Cenzúráznák a filmes adatbázist

Hollywood sztárjai megelégelték, hogy koruk miatt nem jutnak szerephez, vagy bizarr felkéréseket kapnak.

Lakner Dávid
2016. 09. 29. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legkésőbb Jennifer Lawrence esete óta azért a legtöbbek számára kétségtelen: a hollywoodi szereposztók továbbra sem feltétlen mérnek egyenlő mércével. Vannak, akik ikonná válhatnak, még így sem lesznek valamiért méltóak például az azonos fizetésre: hiába lett Az éhezők viadala sztárja Lawrence, a Sony levelezésének meghekkelésekor kiderült, színésznő társaihoz hasonlóan ő is jóval kevesebb pénzért járul hozzá a produkció sikeréhez, mint mondjuk egyes férfiak.

De a színésznőket valamiért a koruknak megfelelő szerepekbe sem tudják gyakran beosztani, ami vígjátékba illő helyzeteket eredményezhet. Az idén 70 éves Susan Sarandon például a 2014-es Tammyben a 46 éves Melissa McCarthy nagymamáját alakíthatta, ami még akkor is különös, ha tudjuk, hogy utóbbi nyugodtan letagadhatna öt-tíz évet a korából. De a szintén a hetvenedikbe lépő Sally Fieldnek sem lehetett kevésbé megalázó, amikor a \'88-as Életem a kabaréban még a nála tíz évvel fiatalabb Tom Hanks szerelmét alakíthatta, a \'94-es Forrest Gumpban viszont már az édesanyját.

Nemcsak Lawrence elégelte meg a nem túl nőbarát lépéseket, de úgy tűnik, a küzdelemnek egy igen különös módját választanák: többen is töröltetni kívánják születési dátumukat a filmes oldalakról, többek közt a legnagyobb filmadatbázisról, az IMDb-ről. Aminek kapcsán a The Guardian találóan fogalmazta meg: leginkább csak összezavarhatja, és nem megoldja a helyzetet, hiszen arra buzdítja a színészeket, hogy titkolják el korukat a szerepek kedvéért. Ráadásul a különféle esetek épp azt mutatják: a valós kort semmibe véve, „ránézésre” osztják ki a szerepeket, ki tudja, miféle szakmai szempontok alapján.

Egy friss kaliforniai törvény szerint márpedig az IMDb kérésre köteles lesz törölni a színészek/színésznők korát. A Jerry Brown kormányzó által aláírt jogszöveg, az AB-1687 szerint nemcsak a legnagyobb filmes adatbázis, de például a StudioSystem és más oldalak is kénytelenek lesznek leszedni az adatokat, ha a másik fél ezt szeretné. A törvény csak a kereskedelmi oldalakra vonatkozik, ahol hirdetéseket tesznek közzé, pénzt kapnak a feliratkozó színészektől: tehát a Wikipédiára például nem. Kérdés, ennek mi értelme így tulajdonképp: lényegében két kattintással úgyis a legtöbbek életkora kideríthető, de a filmiparban feltehetőleg másként is ki tudják találni, ki hány éves – csak épp nem érdekli őket, és lazán osztanak nagymamaszerepet az „unokánál” két évtizeddel idősebbekre.

A Filmszínészek Szakszervezete tévés-rádiós művészeinek részlege (SAG-AFTRA) mindenesetre úgy vélte, a törvény üzenet lehet a tagok részére, hogy a kor alapján történő diszkrimináció komoly probléma az iparban. Ezek a netes oldalak komoly szerepet játszanak a szereposztási folyamatban, így jelzésértékű lehet a szabályozás – állították. Kérdéses ugyanakkor, milyen valós hatása lehet: nem az esetleg talált képek alapján fognak így dönteni? A törvény ellenzői szerint egyébként a szólásszabadságot is ellehetetleníti a döntés. Erről írt a libertárius Reason szerzője is, aki cenzúrát kiáltott, és úgy vélte, ez a mentalitás vezetett az Európai Unió „szörnyű”, a felejtés jogáról szóló törvényéhez.

Ismert: eszerint az emberek kérhetik a róluk szóló találatok eltávolítását a Google-ről és más keresőoldalakról, ha esetleg mondjuk korábban elítélték őket, de szabadulás után azért új életet kezdenének. Az információszabadság hívei természetesen nem értettek vele egyet, hogy a nyilvánosság ellenzői akár közérdekű információkat is elrejthessenek így. (Például nagy nemzetközi portálok híreit.) És ha csak a fizetős tagoknak járhat a mostani kiváltság, azt is jelentheti, hogy a korábban fel nem iratkozó színészeknek meg kell vesztegetniük az oldalt, hogy szerintük korrekt eljárást harcoljanak ki.

A Beverly Hills 90210 sztárja, Gabrielle Carteris a The Hollywood Reporteren viszont saját példájával érvelve védte meg a döntést. Szerinte sosem osztották volna rá egy tinédzser szerepét, ha az emberek tudják, hogy valójában 29 éves. A Reason szerint ez csak azt mutatja, hogy például sosem nézett bele a Glee-be, ahol azért szintén kerültek hasonló korúak gimnazista szerepbe. Egyébként ez a kérdés a Harry Potter-sorozatnál is megjelent: egy ideig szó volt a karaktereknél hamar idősebbé váló színészek lecseréléséről, de ez végül nem történt meg.

A most elfogadott törvény január 1-jéig biztos nem lép még életbe. A The Hollywood Reporter kereste az IMDb-t is, de az oldal nem válaszolt a kérdésekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.