Megfejtették, hogy miért keringenek „rossz irányban”

Sikerült megfejteniük amerikai kutatóknak, hogy miért kering „rossz irányban” más naprendszerek némely bolygója központi csillaga körül.

MNO
2011. 05. 12. 15:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elméletről a Nature legújabb számában jelent meg tanulmány. Az első Naprendszeren kívüli, úgynevezett exobolygót 1995-ben fedezték fel, azóta félezernél több ilyen planétát észleltek: többségük ugyanabban az irányban forog, mint teszi ezt központi csillaga. Akadnak azonban olyan exobolygók, amelyek ellenkező irányban forognak. Ezek az égitestek általában forró Jupitereknek nevezett gázóriások, és nem Föld-szerű bolygók. Az ominózus égitestek nemcsak forgási irányukban különböznek a többi bolygótól, hanem abban is, hogy igen közel „merészkednek” a napjukhoz.

A Jupiter 778 millió kilométerre van a Naptól, ötször nagyobb távolságra, mint a Föld. „Egész viselkedésük nagyon furcsa, és mindezt még tetézi e bolygók közelsége a csillagjukhoz” – hangsúlyozta a kutatást irányító Frederic Rasio, az illinois-i Északnyugati Egyetem asztrofizikusa. „Hogyan képes egy bolygó egyik irányban forogni, a másikban keringeni? Ez egyszerűen őrületes, megkérdőjelezi a bolygó- és csillagképződésre vonatkozó elképzeléseinket” – fogalmazott.

Sokáig azt feltételezték, hogy a nagy gázóriások csillagjuktól „tisztes” távolságban alakulnak ki, míg a Föld-szerű bolygók közelebb a napjukhoz. Tanulmányukban az amerikai kutatók kiemelték, hogy ha a Jupiterhez hasonlatos gázóriás a bolygók „sűrűjében” lát napvilágot, az egyáltalán nem jelenti, hogy helyben is marad. „Amikor egy planetáris rendszer egynél több bolygóból áll, a csillag mellett e planéták mindegyike is gravitációs erővel bír. A bolygókra nemcsak napjuk hat, hanem egymás gravitációja is, ily módon előfordulhat, hogy e kölcsönhatások következtében társaik a csillag közelébe lökhetik a gázóriást, vagy akár arra is rábírhatják, hogy fordítsa meg keringési irányát” – hangsúlyozták. Ezt a folyamatot gravitációs perturbációnak (pályaháborgásnak) nevezik.

Didier Queloz svájci asztronómus, az exobolygó-kutatás úttörője, aki nem volt a team tagja, a tanulmánnyal kapcsolatban azt emelte ki, hogy „darabokra hullik” a hagyományos felfogás, amely szerint a naprendszerek hasonlítanak egymásra. „A miénk csupán egyike a lehetséges naprendszereknek, amelyeknek számtalan változata létezhet” – jegyezte meg Queloz.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.