15.38: A Masat-1 legközelebb 16.39-kor halad át Budapest fölött. (Frekvencia: 437,345 MHz)
15.15: Diplomáciailag is fontos üzenetet küldött a műhold. „Többször is sikerült kétirányú kapcsolatot létesíteni a műholddal, az alkalmat ki is használtuk és megváltoztattuk a 'jeladó üzenetét' a felbocsátás előtt beleprogramozott 'Masat-1'-ről, 'Thx Vega'-ra!”, közli szintén a csapat Fb-oldala.
15.08: A Masat-1 Facebook-oldalán délután 3 órakor megerősítették a már nagyon várt információt: létrejött a kommunikáció a műhold és a földi állomás között. „Sikeresen vezéreltük a műholdat! Vesszük és ő is vesz minket!”, ez az üzenet volt olvasható a Masat-profilján. A műhold fedélzeti óráját is beállították már, a konstruktőrcsapat tájékoztatása szerint egy kicsit pontatlan.
12.50: A rendszermérnökkel készített villáminterjúval köszöntjük a Masat-1 pályára állását!
12.40: Az első „áthaladáskor” még igen közel haladnak egymáshoz a műholdak, úgyhogy az egy órai első jelek alkalmával még lehetséges az is, hogy nem a Masat jeleit fogják a rádióamatőrök.
12.35: „Oszlik a tömeg” a BME-n, a Masat-1 után „pályára álltak” az újságírók a Q épület negyedik emeletén. A mérnökök várják az első információkat a kommunikáció létrejöttéről, amivel gyakorlatilag 100 százalékig teljesíti is küldetését a 10x10x10-es kocka.
12.27: Több kört fog tenni a Masat-1, első körben Kubában és Floridában észlelnek majd jeleket a magyar műholdról, várhatóan 13.15 előtt pár perccel.
12.18: Horváth Gyula projektmenedzser meghatottan közölte az ünneplő egyetemistákkal, hogy „találkozunk a Masat-2 startján”.
12.12: Az utolsó pályamanővert követően a francia, a magyar és a lengyel műhold elhagyta a Vegát. Magyarországnak önálló mesterséges Holdja van! A Masat-1 Peru partjai fölött jár a Csendes-óceánnál. Fél óra hallgatás után lassan működésbe is lép, egy óra múlva kommunikál. A BME épületében óriási hangulat van, tapssal köszöntötték a Masat-1 pályára állását.
12.07: A műhold antennája kutyaközönséges mérőszalag, összetekert állapotban van a műholdban, kiszállás után fél órával szabad kinyílnia. A valódi mérőszalag átment minden teszten! A nyitás úgy történik, hogy egy harcsázódamilt fűt fel maga a szerkezet, ami felhevül és elég.
12.03: Hét műholdat plusz egy 50 kilós rádióamatőr műholdat vitt a Vega az űrbe.
11.56: Kitették a Vegából a fő hasznos terhet jelentő Larest (1450 km magasságban). Mintegy 15 perc múlva kerül sorra a Masat-1.
11.55: Van ma 40 magyar űrkutatási műhely, amelyek évtizedek óta színvonalas munkát végeznek, ezeknek mérnökutánpótlásra lesz szükségük, ha csatlakozunk a 19 tagú ESA-hoz (Európai Űrügynökség). Nem a Masaton dőlnek el a dolgok, de nagy súllyal nyomhatnak a latban.
11.50: Ha valami baj lett volna a műholdunkkal, egy alumíniumkockát tettek volna a helyére a rakétában, mert abban minden nagyon ki van számítva. 15 N-os rugó passzolja ki hamarosan a mi Masatunkat. 13.11 perckor várhatjuk az első jeleket a Masattól.
11.46: Kevesebb energiát használ, mint egy mobil – mégis 3000 kilométerre kommunikál, a világűrből a Földdel. Hogy mennyi ideig működik? A tervek szerint mindössze 3 hónapig fog üzemelni, ennek pénzügyi okai vannak. Hogy meddig marad a világűrben, az egy másik kérdés; sokkal tovább.
11.41: Évi 4-5 milliárd eurót költ az ESA különféle űrmissziókra.
11.37: Egy 30x10x10-es helyen, egy csőben ül a Masat-1 10x10-es kockája, a francia Robusta mögött és a lengyel PW-Sat hasonló eszköze előtt, középsőként.
11.34: Első útjára, Noordwijkba még a Malév szállította a Masat-1-et, az úgynevezett „elfogadási tesztek” helyszínére.
11.28: Egy sztori a tesztelésről. Monoron, egy poros kukoricatáblában kötött ki a Masat-1 próbajárata, amikor egy meteorológiai ballonnal kísérleteztek az eszköz kommunikációs rendszerével.
11.26: Kuba felé hegyezzük a fülünket, ott fog először „megszólalni” a műhold – mondja Horváth Gyula projektmenedzser.
11.24: Az 55. percben kezdődik a műholdak leválása a rakétáról, a 71. percre várunk – ekkor kezdi önálló munkáját a Masat-1.
11.10: 1400 km magasságban jár a Vega hordozórakéta, és Föld körüli pályára állt a levált orr-rész, 20-30 percig tartózkodik majd ebben a magasságban. A Vega-orrnak 4 hajtóműje van, szilárd hajtóanyag égése hajtja, nagy méretű „tűzijáték-rakétaként” kell elképzelnünk. A Vega kis rakétának számít – de mint minden más elektronikus eszköz a világban, méretét tekintve csökkenő tendenciát mutat ez is.
11.00: A dél-amerikai Kourou űrközpontjából útjára bocsátották több más társával a Masat-1 magyar műholdat. Hordozója egy Vega-rakéta, amely ilyen típusú rakétaként első alkalommal szállít több műholdat.
Kis lépés az űrkutatásnak, de nagy lépés Magyarországnak – hazai idő szerint körülbelül 11 órakor, négy nappal az eredetileg tervezettnél később a világűrbe bocsátották az első magyar műholdat, a 10x10x10 centiméter nagyságú Masat-1-et, amely gyakorlatilag teljes egészében magyar munkából készült el. Az MNO korábban részletesen is beszámolt a CubeSat típusú műhold felbocsátását megelőző, gigantikus munkáról. A világűrbe igyekvő, egykilós eszközt egy Vega típusú hordozórakéta juttatja fel – ez az első olyan rakéta, amely több, úgynevezett pikoszatellitet is szállít; a magyar mellett román, olasz, lengyel, spanyol és francia műholdakat is pályára állított a Dél-Amerika-térkép jobb felső sarkában megvalósult start után.
– Jelenlegi tudomásunk szerint semmi akadálya annak, hogy 11 órakor Kourouból elinduljon a rakéta – mondta a BME Q épületében Horváth Gyula projektmenedzser, ahol a déli órákban az egyetemisták és a Masat-csapat együtt követték a Francia Guyana-i eseményeket egy nagy kivetítőn keresztül.
A Masat-1 egyetlen kilójába mintegy 2000-2500 alkatrészt préseltek bele – mondta el Horváth Gyula, majd bemutatták az eszköz leendő, nyújtott ellipszis pályáját egy videoanimáció segítségével. 11 óra előtt pár perccel bejelentették, azonnal startol a Vega, orrában a Masattal!
A Hír TV is foglalkozott a hírrel, és mint arra az MNO további figyelmet szentelt, Hold-járót is fejleszt Magyarország egy verseny keretében, és nem is áll rosszul.