A tanulmányba 2300, második szülésére készülő nőt vontak be Ausztrália 14 kórházában, akik először császármetszéssel hozták világra újszülöttjüket. A nők mintegy fele másodszorra is a császármetszést választotta, míg másik fele a természetes szülést.
A természetes szülést választók körében 2,4 százalék volt annak a valószínűsége, hogy az újszülött halva vagy súlyos komplikációval születik, míg a császármetszéssel szült nők között ez az arány jóval kisebb, 0,9 százalék volt.
Hasonló arányokat találtak az anyák esetében is: a szövődmények, például a súlyos vérzés aránya 2,3 százalék volt a természetes úton szülő nők között, míg ennél jóval alacsonyabb, 0,8 százalék a tervezett császármetszéseknél.
Azok közül, akik hüvelyi szülést terveztek, csak 57 százalék tudta így befejezni a szülést, a többieknél végül császármetszést kellett alkalmazni a baba vagy a mama érdekében.
Caroline Crowther kutatásvezető, az Adelaide-i Egyetem munkatársa tanulmányát a PLoS ONE című nyílt hozzáférésű, internetes tudományos szakfolyóiratban tette közzé.