A szolgálatot a hivatal bolygókutató részlege, a Jet Propulsion Laboratory mellett működő, a földközeli objektumokkal foglalkozó program keretében hozták létre. A Kaliforniában, Pasadenában tevékenykedő részleg csillagászai folyamatosan pásztázzák az égboltot a nagyobb és így a Földre potenciális veszélyt jelentő égitestek után kutatva – olvasható a Space.com (http://www.space.com) tudományos hírportálon.
Kisbolygók, melyek nagyobb figyelmet kaptak
Az egyik kisbolygó nappal, a másik közép-európai idő szerint 19.09-kor suhant el hétfőn a Föld mellett. A 2012 FP35 katalógusjelű aszteroida 9 méter átmérőjű, vagyis akkora, mint egy turistabusz, és 154 ezer kilométerre haladt el a bolygó mellett. A 2012 FS53 katalógusjelű aszteroida mindössze 3 méter átmérőjű, és 58 ezer kilométerre közelítette meg a Földet, azaz mindkét égitest a Föld és a Hold között suhant el.
A Föld és égi kísérője közötti távolság 382 ezer kilométer, az első aszteroida 0,4 Hold-távolságnyira közelítette meg bolygónkat, a másik pedig 0,17 Hold-távolságnyira.
Idén már több kisbolygó is elsuhant mellettünk. Január végén az újonnan felfedezett, 2012 BX34 katalógusjelű aszteroida, valamint a 433 Eros elnevezésű is megközelítette a Földet.
2028-ig várhatunk egy nagyobbra
A tavalyi év végén egy 400 méteres, Magyarország területéről is észlelt földsúroló kisbolygó haladt el mellettünk. Hasonló méretű égi objektum legutóbb 1976-ban közelítette meg ennyire a Földet, a következőre pedig 2028-ig kell majd várni. Bővebben>>>