Az eddig alkalmazott mérési módszerek miatt ugyanis túlbecsülték a várható biodiverzitás-vesztést. Az ENSZ-jelentésekben – a 2005-ben készült Az ökoszisztémák állapota az ezredfordulón című jelentésben és az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) 2007. évi jelentésében – alkalmazott módszer alapjában hibás, és túlbecsülik a kihalási arányt – fejtik ki a kutatók, akik szerint a veszélyeztetett fajoknak a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által összeállított „vörös listája” szintén felülvizsgálatra szorul.
Stephen Hubbell, a Kaliforniai Egyetem ökológiaprofesszora szerint a korábbi becsléseket általában 2,5-del kellene elosztani. A kutató ezt matematikai bizonyítékokra és empirikus számokra alapozza. „Ez jó hír, amennyiben több időnk marad a fajok megmentésére. Másrészt viszont újabb gond, mert a helytelenül elvégzett kutatásokat meg kell ismételni” – mondta telefonos sajtótájékoztatóján a professzor.
Az új tanulmány sem vonja kétségbe, hogy a biológiai sokféleség veszélyben van – hangsúlyozták a szerzők, Stephen Hubbell és a kínai Fang-liang He, akik a számítási módszerek felülvizsgálatát szorgalmazzák.
Miután a kihalás arányát igen nehéz közvetlenül mérni, a tudósok a fajok és a felület közötti kapcsolat indirekt megközelítését vették alapul, azaz egy adott felületen talált fajok számából becsülték meg, hogyan nő a fajok száma a terület növekedésével arányosan. A korábbi kutatásokban mintegy harminc éve a szakemberek az ellentétes irányban végezték el a számításokat annak felmérésére, hogy mennyi faj marad, ha csökken a terület. Hubbell szerint ez a módszer téves, az 1980-as években végzett számítások szerint ugyanis 2000-re a fajok felének már ki kellett volna halnia a Földön. Márpedig világos, hogy erről nincsen szó.
(MTI)
Lassabban halnak ki
Kétszer olyan lassan megy végbe egyes fajoknak az emberi tevékenység miatti kipusztulása, mint korábban gondolták – írják kutatók a Nature című brit folyóiratban megjelent tanulmányban.
2011. 05. 19. 16:11
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!