Golden Globe: a Három óriásplakát Ebbing határában az egyik legnagyobb nyertes

A zaklatási botránnyal kapcsolatos beszédek uralták a ceremóniát. Oprah Winfrey életműdíjat kapott.

MN
2018. 01. 08. 5:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Martin McDonagh Három óriásplakát Ebbing határában című filmje nyerte el a Golden Globe-díjat a drámák mezőnyében a helyi idő szerint vasárnap este megtartott hollywoodi díjátadó gálán, amelyen Gary Oldman kapta a kategória legjobb színészének járó díjat A legsötétebb óra című életrajzi drámában nyújtott játékáért – írja az MTI.

A Három órásplakát Ebbing határában női főszereplője, Frances McDormand alakítását ugyancsak díjazta a Hollywoodban akkreditált külföldi újságírók szövetsége. McDormand kétségbeesett, feldühödött anyát játszott a Fox Searchlight produkciójában. A Három óriásplakát Ebbing határában író-rendezője, Martin McDonagh a legjobb forgatókönyvért odaítélt díjat kapta meg, a legjobb férfi-mellékszereplőnek járó Golden Globe-díjat pedig Sam Rockwell kapta a filmben nyújtott alakításáért.

A legjobb rendező Golden Globe-szobrát Guillermo del Toro nyerte el A víz érintése című filmjéért. 

A legjobb idegen nyelvű filmek mezőnyéből a Fatih Akin rendezésében készült német Aus dem Nichts vitte el a díjat mások mellett Angelina Jolie kambodzsai népirtásról szóló filmje elől. 

Greta Gerwig rendezői bemutatkozása, a Lady Bird kapta a legjobb musical vagy vígjáték Golden Globe-díját, a film főszereplője, Saoirse Ronan pedig a kategória legjobb színésznőjének járó elismerést vehette át.

A Lady Birdben Ronan sacramentói kamaszt alakít, akinek elég feszült a viszonya az anyjával, ráadásul utolsó középiskolai éve is zaklatottan telik. A fiatal színésznő édesanyjának ajánlotta díját.

A legjobb limitált tévésorozat vagy -film Golden Globe-díját a Hatalmas kis hazugságoknak ítélte oda az újságíró-testület. A széria kaliforniai családanyákról szól, akik súlyos titkokat hordoznak a magánéletükben. A sorozat tavaly az Emmy-díjat is elnyerte, és várhatóan újabb évad készül belőle az HBO számára.

A Golden Globe-ceremónián Nicole Kidman és Alexander Skarsgard is díjat kapott a sorozatban nyújtott játékáért.

A Cecil B. DeMille-életműdíjat Oprah Winfrey vehette át a gálán, amelynek közönsége felállva ünnepelte a népszerű, befolyásos televíziós személyiséget és üzletasszonyt. 

A 63 éves Winfrey köszönőbeszédében hangsúlyozta: ő az első fekete nő, aki megkapta ezt az elismerést, és reméli, hogy ez a gesztus hatással lesz a ceremóniát néző fiatal lányokra. „Új nap jelent meg a horizonton” – üzente nekik. A hollywoodi filmvilágot megrázó szexuális zaklatási botrányt érintve pedig arra biztatta a díjátadó nézőközönségét, hogy álljanak ki igazukért, és mondják el, ami velük történt, mert ez a legerősebb eszközük a visszaélések felszámolására.

Az estén a legjobb musical- vagy vígjátéksorozatban szereplő színész Golden Globe-díját a Master of None sztárja, Aziz Ansari kapta. A színész egyúttal társalkotója a második évadánál tartó Netflix-sorozatnak.

A legjobb musical- vagy vígjátéksorozat díját a The Marvelous Mrs. Maisel nyerte el. Az Amazon új, ötvenes években játszódó szériájában Rachel Brosnahan háziasszonyt alakít, aki stand-upos karrierjén dolgozik. Brosnahan az este folyamán már átvehette a televíziós vígjátéksorozatban szereplő legjobb színésznő Golden Globe-ját.

Ewan McGregor a limitált tévésorozat vagy -film kategóriában nyerte el a legjobb színész díját a Fargo harmadik évadában alakított kettős szerepéért a Hollywoodban dolgozó külföldi újságíróktól.

James Franco, a The Disaster Artist című vígjáték főszereplője és Allison Janney, az Én, Tonya című vígjáték női mellékszereplője is elnyerte a Golden Globe-díjat.

James Franco egy titokzatos filmest játszik, sokak szerint minden idők legrosszabb filmjének alkotóját. A Tommy Wiseau életéről készült vígjáték rendezője is Franco volt. A színész a díjat átvéve magához hívta a színpadra Wiseaut is, akinek The Room című egykori munkája időközben kultfilmmé vált.

Allison Janney az Én, Tonya című film női mellékszerepéért vehette át a Golden Globe-díjat. A filmben a műkorcsolyázó Tonya Harding édesanyját alakította, aki mindent elkövetett, hogy lánya bajnok legyen.

A legjobb animációs film díját a Disney-Pixar produkciójaként készült Coco kapta, amelyet az Oscar-díjra is esélyesnek tartanak az elemzők.

Az animációs mezőnyben a Bébi úr, a The Breadwinner, a Ferdinánd és a Loving Vincent volt még versenyben a Hollywoodban akkreditált külföldi újságírók díjáért.

A legjobb drámasorozat díját A szolgálólány meséje című disztópia kapta. A Hulu sorozatában a főszerepet Elisabeth Moss alakítja, akit az est folyamán már szintén díjaztak. A Margaret Atwood regényéből készült drámasorozat egy totalitárius világban játszódik, ahol a nőket tulajdonként kezelik. A drámasorozat kategóriában még a Trónok harca, a The Crown, a Stranger Things és a Rólunk szól volt esélyes a Hollywoodban akkreditált külföldi újságírók szövetségének (HFPA) díjára.

A vasárnapi Los Angeles-i gála első díjazottjai között volt még Sterling K. Brown, a Rólunk szól című drámasorozat színésze.

A szolgálólány meséje című drámasorozatban nyújtott alakításáért Elisabeth Moss kapott Golden Globe-díjat, a musical- vagy vígjátéksorozat kategória legjobb színésznőjének járó elismerést pedig Rachel Brosnahannak, a The Marvelous Mrs. Maisel főszereplőjének ítélte oda a Hollywoodban akkreditált külföldi újságírók szövetsége.

Az újságíró-szervezet 75. alkalommal adta át díjait, ám ezúttal nem annyira a filmek és alkotóik, mint inkább a Hollywoodon végigsöprő szexuális zaklatási botránnyal kapcsolatos beszédek uralták a háromórás ceremóniát, melynek házigazdája Seth Meyers volt.

Meyers a Hollywoodot megrázó szexuális zaklatási botránnyal kapcsolatos csípős megjegyzésekkel és tréfákkal nyitotta meg a 75. díjátadót. „Jó estét hölgyek és maradék urak!” – köszöntéssel üdvözölte az egybegyűlteket.

Reese Witherspoon, a Hatalmas kis hazugságok producere és egyik szereplője pedig a ceremónián a bántalmazott, családon belüli erőszak áldozatául esett nőknek azt üzente: „Látunk benneteket, hallunk benneteket, és el fogjuk mondani a történeteiteket”.

A gálára a legtöbben feketében érkeztek, tiltakozásul a Hollywoodban kirobbant zaklatási botrány ellen.

Az újságíró-testület története során először az élő adásban jelentették be, hogy egy-egymillió dollárt adományoznak két újságírócsoportnak. Meher Tatna, a HFPA elnöke a ceremónián mondta el, hogy az International Consortium Of Investigative Journalists elnevezésű nemzetközi oknyomozó csoportot és a Committee To Protect Journalists nevű, újságírók jogait védő szervezetet támogatják az adománnyal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.