Pályára állt hazánk első műholdja + Videó + Képek

Történelmi pillanat – útjára indult és magyar idő szerint 12.12-kor sikeresen pályára állt Magyarország első műholdja, a Masat-1.

2012. 02. 13. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

15.38: A Masat-1 legközelebb 16.39-kor halad át Budapest fölött. (Frekvencia: 437,345 MHz)

15.15:
Diplomáciailag is fontos üzenetet küldött a műhold. „Többször is sikerült kétirányú kapcsolatot létesíteni a műholddal, az alkalmat ki is használtuk és megváltoztattuk a 'jeladó üzenetét' a felbocsátás előtt beleprogramozott 'Masat-1'-ről, 'Thx Vega'-ra!”, közli szintén a csapat Fb-oldala.

15.08:
A Masat-1 Facebook-oldalán délután 3 órakor megerősítették a már nagyon várt információt: létrejött a kommunikáció a műhold és a földi állomás között. „Sikeresen vezéreltük a műholdat! Vesszük és ő is vesz minket!”, ez az üzenet volt olvasható a Masat-profilján. A műhold fedélzeti óráját is beállították már, a konstruktőrcsapat tájékoztatása szerint egy kicsit pontatlan.

12.50:
A rendszermérnökkel készített villáminterjúval köszöntjük a Masat-1 pályára állását!

12.40:
Az első „áthaladáskor” még igen közel haladnak egymáshoz a műholdak, úgyhogy az egy órai első jelek alkalmával még lehetséges az is, hogy nem a Masat jeleit fogják a rádióamatőrök.

12.35:
„Oszlik a tömeg” a BME-n, a Masat-1 után „pályára álltak” az újságírók a Q épület negyedik emeletén. A mérnökök várják az első információkat a kommunikáció létrejöttéről, amivel gyakorlatilag 100 százalékig teljesíti is küldetését a 10x10x10-es kocka.

12.27:
Több kört fog tenni a Masat-1, első körben Kubában és Floridában észlelnek majd jeleket a magyar műholdról, várhatóan 13.15 előtt pár perccel.

12.18:
Horváth Gyula projektmenedzser meghatottan közölte az ünneplő egyetemistákkal, hogy „találkozunk a Masat-2 startján”.

12.12:
Az utolsó pályamanővert követően a francia, a magyar és a lengyel műhold elhagyta a Vegát. Magyarországnak önálló mesterséges Holdja van! A Masat-1 Peru partjai fölött jár a Csendes-óceánnál. Fél óra hallgatás után lassan működésbe is lép, egy óra múlva kommunikál. A BME épületében óriási hangulat van, tapssal köszöntötték a Masat-1 pályára állását.

12.07: A műhold antennája kutyaközönséges mérőszalag, összetekert állapotban van a műholdban, kiszállás után fél órával szabad kinyílnia. A valódi mérőszalag átment minden teszten! A nyitás úgy történik, hogy egy harcsázódamilt fűt fel maga a szerkezet, ami felhevül és elég.


12.03:
Hét műholdat plusz egy 50 kilós rádióamatőr műholdat vitt a Vega az űrbe.

11.56:
Kitették a Vegából a fő hasznos terhet jelentő Larest (1450 km magasságban). Mintegy 15 perc múlva kerül sorra a Masat-1.

11.55:
Van ma 40 magyar űrkutatási műhely, amelyek évtizedek óta színvonalas munkát végeznek, ezeknek mérnökutánpótlásra lesz szükségük, ha csatlakozunk a 19 tagú ESA-hoz (Európai Űrügynökség). Nem a Masaton dőlnek el a dolgok, de nagy súllyal nyomhatnak a latban.

11.50:
Ha valami baj lett volna a műholdunkkal, egy alumíniumkockát tettek volna a helyére a rakétában, mert abban minden nagyon ki van számítva. 15 N-os rugó passzolja ki hamarosan a mi Masatunkat. 13.11 perckor várhatjuk az első jeleket a Masattól.

11.46:
Kevesebb energiát használ, mint egy mobil – mégis 3000 kilométerre kommunikál, a világűrből a Földdel. Hogy mennyi ideig működik? A tervek szerint mindössze 3 hónapig fog üzemelni, ennek pénzügyi okai vannak. Hogy meddig marad a világűrben, az egy másik kérdés; sokkal tovább.

11.41:
Évi 4-5 milliárd eurót költ az ESA különféle űrmissziókra.

11.37:
Egy 30x10x10-es helyen, egy csőben ül a Masat-1 10x10-es kockája, a francia Robusta mögött és a lengyel PW-Sat hasonló eszköze előtt, középsőként.

11.34:
Első útjára, Noordwijkba még a Malév szállította a Masat-1-et, az úgynevezett „elfogadási tesztek” helyszínére.

11.28:
Egy sztori a tesztelésről. Monoron, egy poros kukoricatáblában kötött ki a Masat-1 próbajárata, amikor egy meteorológiai ballonnal kísérleteztek az eszköz kommunikációs rendszerével.

11.26:
Kuba felé hegyezzük a fülünket, ott fog először „megszólalni” a műhold – mondja Horváth Gyula projektmenedzser.


11.24: Az 55. percben kezdődik a műholdak leválása a rakétáról, a 71. percre várunk – ekkor kezdi önálló munkáját a Masat-1.

11.10:
1400 km magasságban jár a Vega hordozórakéta, és Föld körüli pályára állt a levált orr-rész, 20-30 percig tartózkodik majd ebben a magasságban. A Vega-orrnak 4 hajtóműje van, szilárd hajtóanyag égése hajtja, nagy méretű „tűzijáték-rakétaként” kell elképzelnünk. A Vega kis rakétának számít – de mint minden más elektronikus eszköz a világban, méretét tekintve csökkenő tendenciát mutat ez is.

11.00:
A dél-amerikai Kourou űrközpontjából útjára bocsátották több más társával a Masat-1 magyar műholdat. Hordozója egy Vega-rakéta, amely ilyen típusú rakétaként első alkalommal szállít több műholdat.

Kis lépés az űrkutatásnak, de nagy lépés Magyarországnak – hazai idő szerint körülbelül 11 órakor, négy nappal az eredetileg tervezettnél később a világűrbe bocsátották az első magyar műholdat, a 10x10x10 centiméter nagyságú Masat-1-et, amely gyakorlatilag teljes egészében magyar munkából készült el. Az MNO korábban részletesen is beszámolt a CubeSat típusú műhold felbocsátását megelőző, gigantikus munkáról. A világűrbe igyekvő, egykilós eszközt egy Vega típusú hordozórakéta juttatja fel – ez az első olyan rakéta, amely több, úgynevezett pikoszatellitet is szállít; a magyar mellett román, olasz, lengyel, spanyol és francia műholdakat is pályára állított a Dél-Amerika-térkép jobb felső sarkában megvalósult start után.

– Jelenlegi tudomásunk szerint semmi akadálya annak, hogy 11 órakor Kourouból elinduljon a rakéta – mondta a BME Q épületében Horváth Gyula projektmenedzser, ahol a déli órákban az egyetemisták és a Masat-csapat együtt követték a Francia Guyana-i eseményeket egy nagy kivetítőn keresztül.

A Masat-1 egyetlen kilójába mintegy 2000-2500 alkatrészt préseltek bele – mondta el Horváth Gyula, majd bemutatták az eszköz leendő, nyújtott ellipszis pályáját egy videoanimáció segítségével. 11 óra előtt pár perccel bejelentették, azonnal startol a Vega, orrában a Masattal!

A Hír TV is foglalkozott a hírrel, és mint arra az MNO további figyelmet szentelt, Hold-járót is fejleszt Magyarország egy verseny keretében, és nem is áll rosszul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.