltak gondjaikra bízott, többnyire szerencsétlen sorsú gyermekeket. Az ügyet az egyház helyi vezetőinek segítségével sikeresen eltussolták, de az áldozatokra a társadalom sem volt kíváncsi, a felelősök köre így megrendítően kitágult, miközben a bántalmazottak jó része szégyenében az italhoz, a drogokhoz vagy a halálba menekült.

2001-ben új főszerkesztő érkezett a Boston Globe-hoz Marty Baron (Liev Schreiber) személyében, aki egyből ráharapott egy gyermekmolesztálási ügyre. A témát a lap tényfeltáró rovata, a Spotlight kapta meg élén Walter „Robby” Robinsonnal (Michael Keaton). Nyomozásuk során egyre több elkövetőre és még több áldozatra bukkantak, akik készek voltak a nyilvánosság elé lépni történetükkel. A kérdés már csak az volt, meddig ér el az egyház keze, képesek lehetnek-e a zsurnaliszták áttörni a hallgatás falát. Újra és újra visszatérő és természetesen roppant kényes téma a katolikus egyházon belüli gyermekmolesztálás ügye.

Pláne, ha – mint az 2002-ben kiderült – nem néhány különálló esetről, hanem a legmagasabb szintekig elérő, szervezett elhallgatásról van szó. – Néhány rohadt alma miatt ne dobjuk ki az egész kosarat – érvelnek a filmben az egyház védelmezői. De sajnos ez ennél sokkal bonyolultabb. Hiszen óhatatlanul felmerül: mit tehetnek a hitüket őszintén megélő hívők és a szolgálatukat alázattal ellátó papok, ha a gyermekbántalmazások ügyében a hallgatás is bűn? Hol húzható meg a felelősség határa? És ábrázolja bármilyen hitelesen és visszafogottan az újságírói munkát, a Spotlight sajnos az ügy morális vetületeiről csak közhelyekben beszél.

Az elsősorban vígjátékairól ismert Tom McCarthy rendezte filmben a golyóstoll és a jegyzetfüzet nagyobb hangsúlyt kap, mint az, hogy miként dolgozza fel a traumát az áldozat, és miként a közösség. Pedig ez utóbbi hatalmas kérdés, tekintve, hogy 2002-ben az 1500 bostoni papból 300-ról bizonyosodott be, hogy gyermekeket molesztált. Érdemes megjegyezni: Ferenc pápa 2014-ben zéró toleranciát hirdetett a pedofíliával szemben, s kijelentette: a kiskorúak szexuális bántalmazása sátáni bűn.

(Spotlight – Egy nyomozás részletei, amerikai thriller, 128 perc, 2015. Rendező: Tom McCarthy.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.