Nem is hinné, mennyi Yoda él a Földön

Több tízezer. És ez nem vicc: létező vezetéknév a Yoda, főként Japánban elterjedt.

Földi Bence
2016. 05. 15. 16:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Assziriológus bátyám a minap küldött át nekem egy tanulmányt, amelynek témája: sumer nyelvű szövegekben előforduló eskük, egyenesen Nippur városából. Ugyan sokak érdeklődését felkeltheti a téma, számomra a szerző neve volt izgalmasabb: Izumi Yoda – magyarosan Joda Izumi, a Tokiva Egyetem tudósa jegyezte 1993-ban.

Ennek nyomán indultam kutatásra: hányan lehetnek, akik a Csillagok háborúja bölcs zöld szerzetének, (Minch) Yoda mesternek a nevét viselik? (Persze valójában fordítva igaz ez, hiszen Yoda csak a képzelet szüleménye.) Először ehhez nem árt megnézni, hol a leggyakoribb vezetéknév a Yoda, ehhez a Forebears nevű genealógiai honlap adatbázisát használtam.

A Forebears adatai szerint a név Japánban a leggyakoribb, itt több mint harmincezer Yoda él (valójában magyarosan Joda), hozzávetőleg minden négyezredik japán embernek ez a vezetékneve. Ezt követi Burkina Faso, ahol a leggyakoribb ez az elnevezés: itt tizennégyezren viselik, minden 1226. embert hívnak Yodának. Elefántcsontparton közel háromezren élnek, de száz fölötti számú Yoda lakik Kamerunban, Brazíliában, Indiában, az USA-ban, Franciaországban és Indonéziában – írja a Forebears. Magyarországon egyébként elvileg nincs Yoda (ha mégis tud róla, írjon a [email protected]-ra).

A fentieknek megfelelően a legtöbb ismert Yoda is japán. Van köztük profi gó-játékos (Norimoto), üzletember (Tatsumi), baseball-játékos (Tsuyoshi, Yuichi), forgatókönyvíró (Yoshikata), focista (Mitsumasa), futónő (Ikuko), színész (Yoshio) és költő (Jun’ichi) is. A japán Yoda név egyébként a yodan (azaz jodan) szóból ered, amely következtetést jelent.

Burkina Fasóból és Franciaországból is találtam két izgalmas élettörténetű Yodát. Az 1958-as születésű Céline nők előrehaladásáért felelős miniszter országában. Mielőtt 2000-ben elkezdett volna dolgozni a minisztériumban – még mint államtitkár – Szenegálban gazdasági szakokon tanult, civil szervezeteknél dolgozott, valamint országa koppenhágai nagykövete is volt – innen rendelték haza miniszternek.

Focista Yodából nemcsak Japánban, hanem Franciaországban is született egy: a svájci határ közelében 27 és fél éve látott napvilágot Abdoul Karim, akinek elefántcsontparti felmenői vannak. Játszott a Servette-ben, a svájci Sionban Vanczák Vilmos csapattársa is volt, ezt követően a szomszédos Románia Astra Giurgiu nevű csapatában focizott a középpályás, mielőtt 2014 nyarán a spanyol Getaféhez nem szerződött. Itt eddig 39 meccsen szerepelt, négyszer talált be a Transfermarkton futó adatlapja szerint.

Ha az hinnénk, könnyű az élet, ha Yodának hívnak, tévedünk. Egy japán Yodát, Hirokót például nem engedte a Facebook saját néven regisztrálni. Mindez közel tíz éve történt már. Amikor a nő e-mailben jelezte a cégnek a problémáját, a Facebook pedig közölte válaszában, hogy a Yoda nevet blokkolták. Erre Hiroko írt egy blogposztot „Élet Yodaként” címmel, amelyben elmesélte: a filmbéli karakter nevét hosszú ó-val ejtik a japánok. Ő maga folyton yodás ajándékokat kap és mindenki azt hiszi róla, hogy megrögzött rajongó, holott nem, csak ez a neve. Amit viszont nem szoktak elfelejteni az emberek. „Azt hiszem, ez egy kétélű fénykard? Ha-ha” – írta.

Egyébként a Yodát nemcsak vezetéknévként, hanem keresztnévként (meg persze házi kedvencek elnevezéseként) is meg lehet találni a világon. 2010-ben mesélt például az SWNS.com az akkor 29 éves Yoda Reevesről. Az angol férfi elmesélte, hogy gyermekkorában borzasztóan élte meg a társai gonoszkodásait, de később megszerette a Star Warst és a nevét is.

Nos, erre rengeteg teória létezik, ugyanis hasonló szó több nyelvben is megtalálható. Sokan eredeztetik a japán yodanból, amelyről már ejtettünk szót feljebb.

A yodha megtalálható a pandzsábiban, a szanszkrit eredetű szó harcost jelent. Ez annak fényében lenne furcsa előkép, hogy Yoda egy ponton Luke Skywalkernek azt mondja: „A harc senkit nem tesz naggyá”, ő maga pedig csak a kétezres években forgatott előzménytrilógiában ragadott fénykardot. Valószínűbbnek tűnik a héber eredet. A yode’a azt jelenti, a nagy tudású, bölcs ember.

Könnyen lehet, hogy mindkét fenti teória igaz, hiszen a ma ismert Yoda egyszerre volt harcos és bölcs is. Van azonban még egy, a kört bezáró elmélet is arról, hogyan nevezte el a Star Wars világát kitaláló George Lucas a zöld szerzetet. Állítólag a rendező találkozott egy japán kollégájával Tokióban, akinek történetesen Yoda volt a vezetékneve. Így a kör bezárult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.