Egy héttel azután, hogy nyílt levélben álltak ki francia értelmiségiek az „ostromlás szabadsága” mellett, Catherine Deneuve a Libérationnak írt szövegében tette egyértelművé korábbi álláspontját. Ismeretes: a színésznő is kiállt azon állásfoglalás mellett, amely a férfiakkal szembeni feljelentéskampányt emlegetett, és elítélte a Harvey Weinsteinnel szembeni vádak keltette „puritanizmust”. „A nemi erőszak bűntény, de a makacs vagy ügyetlen flörtölés nem az, és a nők körüli legyeskedés sem macsó agresszió” – állt a levélben, amelyet a Le Monde tett közzé.
A #metoo-kampánnyal kapcsolatos egyes megnyilvánulásokat bíráló szöveg miatt sokan viszont felháborodtak, és úgy vélték, az aláírók megpróbálják „visszaépíteni a hallgatás falát”. „A Le Monde-ban megjelent levél aláírói szándékosan összekeverik a tiszteleten és gyönyörön alapuló csábítást az erőszakkal” – írták a válaszcikk szerzői.
A francia Libération vasárnap este tette közzé Catherine Deneuve válaszlevelét, amelyben reagált az őt érő kritikákra. A nap szépe sztárja egyben elhatárolódott több más aláírótól, és bocsánatot kért azon áldozatoktól, akiket sokkolhatott korábbi kiállása.
„Igen, szeretem a szabadságot. Azt a korszellemet viszont nem, amelynek jegyében mindenki úgy érzi, jogában áll mások felett ítélkezni” – írta a színésznő. Deneuve úgy látja, ma a közösségi hálón tett egyszerű feljelentések rendre büntetést, lemondatást és gyakran médialincselést vonnak maguk után. Akad színész, akit digitálisan eltüntethetnek a már felvett filmből, egy nagy New York-i intézet vezetőjét pedig lemondathatják, mert harminc évvel ezelőtt megfogta valaki fenekét – fogalmazott a filmcsillag. Hozzátéve: nem arról van szó, hogy felmentene bárkit is, és nem mond semmit ezen férfiak esetleges bűnösségéről, mert nem hivatott rá. Kevesen azok – tette hozzá.
Deneuve a levele szerint attól tart, hogy a mostani hullám manipulációhoz és akár ártatlanok öngyilkosságához is vezethet. Az eredeti szöveget, amelyet kellőképp erőteljesnek talált, emiatt is írta alá. Ugyanakkor ezúttal megjegyezte: szeretné kifejezni egyet nem értését több társával is, akik meghamisították a szöveg igazi szellemiségét. „Arról beszélni egy tévéműsorban, hogy a nő akár élvezhette is az erőszakot, rosszabb, mint szembeköpni az efféle bűncselekményt elszenvedőket – jegyezte meg. – Természetesen a szöveg sehol nem állította, hogy a zaklatás jó lenne. Ha így lenne, nem írtam volna alá” – tette hozzá.
Ahogy a filmsztár írta, tizenhét éves kora óta dolgozik színésznőként, így természetesen bőven tapasztalt már tapintatlan viselkedést társai részéről. Emellett kolléganőitől számos történetet hallott arról is, befolyásos filmesek miként éltek vissza a hatalmukkal. Elmondása szerint mindig a függelmi pozíció teremti meg az ilyen helyzeteket, a csapda pedig bezárul, amint lehetetlen nemet mondani az állás kockáztatása nélkül. A megoldást „fiaink és lányaink” tanításában, továbbá a cégeknél meglévő biztonsági intézkedések fejlesztésében látja.
A színésznő végül hozzátette, a nyílt levelet főként a művészetek védelmében írta alá. „Leonardo da Vincit pedofilnak fogjuk bélyegezni, és eltüntetjük a festményeit? Leakasztjuk Gauguint a múzeumok faláról? Elpusztítjuk Egon Schiele rajzait?” – sorolta.
Deneuve szerint gyakran támadják őt azzal, hogy nem feminista. „Kell emlékeztetnem, hogy egyike voltam annak a 343 »rosszéletű nőszemélynek« Marguerite Duras és Francoise Sagan mellett, akik aláírták Simone de Beauvoir nyilatkozatát a reproduktív jogok szabadsága mellett? – tette fel a kérdést. Hozzátéve, ezt szeretné üzenni azon „konzervatívoknak, rasszistáknak és fundamentalistáknak” is, akik stratégiailag úgy találták jónak, hogy ezúttal mellette sorakozzanak fel.