Már 42 ezer éve is halászott az ember

A zsákmányban egyaránt szerepelt a tonhal, a cápa vagy a barrakuda.

BL
2011. 11. 26. 0:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hal 1,9 millió éve jelent meg az ember étrendjében. A korai horgászoknak, akik a sekély tavakban, patakokban portyáztak, nem volt szükségük csónakra vagy bonyolult eszközökre. Ez a gyakorlat mindaddig fennmaradt, míg ki nem terjesztették „vadászterületüket” a tengerekre.

Kelet-Timor egyik barlangjában végzett ásatások során tonhal és egyéb mélytengeri fajok maradványait tárták fel ausztrál régészek. A kutatócsoport Sue O’Connornak, az Ausztrál Nemzeti Egyetem régészének a vezetésével megállapította, hogy a leletek 42 ezer évesek. Ez a tengeri halászat legkorábbi ismert emléke.

A tonhal és más mélytengeri halak kifogásához megfelelő eszközök szükségesek. Nagy valószínűséggel a korai emberek fatörzseket kötöttek össze, hálót fontak, és fából vagy csontokból készítettek horgokat. „A lelet segít megismernünk, hogy miként fejlődtek a korai emberek készségei” – hangsúlyozta Eric Delson, a New York-i Egyetem antropológusa, aki nem volt részese a kutatásnak.

Azt nem lehet tudni, hogy a korai tengerészek milyen messze merészkedtek portyázásaik közben. A halat kifogása után valószínűleg nyersen fogyasztották el, vagy hazavitték és megfőzték.

A halmaradványok mellett az ausztrál régészek a helyszínen csontból faragott horgokat is feltártak, azok korát 16-23 ezer évesre becsülik. „A horgokat minden kétséget kizáróan tengeri halászáshoz használták, de nem tudjuk, hogy milyen fajoknál alkalmazták” – magyarázta O’Connor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.