Egy a napokban előkerült 2013-as interjúban Bernardo Bertolucci olasz filmrendező bevallotta, hogy az Utolsó tangó Párizsban című film forgatásán szövetkeztek Marlon Brandóval Maria Schneider színművész ellen. Az 1972-ben bemutatott, és a szexualitás nyílt ábrázolása miatt hatalmas botrányt kiváltó film egyik jelenetében a 48 éves Brando megerőszakolja Schneidert, a rendező pedig, mint elmondta, szerette volna, ha a 19 éves főszereplője úgy reagál, „mint egy lány, nem mint egy színművész”.
Ennek érdekében a rendező és Brando nem mondta el Schneidernek, hogy mi történik majd a felvétel során. Bertolucci hozzátette, a 2011-ben elhunyt Schneider a forgatás után soha többé nem volt hajlandó találkozni vele, annyira meggyűlölte.
A jelenetről a rendező elmesélte, hogy épp reggeliztek Brandóval, a díszletek között a földön. „Volt ott bagett, volt vaj, mi pedig egymásra néztünk, és szavak nélkül is tudtuk, mit akarunk” – fogalmazott Bertolucci. A jelenetben végül Marlon Brando a vajat síkosítóként használta fel, majd megerőszakolta a lányt. A rendező elmondta, szégyellte magát, de nem sajnálja az esetet.
A halála előtt Maria Schneider egy interjúban hangsúlyozta, megalázva érezte magát a forgatás során. „Mint akit egy kicsit tényleg megerőszakolt a rendező és a Brando.” Hozzátette, a felvételek végeztével a színész sosem kért tőle bocsánatot.
Az Elle magazin által előásott interjú után Hollywood egy emberként hördült fel, egymást érik a sztárok dühös hozzászólásai a közösségi médiában.
„Mindenkinek, aki szereti ezt a filmet: azt nézitek, amint egy 19 éves lányt megerőszakol egy 48 éves férfi. A rendező előre eltervezte a támadást. Undorodom” – írta a Twitteren Jessica Chastain amerikai színművész.
Evan Rachel Wood szerint az eset szívfacsaró és felháborító. „Ezek ketten beteg emberek, amiért azt gondolták, mindez teljesen rendben van.” A színművész korábban a Rolling Stone magazinnak arról beszélt, ő is többször esett szexuális erőszak áldozatául.
A szintén amerikai Chris Evans, az Amerika kapitány sztárja azt írta a Twitteren, soha többé nem tudja ugyanúgy nézni Bertolucci és Brando filmjeit, mint eddig.
A Selma című film rendezője, a nők jogaiért gyakran felszólaló Ava DuVernay hangsúlyozta, rendezőként fel tudja fogni, ami történt, nőként azonban megrémíti, undorítja és feldühíti az eset.
A 2004-ben elhunyt Marlon Brandót egyébként a botrányfilmben nyújtott alakításáért Oscar-díjra jelölték 1973-ban, ám az elismerést végül Jack Lemmon kapta meg.