„Nem hiszem, hogy lenne következő életem”

Herczku Ágnes népdalénekes a szellemi sivárságtól és az ostobaságtól tart a leginkább. De mire a legbüszkébb?

Szabó Emese
2017. 03. 04. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mi a legszebb emléke?
– Több is van, főleg a gyerekkoromból. Szívesen emlékszem arra, amikor Nyírkarászon, apai nagymamáméknál céltalanul barangolok egy gyönyörű tüllszoknyában a vadvirágokkal benőtt, teljesen elhagyatott földvárban. Vagy arra, mikor Sátoraljaújhelyen, az anyai nagymamámék kertjében az almafa tetején gubbasztok és olvasok.

– Az ingatlant és az autót kivéve mi a legdrágább dolog, amit vásárolt?
– Egy könyvsorozat, A magyarság néprajza négy kötete, melyet a ’40-es években adtak ki, antikváriumban bukkantam rá. Illetve most jut eszembe: lakásfelújításnál a konyhabútorra és a fürdőszobára bizony sok pénzt adtam ki.

– Mi a legféltettebb tulajdona?
– A könyveim!

– Mit nem szeret a megjelenésén?
– A lábaim kivillantására viszonylag ritkán adok alkalmat...

– Mitől fél a legjobban?
– A totális szellemi sivárságtól, attól, hogy az emberekben végképp felülkerekedik az ostobaság és a műveletlenség.

– Ki játszaná az ön életéről szóló film főszerepét?
– Biztos nem lenne film, amíg élek, ugyanis nem járulnék hozzá ilyen nárcisztikus dologhoz. Így mindegy is a kérdés, hiszen ha már meghaltam, nem lesz rá válasz.

– Macska vagy kutya?
– Most inkább azt mondom, hogy macska, mert macskáink vannak. De mindkettővel jó tapasztalatom van, a gyerekkori kutyaharapások ellenére...

– Kit hívna meg álmai vacsorájára?
– A szeretteimet.

– Ha megváltoztathatná a múltját, min változtatna?
– Akiket megbántottam, azokat nem bántanám meg.

– Ha visszamehetne az időben, hova menne?
– Ezen rengeteget szoktam gondolkodni. Eredetileg történelem szakot végeztem, és voltak aktuálisan kedvenc korszakaim. Ilyenkor mindig azt gondoltam: de jó lenne oda visszamenni! Ilyen például Athén virágkora Periklész idejében. Vagy szívesen elmennék a híres alexandriai könyvtárba is, ami anno leégett. Vagy az egyiptomi újbirodalom korszaka is érdekel, de körbenéznék Mátyás király udvarában is. Lennék kertész Szemiramisz függőkertjében és tevegelnék Marco Polóval. Ezekre a helyekre bármikor ellátogatnék, persze kellő helyismerettel és nyelvtudással.

– Mikor sírt utoljára, és miért?
– Tavaly, nagymamám betegsége miatt.

– Hogyan kapcsol ki?
– Kertészkedek vagy olvasok, esetleg kézimunkázok, varrok, hímezek, legújabban bútort is restaurálok.

– Mi az, ami nélkül nem megy emberek közé?
– Ezen gondolkodnom kell. Gyakran sminkelek, de ha csak a faluba megyek, akkor nem, olyankor parfümfelhő sem kísér... Megvan: zsebkendő nélkül soha nem megyek sehova!

– Amikor gyerek voltam, szerettem volna lenni.
– Balerina.

– Kevesen tudják, de nagyon jó vagyok/nem vagyok jó abban, hogy...
– Jól főzök.

– Mit nem szeret a munkájában?
– Nem tudok ilyet mondani.

– Milyen híres (élő vagy fiktív) személyiséggel találkozna szívesen?
– A zeneszerzők közül szívesen találkoznék Bartók Bélával és Kodály Zoltánnal, de megismerném Basilides Mária opera-énekesnőt és találkoznék Eszterházy Péterrel is. Végül, nem annyira önös érdekből: Ózzal, a nagy varázslóval.

– Mire a legbüszkébb?
– Arra, hogy ma is ugyanazok a barátaim, akik 15 éves koromban.

– Kitől tanulta a legtöbbet?
– Itt kettéválasztanám az életet és a szakmát. Az életben az anyai nagymamámtól, szakmailag pedig sok embertől. Novák Ferenctől, a magyar táncművészet legendás alakjától, Szűcs Elemértől, aki a Honvéd Együttesnek volt tánckarvezetője, de említhetném Foltin Jolán koreográfust, Agócs Gergely népzenészt és népzenekutatót, Kelemen László zeneszerző- folkloristát, Nikola Parov zenész-zeneszerzőt.

– Ki vagy mi lenne a következő életében?
– Az jó válasz, hogy nem hiszek ilyesmiben? Nem hiszek abban, hogy lenne következő életem.

– Mely szavakat használja túlzottan gyakran?
– A zene biztosan köztük van, és a népzene is. De ez fogós kérdés, mert az ember önmagát nem vizsgálja ilyen szempontból. Vagy talán azt, hogy: „Koljo!”...? (A „Nikola” becézve bolgárul.)

– Hogyan szeretne meghalni?
– Két dolog jut eszembe. Egyrészt mindig irigykedve szoktunk azokról a zenészekről beszélni, akik muzsikálás közben, mondjuk egy buliban szívinfarktust kapnak, és leesnek a székről. Gyönyörű halál! Aközben kiszállni, amit a legjobban szeretsz csinálni! A másik az, ami néhány felmenőmnél történt: csendben, fájdalom nélkül, kórházaktól messze, otthon, olyan emberrel az oldalukon, akit nagyon szerettek, és aki viszontszerette őket.

Névjegy

Herczku Ágnes népdalénekes azok közé az előadók közé tartozik, akik „civilként” kerültek a színpadra: hétéves kora óta tanult zenét, majd jazzbalettet és néptáncot, mégsem készült hivatásos színpadi pályára. 1998-ban került a Honvéd Együttes tánckarába, itt kezdődött el a tánccal párhuzamosan hivatásos énekesi pályafutása is. Hihetetlen affinitása a különböző műfajok iránt rendkívül gyorsan a magyar kortárs ethno énekes mezőny csúcsára emelte. 1998-tól 8 évig a Fonó Zenekar tagja, 2006-tól 2008 őszéig a Szalonna és Bandája énekese. 2002-től a Magyar Állami Népi Együttes szólistája. Az autentikus népdaléneklés mellett több különböző műfaj zenészeivel dolgozott együtt, például Vasvári Pállal, Nikola Parovval, Bornai Tiborral, Borbély Mihállyal, Herbie Mann-nel, DJ Palotaival, Juhász Gáborral, Horváth Balázzsal, Bodrogi Évával.

 ###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.