Kihalt a nyugat-afrikai keskenyszájú orrszarvú

Hivatalosan is kipusztult fajnak nyilvánították a nyugat-afrikai keskenyszájú orrszarvút, és hamarosan két további alfaj juthat ugyanerre a sorsra.

TK
2011. 11. 10. 16:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A svájci székhelyű szervezet a nyugat-afrikai keskenyszájú orrszarvú populációjának közelmúltbéli felbecslése után jutott arra, hogy kihaltként kell kezelni ezt az alfajt. A közép-afrikai keskenyszájú orrszarvút „lehetséges kihaltként„, míg a vietnami jávai orrszarvút „valószínűleg kihaltként” kell számon tartani. Vietnamban 2010-ben végeztek az utolsó ismert példánnyal vadorzók. A jávai orrszarvú kis számban még jelen van az indonéziai Jáva szigetén – taglalta az IUCN.

A politikai támogatás és az orrszarvúk megóvására irányuló akarat hiánya, a fajra leselkedő szervezett bűnözési csoportok, valamint a tülkök iránti illegális kereslet, a terebélyesedő vadorzás jelenti a legnagyobb veszélyt az orrszarvúkra – fogalmazott a befolyásos szervezet.

Az IUCN a veszélyeztetett fajokat számba vevő vörös lista frissítése kapcsán rámutatott, az emlősök negyede fenyegetett a kihalástól. A csoport ugyanakkor hangoztatta, hogy sikeres programok révén nem egy fajt meg tudtak menteni a világon. A déli szélesszájú orrszarvúból például a 19. század végén csak alig száz darabot számláltak, a populáció azonban mára már húszezres. Ugyanígy sikerült megmenteni a Közép-Ázsiában élő Przsevalszkij-lovat.

Az IUCN vörös listája jelenleg növények és állatok 62 ezer faját tartalmazza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.