Kipusztíthatja az őshonos kisállatokat az új csúcsragadozó

A burmai tigrispiton nem kegyelmez a floridai Everglades Nemzeti Park kisállatainak.

LM
2012. 01. 31. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatóknak az amerikai tudományos akadémia folyóiratában közölt beszámolója szerint a kis és közepes méretű emlősök populációjában tapasztalt hanyatlás kapcsolatban áll a burmai pitonok (Python molurus bivittatus) számának növekedésével a 1,5 millió hektáros nemzeti park területén. A tanulmányt, amely elsőként tárja fel a területre betört faj által kifejtett ökológiai hatásokat, hétfőn mutatták be. Az Everglades az Egyesült Államok legnagyobb szubtrópusi vad területe, amely számos ritka és veszélyeztetett fajnak szolgál otthonául.

A hatalmas ragadozók – akár hat méterre is megnőhetnek – nem honosak az Evergladesben, de az Egyesült Államokban népszerű és legális háziállatnak számítanak. Néhány példány azonban megszökik, vagy éppen egykori gazdája engedi szabadon, amikor a kis kígyó hirtelen óriási, veszélyes felnőtt egyeddé nő.

Csúcsragadozó

A pitonok a szakértők meghatározása szerint meghonosodott fajjá váltak a területen: csúcsragadozóvá, amely alkalmanként amerikai aligátorokat és floridai pumákat is zsákmányul ejt. Hatásuk azonban elsősorban a kisebb emlősökre nézve drámai: a mosómedvék, oposszumok, amerikai vattafarkú nyulak, rókák és hiúzok száma az utóbbi években hirtelen csökkent – mondják a kutatók, akik csaknem tíz éven át tartó, a park területén belül és kívül végzett vizsgálataik során számolták össze az élő és elhullott kisállatokat.

Eltűnő kisállatok

A tudósok 2003 és 2011 között mintegy negyvenezer kilométert megtéve több mint háromszáz éjszakát szenteltek megfigyeléseiknek. Az adatokból kiderül: a megfigyelt mosómedvék száma 99,3 százalékkal, az oposszumoké 98,9 százalékkal, a hiúzoké pedig 87,5 százalékkal csökkent. A kilenc éven át tartó kutatás során a szakértők egyetlen – élő vagy elhullott – nyulat sem találtak. A vízi madarak – például vöcskök, gémek és a veszélyeztetett íbiszek – száma is jelentősen csökkent.

Mivel az elmúlt évtizedben eltűnt állatfajok több szempontból is különböző csoportokba tartoznak, a kutatók kizárják annak lehetőségét, hogy valamilyen betegség lenne felelős állományuk megritkulásáért.

A tanulmánynak nem célja, hogy terveket dolgozzon ki a pitonok „támadásának” visszaverésére. Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata (US Geological Survey) szerint, amely anyagilag is támogatta a kutatást, nagyon kicsi annak lehetősége, hogy meghonosodásuk után ki lehet irtani az Evergladesből a ragadozókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.