A kutatócsoport egy expedíció során még 2008-ban bukkant a növényre a Mabu-hegységben, Észak-Mozambikban. Így karácsony közeledtével megerősítették, hogy a Helixanthera schizocalyx a tudomány számára egy új, eddig ismeretlen faj.
Ez a fagyöngy vezeti a botanikai kert 2010-es „felfedezési listáját”, amely magába foglalja a vietnami orchideát és egy rendkívül ritka kameruni fát is.
A pillangók szakértője, Colin Congdon vette észre az élőlényt a Mabu-hegységben a fák sűrű lombozatának felső részében. Rájött, hogy ez a növény különbözik az összes többitől, amit eddig a szomszédos hegyekben, Malawiban és Tanzániában látott. Közelebbről megvizsgálva a Kew is megerősítette, hogy ez egy új faj.
A fagyöngy félparazita, vagyis bizonyos tápanyagokat más növényekből „szerez” meg. Miután a madarak megeszik kis, húsos, fehér és édes bogyóit, a magok ráragadnak a fák ágaira. Majd végül kicsíráznak és gyökeret eresztenek a fák élő szövetébe és kiszívják onnan a tápanyagokat.
Az év másik emlékezetes felfedezése az eddig ismert legnagyobb genommal (egy szervezet teljes örökítő információja, amely a DNS-ben van kódolva, vagy egyes vírusok esetén az RNS-ben) rendelkező élő faj fellelése volt. Ez a Paris japonica nevű szubalpin, a japán Honsú-szigeten őshonos növény. Genomja ötvenszer nagyobb, mint az emberi genom – olyan nagy, hogy ha a benne lévő DNS-láncot kiegyenesítenénk, olyan magas lenne, mint a Big Ben.
Az ilyen nagy genommal rendelkező növényeket jobban fenyegeti a kihalás veszélye, mivel kevésbé képesek alkalmazkodni a környezeti változásokhoz – állítják a biológusok.
(BBC)
Az összes többitől különbözik
Egy új trópusi fagyöngyfajt mutattak be a tudósok a Kew Királyi Botanikus Kertben Londonban.
2010. 12. 26. 4:25
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!