Berakjuk egy szép kis vitrinbe, és remélem, nem látjuk mindennap. Inkább jobban érzem magam, hogy megnyertük. Ha már ott voltunk. Ha jól csináljuk, nem fog agyonnyomni minket ez a díj, de bölcsesség kell hozzá, és szerencse. Aztán lehet, hogy nem csinálok egyetlen jó filmet sem ezután – mondta Nemes Jeles László, aki szerint furcsa volt az Oscar-gálát megélni, módosult tudatállapotként aposztrofálta. – Furcsa dolog történik ilyenkor az agyban. Nem igazán emlékszem arra, mi történt velem, miután a díjat átvettem.
Röhrig Géza, a film főszereplője nem is tudott bemenni a színházterembe addig, amíg ki nem derült, a Saul fia nyerte meg az idegen nyelvű film kategóriáját. – Rengeteg szeretetet, támogatást kaptam az emberektől.
„A díjátadó előtt úgy éreztem, tizenötmillió ember Sauljaként ülök ott. Puskás Öcsi érezhette így magát, amikor az angoloknak bevarrta a hatodikat”
– idézte vissza a díjátadó előtti pillanatokat a New Yorkban élő Röhrig Géza, aki szerint az Oscar-díj átadója az idiotizmus orvosi esete. A Lenin-mauzóleum előtt álló emberekhez hasonlította például a gála önkénteseit, akiknek az a dolguk, hogy egyből leüljenek a sztárok helyére, ha ők felállnak, nehogy foghíjas legyen a nézőtér.
– Ritka és felemelő pillanat volt, amikor a borítékot kinyitották. Az jutott eszembe, hogy megérem-e, amikor Magyarország első, már a rendszerváltás után született miniszterelnökét beiktatják. Vajon ő túl fog tudni lépni az ideológiai frontvonalakon, tud-e majd egy olyan országot felépíteni, ami sokkal gyakorlatiasabb és kedélyesebb, mint amit ma látunk? Nagyon abba kéne hagyni a „mi” és „ők” retorikát. Egymásra vagyunk utalva ezen a 93 ezer négyzetkilométeren, innen nem megy senki sehova – hangsúlyozta Röhrig, aki felhívta a figyelmet a porajmosra is, a roma származásúak holokausztjára, amely meglátása szerint olyan téma, amelyről kevesen tudnak.
– Elért a szívünkhöz, hogy egy emberként szorított az ország a film sikeréért – fogalmazott Sipos Gábor, a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjával kitüntetett Saul fia című film egyik producere. Az Origo újságírójának kérdésére, hogy nem szeretett volna néhány szót mondani az Oscar átvételekor, Nemes Jeles annyit válaszolt:
„Magyar filmet csináltam, úgy érzem, ez eléggé üt.”
Szóba került persze az is, hogy Steven Spielberggel miről is beszélgetett. A Schindler listája rendezője nem is sejtette, hogy filmje után ilyen sokat kell várni egy korszakalkotó holokausztdrámára. Spielberg szerint a Saul fia nagyban hozzájárul a kollektív emlékezethez.
Böszörményi Gábor, a filmet forgalmazó Mozinet vezetője elmondta, a film átlépte a 180 ezres hazai nézőszámot, legutóbb pedig Ausztráliában mutatták be óriási sikerrel a Saul fiát, de hetente kerül forgalmazásba valamely országban. A vezető elárulta, áprilisban jelenik meg a film díszdobozos DVD és Blu-ray változata, amelyen a Saul fia mellett látható lesz Nemes Jeles Türelem című kisfilmje, a hazai bemutatóról készült kisfilm, de extraként elérhető lesz egy kimaradt jelenet, valamint a rendező és az operatőr audiokommentárja és több, a forgatás során készült Go pro kamerás felvétel is.
Vági Zoltán történész, a film történésze szerint nem egy gyerek volt ott Röhrig Géza, vagyis Saul karjában, hanem százezer. Bejelentette, a Magyar Zsidó Múzeum és a Levéltár Saul fiai címmel indít programot azzal a céllal, hogy összegyűjtsék az Auschwitz-Birkenauban elhunyt összes magyar gyermek nevét. A program fővédnöki posztját Nemes Jeles László vállalta magára.
Mint azt már Nemes Jeles László több helyen is nyilatkozta, a következő filmje, az első világháború előtt játszódó Sunset forgatására is együtt marad a Saul fia csapata. A produkcióhoz tavaly nyár óta keresik a szereplőket, de Zabezsinszkij Éva casting director kiemelte, nemcsak amatőröket, hanem profi színészeket is várnak a fővárosban, vidéken és a határon túl is.