Robbanásszerű agyfejlődés: mi okozta az emberi „mutációt”?

Egy újonnan azonosított gén, a HAR1 F lehet felelős az agykéreg, avagy a szürkeállomány fejlődéséért. Ez a gén a kutatók szerint a terhesség 19 hetében lép működésbe. Megjelenése az emberi evolúció során olyan gyors változásokat idézett elő, hogy kutatók inkább mutációról beszélnek.

2006. 08. 18. 13:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan lett ellátva az ember az evolúció folyamán egy ennyire fejlett aggyal? Miért van az, hogy agyunk ennyire különbözik a csimpánzétól, amely főemlőssel egyébként 99 százalékban azonos az ember génkészlete?

Ezek a kérdések a mai napig megválaszolatlanok. Ám egy új tudományág, az összehasonlító genetika felbukkanása reményteli távaltokat nyújt a kutatóknak. Az angol Nature folyóirat beszámol, hogy egy újonnan azonosított gén, a HAR1 F lehet felelős az agykéreg, avagy a szürkeállomány fejlődéséért. Ez a gén a 49 régióból álló (23 kromoszómapárt alkotó) emberi genom része. A kaliforniai Santa Cruz egyetemen David Haussler vezetésével sikerült azonosítani és leírni ezt a gént. (A HAR rövidítés a specifikusan emberi génkészletre utal.)

Mindenekelőtt a csapat meghatározta, hogy a HAR1 F különleges szerepet játszik az agy fejlődésében a méhen belüli időszak alatt, már a terhesség 9-19 . hete idején. Működésüket egy ribonukleinsav (RNS), nem pedig a szokott módon, egy protein segítségével fejtik ki. A HAR F1 gének különösen a Cajal-Retzius sejtekben működnek, ezek a neuronok meghatározó szerepet játsszanak a szövetek kifejlődésében és az agy fejlődésében. Ugyanakkor ez a gén elkülönített proteinként is megjelenik azokban a Cajal-Retzius sejtekben, amelyek a hat emberi agylebeny kifejlődéséért felelősek.

A kutatók viszont a mai napig nem fedezték fel azt a gént, amely az emberi intelligencia kifejlődéséért felelős.

Ember voltunk kialakulása: a nagy robbanás?

Néhány millió évvel ezelőtt az emberi genom, tehát 23 pár kromoszóma 70-szer gyorsabban kezdett el fejlődni, mint genetikai készletünk teljes egyéb állománya. Az agykéreg mérete megháromszorozódott. A ma élő ember agya háromszor nagyobb, mint a csimpánzé.

A 49 régióból álló emberi genomon belül Haussler fölfedezett egy specifikus zónát, amelyben viszonylag rövid idő alatt igen gyors változás ment végbe. A már említett HAR1 F gén csak az emlősökben és a madaraknál található meg. Míg egy csimpánz és egy szárnyas között ez a gén csak 2, az ember és a csimpánz között 18 eltérést mutat. Minden jel szerint tehát ez a gén lépett működésbe az emberré válás folyamán.

A HAR1 F rendkívül gyors változása inkább mutációra, mint normális evolúcióra utal. Haussler szerint ezt a mutációt egy sokk váltotta ki, méghozzá az, hogy majomszerű ősünk leereszkedett a fáról és két lábon kezdett járni. A gén aktivizálódása számos változást idézett az emberi fajnál, az agykéreg fejlődése folyamán kialakultak olyan komplex funkciók mint a beszédért kifejlődése, az információk tárolása. Mindemellett a kuatók még csak kevésé ismerik a gén hatásait.

Le Figaro, AP, nature.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.