A kétéltűek kihalását először Ausztráliában és Közép-Amerikában figyelték meg az 1980-as és 1990-es években – idézték fel a Zürichi Egyetem kutatói. A szakembereknek azonban csak 1998-ban sikerült azonosítaniuk a „gyilkost”, a chrytid bőrgombát. A kórokozó azóta minden kontinensen elterjedt, pusztulást hagyva maga után a kisebb-nagyobb tavakban.
„Ha felbukkant egy vidéken, nagy számban pusztulnak el békák a gombabetegségben” – fogalmazott Benedikt Schmidt, az egyetem természetmegőrzéssel foglalkozó biológusa.
A svájci kutatók spanyol, ausztrál és amerikai kollegáikkal együtt tanulmányozták a gomba elleni harc eszközeit. Egyedi eseteket kezelni, mondjuk az állatkertekben, nagyon egyszerű feladat. A természetben ellenben sokkal nehezebb harcolni a gomba ellen. Így is vannak azonban ígéretes módszerek – írták a Frontiers in Zoology című tudományos lapban. Ezek közül az egyik lehetőséget a békák bőrén élő baktériumok jelentik. Laboratóriumi körülmények között néhány megsemmisítette a gombát, most azt kell vizsgálni, hogyan lehetne alkalmazni az eljárást a szabadon élő békáknál – mutatott rá Schmidt.
A második lehetőség egyszerű: be kell fogni az állatokat, gombaölővel kell kezelni a békákat vagy ebihalakat, majd elengedni őket. Alapjaiban ez is jól működhet – mondta. A kérdés csak az, hogy miként lehetne megakadályozni, hogy a kétéltűek újra megfertőződjenek.
(MTI)
Megmenthetők a békák a gyilkos kórtól?
Világszerte egy bőrgomba okozza a békák tömeges kipusztulását, kutatók most lehetséges stratégiákat összevetve arra jutottak, baktériumok és gombaölők különösen ígéretes fegyvernek tűnnek.
2011. 06. 23. 4:19
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!