Látni kell az első magyar cirkuszfilmet

Film készült a Recirquel társulatról, a maga műfajában ez az első ilyen magyar alkotás. Csütörtökön premier.

Pion István
2017. 01. 31. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon rövid történetének ellenére igen sokszor kerül elő a Recirquel magyar újcirkusztársulat neve, hiszen ebben a műfajban minden honi elsőség az ő nevükhöz kötődik. Magyarországi viszonylatban ismeretlen ösvényeken járnak, azonban ezt sikerül a saját javukra fordítaniuk, egyáltalán nem tévednek el sem a cirkusz, sem a színház világában. De az országhatárokon túl is hatalmas sikereket érnek el, Párizstól Montrealig imádja őket a közönség és a szakma is, pedig még csak alig négy éve léteznek.

A cirkuszi és a színházi színpadokon túl mára felkerültek a mozivászonra is, hiszen róluk készült az első magyar cirkuszfilm Mi ez a cirkusz? címmel, és aki valaha járt már cirkuszban, legyen az klasszikus vagy újcirkusz, annak kötelező darab.

Az alkotás egy olyan dokumentumfilm, amelyben a társulat tagjai nemcsak beszélnek önmagukról és a társulatról, de a koncepció mentén meg is mutatnak valamit abból, amit mindennap csinálnak. Az első filmes rendező, Halász Glória (társrendező: Tiszeker Dániel) ugyanis kivezette a szereplőket a megszokott körülmények közül, a komfortzónából, hogy ne csak a próbateremben vagy a társulat állandó játszóhelyén, a Műpában készüljenek a felvételek. Mindehhez sikerült egyrészt változatos, másrészt látványos helyszíneket találni, és hát egy hatalmas daruról vagy éppen Duna-hídról lógó artistát drónnal felvenni kifejezetten hálás feladat. Az operatőri munkát Pataki Ádám végezte, aki a Magyarok menni Bamako, a Micsoda útjaink és A lovasíjász című filmek képi világáért is felelt.

De a látványnál is izgalmasabbak a filmnek azok a részei, amelyek bepillantást engednek az artisták életébe. Egy kissé háttérbe szorult hivatás szerelmesei kapnak ugyanis újra reflektorfényt, elsősorban természetesen a Recirquel társulatnak, másodsorban azonban a filmnek köszönhetően. Olyan fiatalok vallanak magukról, akiknek egészen kicsi gyerekkoruk óta csak és kizárólag a gyakorlásról szól az életük; ezek mellé azonban számos olyan személyes történet is vegyül, amely a maga egyszerűségében és jelentőségében mély és valóban könnyfakasztó. Persze egy társulati létből a humor sem hiányozhat, a Mi ez a cirkusz?-ban is van belőle bőven. Pedig a bohóc élete sem csupán csak játék és nevetés. Sőt.

###HIRDETES2###

Halász Glória jól érzékeli az arányokat, a hat bemutatott artista, Vági Bence, a társulat vezetője, a dokumentáció és a fikció megfelelő arányban keveredik és váltakozik. Ez azért is különösen nagy érdem, mert a rendező valóban járatlan utat jár be idehaza, s megkockáztatom, külföldön is érdemes lehet megpróbálkozni a bemutatásával. A forgatás nagyon hosszú időn keresztül, három éven át tartott, és A meztelen bohóc című előadás próbafolyamatát kísérte végig.

Viszont készüljenek fel, a számtalan fiatal mellett ott lesz a 90 éves Simon Árpád artista, erőegyensúlyozó művész is, aki sok szempontból ellopja majd a show-t. A sajtópremieren is ott volt, ötperces vastapsot kapott.

A Mi ez a cirkusz? mozipremierje február 2-án lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.