Tovább dagad a Kút-botrány: mostanra már 571 filmes írta alá azt a nyílt levelet, amelyben Kálomista Gábor cégének eljárása ellen tiltakoznak. A levél állítása szerint a cég több munkatárstól a Gigor Attila Kút című filmjének bemutatója körüli személyes ügy miatt vált meg. Vagyis:
Kálomista Gábornak nem tetszett, hogy a filmben néhány másodperc erejéig megjelent a Hír TV Páholy című műsorának egy korábbi részlete, amelyben ő szerepel.
A jelenet egy tévéképernyőn jelenik meg a filmben. Az alkotók a film moziba kerülése után vágták ki, miután Kálomista jelezte nekik, hogy nem szeretne benne lenni a filmben. Ez teljesen egyedülálló eset a rendszerváltás utáni magyar filmtörténetben.
A filmesek nyílt levelére Kálomista Gábor is reagált, az MTI-hez juttatott el közleményt. Azt írta: nem rúgtak ki senkit a Megafilmtől.
„Az elmúlt időszakban a Megafilm Service Kft. mindösszesen kettő emberrel módosított szerződést kettő futó produkcióban, így érthetetlen és megdöbbentő azon hazug állításuk, mely számos filmes szakember szerződésének személyes okból való megszüntetéséről szól. […] Önök hazugságokat terjesztenek, becsapják a szakmai közvéleményt, a nézőket, az olvasókat. De becsapják azokat is, akikkel aláíratják levelüket, mert ők azt hiszik, hogy Önök igazat mondanak. Pedig nem. Önök valótlanságot állítanak, terjesztenek” – írta.
Lapunk úgy tudja: összesen hat-hét érintettje mégis lehet az ügynek. Kettejük esetében valóban szerződésmódosítás történt: a megbízási idejük rövidebb lett, mint eredetileg volt. A többieknek lapunk tudomása szerint nem volt még szerződésük, csak elkezdtek volna dolgozni projektekben, amit a leendő munkaadó visszamondott. Közös bennük, hogy mindannyian szerepelnek a Kút stáblistáján, és egyelőre nem kívánnak a nyilvánosság elé állni. Ahogy azok a fiatal filmesek sem, akik a nyílt levelet megfogalmazták.
Kálomista Gábor a Hír TV Magyarország élőben című műsorának vendége volt csütörtökön. Itt azt mondta: bírósághoz fordul, a csatornát perelné, amiért engedélyezte a felvétel felhasználását.
A producer nehezményezte, hogy a filmben a tévét, amelyen éppen az ő arca jelenik meg, prostituáltak nézik.
Valamint sérelmezte, hogy nem állnak a nyilvánosság elé azok a filmesek, akik úgy vélik: a Kút-ügy miatt hátrány érte őket. A producer szerint nekik kellene bizonyítaniuk az állításaikat.
Kálomista Gábor közleményében azt írta: szerinte a Kút készítői hibáztak, és azzal, hogy kivágták a filmrészletet, elismerték a hibát. Ez viszont nincs így, mert jogi szempontból megállta a helyét a műsorrészlet szerepeltetése.
Kálomista Gábor tévés szereplése nyilvános szereplésnek minősül; a színházvezető-filmproducer azzal a szándékkal ült be a stúdióba, hogy a nyilvánossággal megossza a véleményét.
Sem a felvétel felhasználásához, sem újbóli felhasználásához nem szükséges a benne szereplők engedélye, a felvétel a jogtulajdonos – jelen esetben a Hír TV – hozzájárulásával akár egy filmben is megjelenhet.
Az ügyben legfeljebb azt lehetne vizsgálni, hogy a felvétel újbóli közzétételével Kálomista Gábor személyes adatok védelméhez fűződő jogát nem korlátozták-e aránytalanul. De a néhány másodperces részletnél, amely a filmben is csak a tévéképernyőn jelenik meg, és tulajdonképpen azt illusztrálja, hogy mit közvetített a média a film történetének idején, ennek megállapítására kicsi az esély.