Ha nem is „porból és sárból”, de kozmikus porlemezekből és gázokból állnak a Világegyetem fiatal alkotórészei, az úgynevezett planemók (a planetary mass object kifejezésből alkotott mozaikszó – a szerk.), melyekkel az utóbbi időszakban kezdtek tüzetesen foglalkozni többek közt a kanadai Toronto Egyetemen, Ray Jaywardhana vezetésével – számol be a Le Nouvel Observateur.
Miniatűr naprendszerek alakulnak ki a Jupiter bolygó 5-10-szeresét kitevő tömegű planemók körül – állapították meg a kanadai Calgaryban, ahol június 8-án került sor az Amerikai Csillagászati Társaság konferenciájára.
A planemók viszgálata megváltoztathatja mindazt, amit eddig a csillagászok az úgynevezett „barna törpékről” tudni véltek. Barna törpéknek nevezte el a csillagászat azokat a „félresikerült csillagokat”, amelyek tömege a Jupiterének 13-80-szorosa között van, és emiatt a „normális” csillagokra jellemző fúziós energiatermelő folyamatok nem zajlanak bennük. Több szakember véleménye szerint a csillagközi felhők összehúzódásakor a csillagkeletkezés folyamatának leggyakoribb végeredményei nem is csillagok, hanem ezek a furcsa objektumok
Csakhogy a planemók nagyságrendekkel kisebbek a barna törpéknél, külön rendszereket alkotnak és nem keringenek egyetlen csillag körül sem. Jayawardhana és társai hat planemót figyeltek meg, s arra a következtetésre jutottak, hogy e különös égitestek születése s csillagok keletkezésével hozható párhuzamba. Mégis: a minapi kanadai tudományos fórum résztvevői egyelőre nem voltak képesek definiálni az új égitest-típus fogalmát. Egyes kutatók szerint idővel akár az élet is kialakulhat egy ilyen, a csillagokhoz és a bolygókhoz hasonlóan szerveződő porrendszer egyik „bolygólyán.”
Le Nouvel Observateur
Menczer Tamás: Rendkívül súlyos a háborús helyzet!