Az orvoskonferenciára érkezett ezeregyszáz tudós között legalább kétszáz olyan nemzetközi szaktekintély képviselteti magát, akiknek jó esélyük van arra, hogy egy-két évtizeden belül szintén beálljanak a Nobel-díjasok, vagy az annak „előszobájaként” nyilván tartott „Agy-díjasok” (The Brain Prize) sorába, miként tette ezt három magyar kiválóság: Somogyi Péter, Freund Tamás és Buzsáki György is – emelte ki a konferenciát megnyitó sajtótájékoztatón Szabó Gábor rektor. A konferencia plenáris ülésein a Nobel-díjas vendégek fognak előadást tartani szakterületük témájában, míg a tudományos részletekkel foglalkozó szekcióüléseket a város szállodáinak erre hivatott termeiben fogják megtartani. Ez utóbbiak témaköreit aszerint állították össze, hogy milyen kutatások folynak a Szegedi Egyetem Általános Orvostudományi Karán.
A konferencián részt vevő Nobel-díjas tudósok:
Peter C. Doherty (1996)
Andrew V. Shally (1977)
Robert Huber (1988)
Bert Sakmann (1991)
Eric Wieschaus (1995)
John E. Walker (1997)
Tim Hunt (2001)
Aaron Ciechanover (2004)
Ada E. Yonath (2009)
Mint kérdésünkre Kemény Lajos, a kar dékánhelyettese elmondta, ennek az a nem titkolt célja, hogy a hazai kutatóknak minél inkább módjuk legyen olyan tudományos kapcsolatrendszert kialakítani, amely elősegíti számukra a nemzetközi kooperációkban való részvételt, végső soron a világ élvonalbeli szakmai műhelyeibe való bejutást. Kérdésünkre, hogy nem jelent-e ez agyelszívást, a professzor elmondta, nincs miért aggódni, ez egy természetes dolog a tudományos kutatási területen.
A Nobel-díjasok szerdán középiskolás diákokkal találkoztak és Szegeddel, illetve a magyar kultúra és gasztronómia értékeivel ismerkedtek meg.
A Szent-Györgyi Albert Nobel-díja megítélésének 75. évfordulójára időzített háromnapos konferencia költségvetése 80 millió forint, amelynek nagy részét az uniós TÁMOP forrás biztosította, kisebb, de nem jelentéktelen részét pedig Szeged városa, a Richter gyógyszergyártó cég, illetve más gyógyszeripari nemzetközi és hazai társaságok állták.
Peter C. Doherty: Az eredmény jelentőségét csak utólag lehet megítélni
Szent-Györgyi Albertről már diákkorunkban is sokat tanultunk, mert C-vitaminnal kapcsolatos felfedezése áttörést jelentett az orvostudomány területén – mondta érdeklődésünkre Doherty. Számára nagy élmény és megtiszteltetés, hogy meghívták a szegedi konferenciára. Miként ő is, a most ideérkezett Nobel-díjas professzorok valamennyien rendelkeznek magyar tudományos kapcsolatokkal – emlékeztetett. Neki korábban egy doktorandusz hallgatója volt Magyarországról. Nagyon sokat változott a tudomány azóta, hogy Szent-Györgyi Albert egy sor tudományos áttörést ért el Nobel-díja előtt és után is. Ma már sokkal nagyobb adatbázist igénylő és tudományterületeket felvonultató kutatásokról kell beszélnünk – hangsúlyozta, hozzáfűzve hogy ameddig be nem következik az áttörés, nem lehet megjósolni, hogy az adott kutatás hoz-e ekkora eredményt, vagy sem.
Tim Hunt: Az angolok inkább a pénzcsinálással vannak elfoglalva
Sok minden változott, sokkal modernebb lett Szeged ahhoz képest, amilyennek sok évvel ezelőtt láttam – vallotta be Tim Hunt angol Nobel-díjas kutatóprofesszor, akinek elmondása szerint kiváló benyomásai vannak a magyar kutatókról. Novák Béla elméleti biológussal Angliában ma is együtt dolgozik. Az a különbség a magyarok és az angol kollégák között – fűzte hozzá –, hogy ez utóbbiak sokkal inkább a pénzcsinálással vannak elfoglalva...
Andrew V. Schally: Hatvan magyarral dolgozom együtt
Én az Osztrák–Magyar Monarchia területéről származtam el Amerikába. Az egykori Monarchia alkotta közép-európai térség nagyon közel áll a szívemhez – foglalta össze az idős Nobel-díjas, akinek elmondása szerint élénk kapcsolata van manapság is a magyar kutatókkal. Jelenleg a New-Orleans-i kutatócsoportjában is hatvan magyar kutatóval dolgozik együtt. Az utóbbi tíz évben a prosztatarák célzott kemoterápiás gyógyítására irányult a figyelme. Magyarokkal közös kutatásai során próbálja minimalizálni a kemoterápiás mellékhatásokat, finomítani a használt vegyületeket. Shally professzort több díszdoktori címmel is megajándékozták Magyarországon, amire nagyon büszke. Az egyikkel éppen itt, a Szegedi Tudományegyetemen.