Demokráciaexport, ahogy az ügyvéd látja

Kimberley Motley nem mindennapi praxist épített Afganisztánban, dán rendező forgatott filmet róla.

R. Kiss Kornélia
2016. 04. 11. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kimberley Motley amerikai ügyvéd és családanya, három gyerekkel és észak-karolinai kertes családi házzal. Csak egy évet tervezett Afganisztánban, de végül hét lett belőle. Ő az egyetlen nyugati ügyvéd, aki itt praktizált. Munkájáról a magyar gyökerekkel is rendelkező dán filmrendező, Nicole Nielsen Horanyi készített erősen politikus dokumentumfilmet Motley törvénye (Motley's Law) címmel, amelyet a Titanic filmfesztiválon mutattak be Budapesten.

Többek között arra sem, hogy alkalmazza az amerikai közreműködéssel bevezetett, nyugati mintájú jogrendszert. Kimberley Motley betekintést enged a nézőnek abba is, hogy az új jog mellett hogyan élnek a hagyományos intézmények és az iszlám jog, a saría. Miközben próbálja az afgán bíróságokon és hatóságokon bevasalni a törvények betartását, arra is rákényszerül, hogy részt vegyen egy dzsirgának nevezett hagyományos bírói testület ülésén, és az új jogrendszeren kívül próbáljon elsimítani egy ügyet; egy hatéves kislányt saját apja adott el tartozásai fejében feleségnek. Az ügyvédnő utána gyorsan ír egy dühös levelet a The New York Timesnak, mert a lap cikkében szó sem volt arról, hogy az ügy végül miképpen oldódott meg.

Az energikus, alig negyven esztendős fekete-afrikai Motley, az egykori szépségkirálynő a film tanúsága szerint két lábbal áll a földön, és mindig kerek perec megmondja a véleményét. Afganisztánba amerikai ösztöndíjjal érkezett, amelyet a jogászhiány miatt írtak ki. Cégeket képvisel, ebből él, és mellette elvállal emberi jogi szempontból fontos ügyeket.

Nem esik bántódása, a hatóságok is többé-kevésbé elfogadják, de időről időre értesülünk a tálibok kabuli támadásairól. Közben a háttérben ott egy darab Amerika: a Halloweent és függetlenség napját családjával ünnepli Motley, ezek a képsorok nem túl érdekesek. Annál érdekesebb Motley férjének esete, akire rálőnek az utcán. „Az amerikaiak a hülye fegyvereikkel....legalább a szabadidőmben szeretnék békében élni” – háborog az ügyvédnő. Ennek is van politikai aktualitása, a 2015-ben bemutatott film készítése idején, 2014-ben is dúlt a fegyvertartásról szóló vita, de a korlátozást szorgalmazó Obama elnöknek máig nem sikerült eredményt elérnie. Az elnökről két felvételt is bevágnak, amelyeken arról beszél, hogy kivonják az amerikai csapatokat Afganisztánból.

A rendező nem feszegeti az afganisztáni konfliktusok eredetét és azt sem, hogy mennyit használt a helyzetnek az amerikai beavatkozás, vagy hogy egyáltalán lehetséges-e exportálni a demokráciát ezekbe az országokba; végül is maga Motley is ennek az exportnak a terméke. Bár ma is mintegy tízezres NATO-haderő állomásozik itt, az Egyesült Államok valóban kivonta hadereje nagy részét. A film állásfoglalása egyértelmű: ez hiba volt. Erről a témáról nem beszélnek a film afgán szereplői. Csak egy nevét elhallgató tolmácstól halljuk, hogy el fognak szabadulni a belharcok, ezért ha az amerikaiak mennek, megy ő is. Hogy hová, azt még nem tudja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.