Több olyan ellenzéki politikust megkeresett lapunk, akik szóba kerülhettek az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szerdai ülésen, miután a testület elnöke, Sas Zoltán arról számolt be a közösségi oldalán, hogy az ukrán kémbotrányban befolyásolt személyek között aktív és volt országgyűlési képviselőket is sikerült beazonosítani. A bizottsági elnök a polgári titkosszolgálatok tájékoztatására hivatkozott, de neveket nem említett.

A Mandiner csütörtök reggel közölt egy cikket, amelyben többnyire a Magyar Nemzetben korábban megjelent információkra alapozva feltérképezte a lehetséges személyi kört. Több olyan ellenzéki politikust említettek, akikről már nyilvánosságra került, hogy kapcsolatban álltak az ukrán titkosszolgálatok egyik szereplőjével, a kémkedés gyanúja miatt hazánkból tavaly ősszel kiutasított Tseber Rolanddal.
Kapcsolatépítés a baloldalon
Egyikük Mesterházy Attila, aki lapunknak korábban már elismerte, hogy rendszeres kapcsolatot tartott fent Tseberrel, akit felszínes és nem igazán megbízható embernek ismert meg. Azt is elmondta, hogy egy alkalommal magával vitte Brüsszelbe egy baloldali EP-képviselővel folytatott megbeszélésére, de fogalma sem volt arról, hogy ukrán titkosszolgálati emberről lenne szó. Az MSZP egykori elnöke most az újabb megkeresésünkre ismét úgy fogalmazott, hogy a Tseberrel folytatott beszélgetései során nem tapasztalt semmilyen gyanús jelet, ami arra utalt volna, hogy az ukrán férfi hírszerző tevékenységet folytat. A politikus megerősítette, hogy amint kirobbant az ukrán kémbotrány, megszakította a kapcsolatot Tseber Rolanddal, s ezt már előbb megtette volna, ha értesítik őt a veszélyről a magyar szolgálatok.
Helyi televíziót támogatott Tseber köre
Az ügyhöz tartozik az is, hogy Tseber köre jelentős pénzzel támogathatta a Zugló TV-t, amelyben Mesterházy az új politikai formációjának, a Szocialisták és Demokraták nevű pártnak lehetséges médiafelületét látta. Az anyagiakat ehhez az „akcióhoz” forrásaink szerint 2023 nyarán Tseber Roland, illetve az ukrán férfi köre biztosította. Az erre vonatkozó kérdéseinkre korábban Mesterházy azt válaszolta, egy konkrét esetben komolyan felvetődött, hogy közvetítőként segít az anyagi nehézségekkel küzdő fővárosi televíziónak, amelynek együttműködő partnere lett volna egy ukrán tévécsatorna. Szerinte azonban Tseber csak ígérgetett és végül semmi nem lett a közös projektből.
Az ukrán kémmel pózolva hencegett
Gelencsér Ferenc, a Momenum korábbi elnöke nemrégiben azzal büszkélkedett a Facebook-oldalán, hogy Tseberrel találkozott Ukrajnában. Megkerestük a politikust, akitől elsőként azt szerettük volna megtudni, hogy szerinte ő szóba kerülhetett-e a nemzetbiztonsági bizottság legutóbbi ülésén. Arra is kíváncsiak lettünk volna, hogy milyen ukrán kapcsolatai vannak, hogy tárgyalt-e bárkivel Ukrajnával összefüggésben, valamint hogy pontosan miről beszéltek az egyeztetéseken. Gelencsér azonban ebben az ügyben nem kívánt nyilatkozni lapunknak.
Régi ismeretség Bedővel
Fényképek tanúsága szerint a szintén momentumos Cseh Katalin és Bedő Dávid is találkozott Tseberrel, ám egyiküket sem tudtuk megszólaltatni. A képviselőnő a párt sajtóosztályához irányított minket, ahonnan eddig nem érkezett válasz, Bedőt pedig egyáltalán nem tudtuk elérni. Utóbbi egyébként már 2022 decemberében megosztott egy Tseberrel közös képet a közösségi oldalán, de az ismeretségük még ennél is korábbra datálódik. A momentumos honatya ugyanis a következő kísérőszöveget fűzte a fotóhoz „Rolanddal még a kijevi utunk alatt találkoztunk. Nagy öröm számunkra, hogy Budapestre látogatott!”
Magyar Péter „testvére”
Emlékezetes: az elmúlt esztendőben Tseber Roland – akit az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként azonosítottak – Magyar Péterrel is szoros kapcsolatot alakított ki. Számos felvételen, különféle szituációkban pózolnak együtt: többek között háborús emlékhelyeket és katonai sírokat látogatnak, koszorúznak Ukrajnában, intézményvezetőkkel tárgyalnak, illetve Magyar országjárása során szelfiznek.
A Tisza Párt által közzétett egyik videóból az is kiderül, hogy Tseber szervezte meg Magyar Péter tavaly júliusi kijevi útját. A Tisza-vezér szavaiból arra lehet következtetni, hogy Tseber Roland politikai összeköttetései révén jutottak el az ukrán fővárosba a szokásosnál jóval rövidebb idő alatt.
Emellett az ukrán-magyar állampolgárságú férfi végig Magyar Péter mellett maradt útikalauzként, és segített bejutni különböző intézményekbe is. Magyar Péter így mutatta be a férfit: „Tseber Roland magyar testvérünk, a Kárpátaljai Megyei Tanács egyik tanácsosa lesz a segítségünkre. Ő segített nekünk ilyen rövid idő alatt, 24 óra alatt megszervezni ezt az utat és ő segít majd tolmácsolni az igazgató úrral” (egy kijevi gyermekkórház vezetőjével – a szerk.) – fogalmazott a Tisza elnöke.
Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatai
Az eddig nyilvánosságra került információk szerint Tseber Roland mellett a kémbotrány további kulcsszereplője egy másik ukrán hírszerző, a májusban letartóztatott Holló István, valamint Magyar Péterék honvédelmi szakértője, Ruszin-Szendi Romulusz. A volt vezérkari főnök kapcsolatba hozható mindkét, a gyanú szerint Ukrajnának kémkedő férfival. Tseber ellen egyebek mellett azután rendeltek el beutazási és itt-tartózkodási tilalmat, hogy találkozót szervezett a hazai katonai vezetés korábbi magas rangú vezetőjével fegyvergyártásban érintett szereplők és külföldi befektetők között. A találkozón részt vevő korábbi magas rangú magyar katonai vezető Ruszin-Szendi volt.
Borítókép: Magyar Péter és Tseber Roland (Forrás: Facebook)