Nem lett elég sötét a Zsivány Egyes

Sokat vártunk tőle, talán emiatt koppantunk kicsit, miközben megnéztük az első önálló Star Wars-filmet.

Földi Bence
2016. 12. 13. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kissé csalódott mormogás és szakértő szavaknak álcázott locsogás – ezt lehetett hallani, miközben a kedd délelőtti sajtóvetítés után beálltunk a sorba, hogy visszakaphassuk mobiltelefonjainkat. Pedig bő két órával előtte még mindenki nagyon lelkesen várta, hogy bekússzon egy hatalmas csillagromboló a képernyőre – ehhez hasonló most is történt, a Zsivány Egyes elejét is a szokásoknak megfelelően építették fel. Némi hiányérzetünk azért maradt: a sorozat filmjeinél már megszokott főcím és rövid tartalmi bevezető ezúttal elmaradt, Michael Giacchino filmzenéje pedig nem lett túl ütős.

A készítők ezt leszámítva azonban figyeltek, hogy minden a helyén legyen, és érezze a néző, nem sokkal járunk a IV. epizód, az Új remény előtt. Feltűnik a kék tej, látunk néhány ismerős karaktert Tatuin kocsmáinak mélyéről, sőt az 1977-es alkotás több főszereplője is megelevenedik a vásznon. Egészen elképesztő módon tért vissza Tarkin nagymoff, aki a Halálcsillag megkaparintására hajt a filmben. Ellenfele az Uralkodó kegyeiért küzdő, ezért az űrállomást minél tökéletesebbé tenni igyekvő Orson Krennic igazgató. Az ausztrál Ben Mendelsohnt öröm volt nézni a szerepben, konkrétan mindenkit lejátszott a vászonról, még a nála jóval ismertebb Forest Whitakert (Saw Gerrerát alakította) és Mads Mikkelsent (Galen Erso) is. Utóbbit furcsa is volt egy önmagát a közös jóért beáldozó hős karakterként látni – a skandináv filmekben többnyire valamilyen elborult gonoszt szokhattunk meg tőle.

A film alapkonfliktusa egy családi ügy: Krennic igazgató visszarángatja Galen Ersót a birodalmi mérnökök közé, hogy fejezze csak be szépen, amit elkezdett, azaz tökéletesítse a Halálcsillagot. A húsz évig épült, bolygót elpusztítani is képes fegyver végül el is készül, csakhogy Erso elrejtett benne egy hibát, amelyre fel is hívja a lázadók figyelmét, ám a tervrajzokért még el is kéne ugrani. A Halálcsillag eközben lecsap – Tarkin pedig ráteszi a kezét az űrállomásra. A lázadók megijednek, mekkora erőre képes a fegyver, rögtönzött gyűlésükön nem születik konszenzus arról, hogy megszerezzék a terveket. Egészen eddig semmi szükség nincs Galen Erso lányára, Jyn Ersóra (Felicity Jones) és az általa vezetett, szedett-vedett csapatra, ám ő reményt ad az egész szövetségnek. Jones sajnos nem nyújtott túlzottan maradandót, csapatából csupán két figura igazán emlékezetes: K-2SO (Alan Tudyk) állítólag nagyon vicces, de csak egy jó poénja volt az egész filmben. A Zsivány Egyes egyik legérdekesebb karaktere Chirrut Imwe (Donnie Yen), a vak harcművész, aki érzékeli, és képes is használni valamilyen szinten az Erőt. Apropó Erő: a Zsivány Egyesről tudtuk, hogy nem lesznek benne Jedik, de Sith, az igen: Darth Vader gonoszabb, mint valaha, ráadásul a beharangozottnál többet is szerepel a vásznon, Krennickel közös jelenete talán a film legerősebbre sikerült párbeszéde.

A Jedi-mentes film alapjában véve háborús alkotásnak készült. És valóban: csatajelenetei az összes Star Wars-film közül a legjobban sikerültek, kicsit úgy érezheti magát a néző, mintha a Battlefront nevű játékban ő is ott ülne valamelyik harci gépen, és lőné az ellent. Bizonyos szempontból az első önálló Csillagok háborúja-film képes volt megidézni a sorozat legjobbnak tartott epizódját, A Birodalom visszavágot. Ám Gareth Edwards rendező és csapata nem alkotott eléggé sötét hangulatú filmet. Sokkal gonoszabb, kegyetlenebb is lehetett volna a Birodalom a Zsivány Egyesben. Ám a Disney-nek nem az volt a fontos, hogy egy igazán kemény, felnőtt rajongóknak szóló filmet tegyen bátran az asztalra, hanem az, hogy minél több pénzt sajtolhasson ki a nézőkből. Éppen ezért újra kellett forgatni nyáron a film jó részét, a hírek szerint ugyanis nem volt elég gyerekbarát az alkotás. Meg is kapta a 12-es karikát, és a hölgyeknek kedvezve van benne tipikus amerikai érzelgősség is. Ám a hardcore rajongók koppantak picit, biztos azért is, mert erre nem tíz évet kellett várni.

Egy Donald Trumpot támogató aktivista a Zsivány Egyes bojkottjára szólította fel blogján a követőit – írtuk meg néhány napja az MTI nyomán. Szerinte a film készítői utólag alakítottak át néhány jelenetet, hogy azokban lejárathassák a megválasztott amerikai elnököt. Biztosíthatjuk olvasóinkat, ilyen jelenet természetesen nem szerepel a filmben. Nemcsak a Trump-aktivista szólalt fel a film ellen: ahogy tavaly, Az ébredő Erő esetében, úgy idén is felmerült, hogy a Star Wars-filmek egyre inkább propagálják a sokszínűséget, miközben az egyesek szerint nem pozitív jelenség. Tény, a Zsivány Egyesben szerepel latinó, ázsiai, afroamerikai és arab származású színész is, de ez szándékos. A Star Wars világán belül ugyanis rengeteg faj él – bár főként embereket látunk –, ráadásul már ránézésre is jól elkülöníthető a Birodalom (a gonosz) és a Lázadók Szövetsége (a jó). (F. B.)

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.