12-re emelkedhet a Naprendszer bolygóinak száma, s át kell írni a tankönyveket, ha a szaktekintélyek is elfogadják a forradalmian új elméletet, mely egy prágai csillagászati konferencián fogalmazódott meg. Az elmélet szerint a nyolc hagyományos bolygó mellett még három tartozik az úgynevezett „plutinó” (Plútó típusú bolygó) kategóriába Naprendszerünkben.
Új bolygó: hárommal több vagy eggyel kevesebb?
Ezek egyike a Mars és a Jupiter között keringő Ceres, melyet a legnagyobb aszteroidaként tartanak számon. A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) most tanulmányozza a kérdést: bolygónak lehet-e nevezni ezt az égitest-fajtát. Prágában 2500 csillagász gyűlt össze az IAU konferenciáján, ahol jövő szerdán szavaznak a tervezetről.
Richard Binzel, az IAU bolygómeghatározási bizottságának vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta: „75 év óta először történik meg, hogy új bolygót fedezünk fel Naprendszerünkben. Ez káprázatos előrelépés.”
Óvatosabban fogalmazott Andrew Coates a Mullard intézettől, aki szerint a bolygó elnevezés jó kompromisszum lehet. A szakértők egyébként a mai napig megosztottak, hogy a Plútó – amely jóval kisebb, mint a Naprendszer másik nyolc bolygója – valóban kiérdemli-e a „bolygó” nevet.
Kellemetlen meglepetés a Plútónak
A 90-es évek kezdetétől a csillagászok több olyan égitestet találtak, amely méretében a Plútóhoz hasonló, ezek alkotják a Neptunusz pályáján túl húzódó, úgynevezett Kuiper-övet. Itt jeges objektumok keringenek milliárdszám, némelyikük méretei elérik az 1000 kilométert. Az égitestek e csoportját csillagászok egy csoportja „jeges törpéknek” nevezi és nem tartja bolygónak – így a 2360 kilométer átmérőjű Plútót sem. Tény, hogy ez az objektum a Kuiper-öv legnagyobb „szereplője”.
Áttörést hozott a Naprendszerről alkotott elméletekben az UB313-as számú égitest fölfedezése, melyet Mike Brown amerikai kutató észlelt kollegáival. Miután a Hubble-űrtávcsővel is megvizsgálták az égitestet, bizonyossá vált, hogy annak átmérője 3000 kilométer, tehát méretei jóval meghaladják az eddig ismert „kilencedik bolygóét”.
Az IAU a nyolc „klasszikus” bolygó (Merkúr, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz) mellett három Plútó típusú bolygót tart nyilván, így a Plútót, a Charont (Kárón) és az UB313-at, valamint a Ceres aszteroidát. A Kárónt a Plútó holdjaként írják ugyan le, de egyes kutatók szerint inkább ikerbolygókról beszélhetünk.
A csillagászok döntése ugyanakkor veszélyezteti a Plutó bolygó státusát: úgy is dönthetnek, hogy a Plutót letaszítják trónjáról: a „bolygó” státus helyett a „törpék” közé – teszi hozzá az EuroNews.
BBC, EuroNews
Menczer Tamás: Ilyen, amikor kiderül az igazság! - videó