A jeges törpék befűtenek a tankönyvíróknak

2500 csillagász tanácskozik Prágában. A jövő héten olyan, a tudományág szempontjából sorsdöntő kérdésekről döntenek, hogy marad-e 9 tagú, vagy 12 bolygósra „bővül” a Naprendszer. A háttérben összeesküvés készül a Plútó bolygó ellen, melyet visszaminősíthetnek jeges törpévé.

2006. 08. 16. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

12-re emelkedhet a Naprendszer bolygóinak száma, s át kell írni a tankönyveket, ha a szaktekintélyek is elfogadják a forradalmian új elméletet, mely egy prágai csillagászati konferencián fogalmazódott meg. Az elmélet szerint a nyolc hagyományos bolygó mellett még három tartozik az úgynevezett „plutinó” (Plútó típusú bolygó) kategóriába Naprendszerünkben.

Új bolygó: hárommal több vagy eggyel kevesebb?

Ezek egyike a Mars és a Jupiter között keringő Ceres, melyet a legnagyobb aszteroidaként tartanak számon. A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) most tanulmányozza a kérdést: bolygónak lehet-e nevezni ezt az égitest-fajtát. Prágában 2500 csillagász gyűlt össze az IAU konferenciáján, ahol jövő szerdán szavaznak a tervezetről.

Richard Binzel, az IAU bolygómeghatározási bizottságának vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta: „75 év óta először történik meg, hogy új bolygót fedezünk fel Naprendszerünkben. Ez káprázatos előrelépés.”

Óvatosabban fogalmazott Andrew Coates a Mullard intézettől, aki szerint a bolygó elnevezés jó kompromisszum lehet. A szakértők egyébként a mai napig megosztottak, hogy a Plútó – amely jóval kisebb, mint a Naprendszer másik nyolc bolygója – valóban kiérdemli-e a „bolygó” nevet.

Kellemetlen meglepetés a Plútónak

A 90-es évek kezdetétől a csillagászok több olyan égitestet találtak, amely méretében a Plútóhoz hasonló, ezek alkotják a Neptunusz pályáján túl húzódó, úgynevezett Kuiper-övet. Itt jeges objektumok keringenek milliárdszám, némelyikük méretei elérik az 1000 kilométert. Az égitestek e csoportját csillagászok egy csoportja „jeges törpéknek” nevezi és nem tartja bolygónak – így a 2360 kilométer átmérőjű Plútót sem. Tény, hogy ez az objektum a Kuiper-öv legnagyobb „szereplője”.

Áttörést hozott a Naprendszerről alkotott elméletekben az UB313-as számú égitest fölfedezése, melyet Mike Brown amerikai kutató észlelt kollegáival. Miután a Hubble-űrtávcsővel is megvizsgálták az égitestet, bizonyossá vált, hogy annak átmérője 3000 kilométer, tehát méretei jóval meghaladják az eddig ismert „kilencedik bolygóét”.

Az IAU a nyolc „klasszikus” bolygó (Merkúr, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz) mellett három Plútó típusú bolygót tart nyilván, így a Plútót, a Charont (Kárón) és az UB313-at, valamint a Ceres aszteroidát. A Kárónt a Plútó holdjaként írják ugyan le, de egyes kutatók szerint inkább ikerbolygókról beszélhetünk.

A csillagászok döntése ugyanakkor veszélyezteti a Plutó bolygó státusát: úgy is dönthetnek, hogy a Plutót letaszítják trónjáról: a „bolygó” státus helyett a „törpék” közé – teszi hozzá az EuroNews.

BBC, EuroNews

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.