Ránk vár a feladat, hogy a gulágot feltárjuk

A Félvilág és A berni követ alkotói Örök tél címen a szovjet munkatáborokról forgatnak filmet.

Ficsor Benedek
2017. 02. 06. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szovjet munkatáborban játszódik a Félvilág és A berni követ alkotópárosa, Szász Attila rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró új filmje, a Gulág Emlékbizottság támogatásával készült Örök tél – derült ki a produkció pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján. Az alkotók a Puskin Mozi kávézójában rendezett eseményen hangsúlyozták, nem tablószerűen mutatnák be a korabeli eseményeket, hanem személyes történetet mesélnek el egy családjától elszakított nőről.

Az Örök tél 1944-ben kezdődik, amikor egy dél-dunántúli sváb faluból a szovjet katonák elhurcolják a munkaképes nőket. A férjét a frontról hazaváró Irén (Gera Marina) úgy hagyja maga mögött gyermekét és szüleit, hogy nemsokára találkoznak. A háromhetes kukoricatörés helyett azonban a megszállók marhavagonokba zsúfolják, és egy ukrajnai munkatáborba viszik a nőket. Irén itt találkozik Rajmunddal (Csányi Sándor), aki megtanítja arra, hogyan élheti túl a poklot. Kettejük különleges kapcsolata mindeközben alaposan elmélyül.

A sajtótájékoztatón részt vett Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára is, aki elmondta: a szovjet munka- és hadifogolytáborokba mintegy nyolcszázezer magyart hurcoltak el, közülük kétszázezren sosem tértek haza, mostanáig mégis alig dolgozták fel filmen ezt a szörnyű „szenvedésgyárat”.

Köbli Norbert forgatókönyvíró kifejtette: a második világháború végén Sztálin parancsára kollektív büntetésként százezreket hurcoltak el ártatlanul Magyarországról a győztes Szovjetunióba. Az elhurcoltak, köztük rengeteg sváb, éveket töltöttek embertelen körülmények között a kényszermunkatáborokban. Amikor végül hazatérhettek, a kommunista Magyarországon szenvedésükkel egyedül maradtak, soha sehol senkinek nem mesélhettek arról, mi történt velük.

„A mi generációnkra vár a feladat, hogy feldolgozzuk a nagyapáinkkal, nagyanyáinkkal történteket” – fogalmazott Köbli Norbert. Elárulta azt is: nagyapja szovjet hadifogságba esett a háborúban, története nemzedékről nemzedékre szállva hagyott nyomot a családban.

Gera Marina elárulta, hatalmas kihívás és nagy lehetőség az Örök tél, hiszen hiába forgatott az elmúlt években, kisebb szerepei után először kerül egy történet középpontjába.

„Az ember mindig, még a legembertelenebb körülmények között is élni akar, és ez az, amiről érdemes filmet forgatni” – fogalmazott Csányi Sándor. Hozzátette, az Örök tél főhősei közötti viszony jórészt nélkülözi a nagy érzelmeket. Van egy férfi, aki megtanítja a nőnek, hogy éljen túl mindent.

„A túlélés első szabálya, hogy arra kell gondolni, mi innen soha nem megyünk haza. Se gyerek, se feleség, se férj, se szülő nincs, arra kell koncentrálni, ami itt van” – mondta a színész.

###HIRDETES2###

Az Örök tél forgatása február 26-án kezdődik, és várhatóan 28-30 napon keresztül tart majd. Az utómunkák április közepén indulnak, a bemutató pedig várhatóan 2018. februárban lesz – árulta el a film producere, Lajos Tamás.

A film Irén tragédiáján túl több női sorsot is bemutat, Gera Marina mellett szerepet kapott az Örök télben Döbrösi Laura, Kiss Diána Magdolna, Farkas Franciska és Kurta Niké is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.