– Számomra egyszerűen csak azért kellett megválni a Bővített Univerzumtól, mert abban megölték Csubakkát, akire rázuhant egy hold – mondta a SyFy Fandom Files című podkasztjában Leland Chee.
A Lucasfilm úgynevezett Story Groupjának – ez az a plénum, amely a Csillagok háborúja történetét részletekbe menően ismeri és kitalálja a további szálakat – női tagja a műsorban elárulta, az 1999-ben megjelent Vector Prime című regényben ölték meg Csubakkát (a sztori szerint feláldozta magát Han és Leia fiáért, Anakin Solóért). A karakter amúgy sem beszélt, így nehezebb volt írásban megjeleníteni, ezért döntöttek a kiírása mellett
Chee elmondta, nála sokat nyomott a latban, hogy a hetedik epizódot Csubakka nélkül kellett volna megcsinálni,
miután a Disney 2013-ban megvásárolta George Lucastól a jogokat. – Ha van lehetőséged élőszereplős filmben megjeleníteni Csubakkát, nem fogod ettől megfosztani a rajongókat – jelentette ki a Story Group tagja.
A ma Legendák néven ismert, korábban csak Bővített Univerzumként emlegetett sztorik a galaxis több ezer éves históriáját mesélték el regények, képregények és számítógépes játékok révén.
A szövevényes hálóként összefüggő sztorik hullámzó minőségűek voltak, akadtak köztük igazán gyalázatosak, mint például a Lando Calrissian és a Sharu varázskulcsa, valamint remek alkotások is – erre a legjobb példa a Thrawn-trilógia. Ennek első epizódjáról megemlékeztünk 2016-ban, amikor a kiadásának 25. évfordulója volt. A rendkívül kusza Bővített Univerzum sztorijai között akadt olyan is – egy 2004-es képregény –, amelyben Han Solo és Csubakka kényszerleszállást hajt végre a Földön, indiánok ölik meg a filmekben Harrison Ford által megformált Hant, holttestére pedig rátalál Indiana Jones.
A Bővített Univerzumot 2014 tavaszán törölték el végleg, kimondva, hogy azok történeteiből egyik sem szerepel majd filmvásznon.
Igaz, később voltak olyan karakterek, akiket rekanonizáltak: a legismertebb közülük pont a Thrawn-trilógia főszereplője, Thrawn főadmirális, aki a Lázadók című animációs sorozatban tűnt fel. Már regényt is kapott – most készül a második rész –, ezeket a korábban kihajított trilógia szerzője, Timoth Zahn írja.
Persze nyilván nem csupán amiatt váltak meg a Bővített Univerzumtól négy évvel ezelőtt, mert Csubakka halálát vissza akarták csinálni. A Disney részéről racionális és szükségszerű lépés volt, hiszen hiba lett volna kötni magukat a már meglévő sztorikhoz – mindenki azt leste volna, hogy hol és mennyiben térnek el az eredetitől. A Bővített Univerzum kánonon kívül helyezésével teljesen új történeteket alkothattak meg, ami nagyobb mozgásteret biztosított – azzal pedig, hogy rekanonizáltak bizonyos karaktereket, a rajongók szimpátiájára is számíthatnak.